Díky prodeji týmu Charlotte Hornets se legenda NBA, Michael Jordan, dostala do vytříbeného prostředí – stal se prvním profesionálním sportovcem, který se zařadil mezi 400 nejbohatších lidí v Americe.

Od roku 1984, kdy Michael Jordan poprvé vstoupil na hřiště NBA, jsou pro něj nadstandardní zisky typické. Během patnácti sezon v NBA vydělal 94 milionů dolarů a v letech 1997 a 1998 byl nejlépe placeným hráčem ligy.

Ve sféře příjmů plynoucích z aktivit mimo hřiště se ovšem žádný jiný sportovec na planetě nemohl Jordanovi ani zdaleka rovnat. Během své kariéry si vydělal 2,4 miliardy dolarů (před zdaněním), a to ve spolupráci se značkami jako McDonald’s, Gatorade, Hanes a samozřejmě Nike. Tam jeho poslední roční honorář činil asi 260 milionů dolarů.

Největšího úspěchu však Jordan dosáhl v srpnu, kdy prodal svůj většinový podíl v klubu Charlotte Hornets za neuvěřitelné tři miliardy dolarů. I kdyby klub prodal za hodnotu odhadnutou časopisem Forbes, jež v roce 2022 činila 1,7 miliardy dolarů, byl by to pro šedesátiletého člena Síně mistrovský tah.

Místo toho 27. nejhodnotnější klub NBA vyměnil za druhou nejvyšší prodejní cenu v historii ligy a téměř sedmnáctinásobek jeho hodnoty z roku 2010, kdy se Jordan stal hlavním vlastníkem. S odhadovaným majetkem ve výši tří miliard dolarů se Jordan dostal do žebříčku Forbes 400. Je to poprvé, co se profesionální sportovec zařadil mezi nejbohatší Američany.

„Michael je jedním z mála lidí, kteří uspěli třikrát,“ říká Ted Leonsis, majitel Washington Wizards, Mystics a Capitals, který s Jordanem v minulosti spolupracoval na několika investicích.

„Spousta podnikatelů uspěje jednou. Zvítězí ve velkém stylu, vezmou si výhru, odejdou do důchodu a už o nich nikdy neuslyšíme. On má za sebou tři megaúspěchy,“ říká Leonis a odkazuje na Jordanův vliv coby hráče, majitele a také na růst jeho značky Air Jordan ve spolupráci s Nike.

Šance, že se profesionální sportovec stane miliardářem, je stále velmi nízká. Dosud se to podařilo pouze třem jedincům. Jako první dosáhl tohoto milníku Jordan v roce 2014 a od té doby ho následovali LeBron James a Tiger Woods, kterým se to podařilo ještě během jejich aktivní kariéry.

Vzhledem k raketově rostoucím platům ve sportu a rostoucím možnostem příjmů mimo hřiště budou jistě následovat další, o čemž svědčí i fakt, že podle Forbesu už sedm sportovců dosáhlo v kariérním výdělku na miliardu dolarů.

Přesto je pro vstup do deseticiferného klubu nutná dokonalá souhra příznivých okolností. Nebo, jak říká Mark Cuban, miliardář a majitel klubu Dallas Mavericks: „[sportovci] musí mít opravdu štěstí.“ Zdá se však, že to není případ Jordana, který byl úspěšný hned po svém vstupu do NBA.

Když se v roce 1985 na sklonku jeho nováčkovské sezony vydaly první tenisky Air Jordan, společnost Nike údajně očekávala, že prodá zboží za tři miliony dolarů. O dva měsíce později měla značka podle studie Temple University z roku 2023 tržby sedmdesát milionů dolarů a do konce roku sto milionů dolarů.

Jordan se původně upsal na pět let a vydělával 500 tisíc dolarů ročně. Ve své poslední výroční zprávě Nike uvedl, že roční velkoobchodní tržby Jordan Brand dosáhly 6,6 miliardy dolarů, což je o 28,6 procenta více než v předchozím roce.

Nike nebyla jediná společnost, která se snažila využít Jordanova talentu a charismatu. „Byl značkou dříve, než se začalo o lidských bytostech mluvit jako o značkách,“ říká Marc Ganis, prezident poradenské firmy Sportscorp. „Nebyl to Michael Jordan, kdo propagoval Gatorade. Byl to Gatorade, kdo říkal: ,Pijte Gatorade, abyste byli víc jako Michael.‘“

Krátce po svém druhém odchodu z NBA v roce 1998 se však Jordan začal odklánět od role hvězdného prodejce. Podle ESPN se neúspěšně ucházel o koupi týmů Hornets (z nichž se později stali New Orleans Pelicans) a Milwaukee Bucks.

Nakonec se Jordan připojil k Leonsisem vedené vlastnické skupině, která koupila klub NHL Washington Capitals i 44 procent Washington Wizards, a pod tehdejším většinovým vlastníkem posledně jmenovaného klubu, Abem Pollinem, převzal roli prezidenta basketbalových operací.

„Byl jako houba,“ říká Leonsis, který si vzpomíná, že Jordan byl velmi zvídavý a kladl spoustu otázek. Leonsis mu předával vše, co věděl o sportovním byznysu, od prodeje sponzorských smluv až po reklamu. „Nakonec měl větší pravdu než já, a to, že pokud máte skvělý tým a hvězdné hráče, je snadné prodávat vstupenky, apartmány a sponzoring.“

Kvůli svému návratu na hřiště na dvě sezony se zbavil vlastnického podílu, a když v roce 2003 potřetí a naposledy ukončil kariéru, nečekal s koupí dalšího týmu příliš dlouho.

V roce 2006 Jordan koupil menšinový podíl v týmu Charlotte Bobcats a o čtyři roky později se stal prvním hráčem NBA, který se stal většinovým vlastníkem, a to v rámci transakce, která klub ocenila na 175 milionů dolarů. To byl značný pokles oproti původním 300 milionům dolarů, které zakladatel BET Robert L. Johnson zaplatil za rozšiřující se tým v roce 2003.

Navzdory jeho ultra-soutěživé povaze se Jordanův tým Hornets (v roce 2014 se tým zbavil přezdívky Bobcats) nikdy nedočkal úspěchu na hřišti a za posledních třináct let třikrát prohrál v prvním kole play-off NBA. To však Jordanovi nezabránilo v tom, aby se svezl na vlně rychle se zhodnocujících sportovních franšíz.

V roce 2019 prodal dvacet procent zakladateli Melvin Capital Gabe, Plotkinovi, a zakladateli D1 Capital Partners, Danielu Sundheimovi, za 1,5 miliardy dolarů. Tým nakonec Jordan prodal za dvojnásobnou cenu – před dvěma měsíci postoupil většinovou kontrolu Plotkinovi a dalšímu zakladateli hedgeového fondu Ricku Schnallovi.

Co se týče týmů NBA, pouze Phoenix Suns se prodal za vyšší částku – generální ředitel United Wholesale Mortgage, Mat Ishbia, jej na začátku tohoto roku koupil za čtyři miliardy dolarů.„Udělal opravdu skvělý obchod a to pomáhá všem. Kdyby klub prodal za výprodejovou cenu, moc by lidi nepotěšil,“ komentuje Leonis.

Jordan si ponechal malý podíl v Hornets, který ho udrží ve spojení s basketbalem, zatímco bude hledat další podnikatelský záměr. V průběhu let se Jordan věnoval i jiným podnikatelským aktivitám, včetně prodeje aut, restauracím, prémiové značce tequily a v poslední době i investicím do akcií. Koupil například podíl ve společnostech CLEAR, Mythical Games, Dapper Labs a také DraftKings a Sportradar, k nimž se dostal prostřednictvím Leonsise.

Leonsis očekává, že v Jordanově dalším podnikatelském životě bude větší místo zaujímat NASCAR. V roce 2020 Jordan spoluzaložil s jezdcem týmu Joe Gibbs Racing Dennym Hamlinem tým 23XI Racing pro pohárovou sérii. „Vsadím se, že i pro něj to nakonec bude skvělý byznys,“ říká Leonsis. „Je soutěživý a má touhu vyhrávat.“