Čínský technologický gigant Lenovo zkouší první kroky ve světě módy a nechat se musí přinejmenším jedno: rozhodně se toho nebojí.

Lenovo Tab Wear Collection nabízí jednoduchou filozofii, spojující dva módní protipóly – a nošení obřího tabletu. Lidé totiž podle spotřebitelského průzkumu až příliš často nechávají zařízení raději doma.

První z pólů tvoří avantgardní prémiová móda, druhý pak techwear neboli funkční oblečení, které vedle snahy udržet vás v suchu a teple počítá i s vaší elektronikou. Zní to šíleně? Možná, ale Lenovo v minulosti na své elektronice ukázalo, že se experimentů rozhodně nebojí.

Výrobce proto vyzval tři oděvní značky, aby navrhly pohodlné funkční oblečení, do kterého bez problémů schováte i mačetu. Respektive více než čtrnáctipalcový tablet Lenovo Tab Extreme.

Ten pak můžete nečekaně vytáhnout třeba na autobusové zastávce, výšlapu či u prořezu jabloní, a pokud si pro vás vzápětí nedorazí módní policie ani Anonymous, můžete v outfitu, za který by se nemusel stydět ani Rami Malek ze seriálu Mr. Robot, ohromovat okolí.

Nejde o oblečení, které byste si brali na důležitou obchodní schůzku nebo na rande. Lenovo cílí na takzvaný „me time“, čas na sebe, a tedy okamžiky, kdy již nemusíte nic předstírat a nosíte, co je vám nejpohodlnější a nejvíce koresponduje s náplní vašeho volna.

Na Tab Wear Collection, která se aktuálně nachází ve zkušební fázi, pro Lenovo obrazně i doslova vyšívají módní návrháři ze studia RANRA, Kit Wan Studios a Maium. Každý se při tvorbě inspiroval potřebami svého okolí a prostředím, ze kterého vychází.

Tým outdoorového oblečení RANRA, sídlící v Londýně a Reykjavíku, například vytvořil lehkou bundu typu anorak, která potlačuje hluk a okolní světlo a je vybavena izolační kapucí i sbalitelným popruhem na tablet.

Moderní mnišská kutna je ideálním kouskem oblečení, pokud se potřebujete soustředit například v přeplněné odletové hale při čekání na check-in.

Nezávislý návrhář pánského oblečení z Hongkongu, pracující pod značkou Kit Wan Studios, pro změnu přišel s modulárním streetwearovým oblekem na pomezí brnění a exoskeletu. Doporučuje majorka Motoko Kusanagi i devět postav hry Cyberpunk 2077 z deseti.

Pokud jde o šílenost kreací, teprve se rozehříváme. Amsterodamské studio Maium, zaměřující se na módní a funkční kousky odolné vůči počasí, navrhlo dle svých slov bundu, podle nás spíše hybrid mezi pončem a prošívanou peřinou, která se dokáže proměnit v pohotovostní nafukovací houpací síť. Ideální, pokud se například blíží zima a vy se potřebujete někde zakuklit.

Foto Lenovo

Lenovo v zadání myslelo i na ekologickou stopu. Návrh voděodolné bundy od RANRA tak využívá materiály na konci jejich životnosti, Kit Wan Studios pro změnu těží z partnerství s lokálním trhem a získává materiály pouze od hongkongských malovýrobců.

Návrh studia Maium je pak vytvořen z recyklovaného polyesteru s vrstvou, vyráběnou ručně ve vzorkovnách certifikovaných výrobců látek se standardy GRS3 a Oeko Tex-1004. Přeloženo do lidské řeči? Při výrobě nebyla použita žádná škodlivá chemie.

Sympatické parametry, ale ruku na srdce – přestože je samotná myšlenka přizpůsobování konzervativní módy potřebám současného světa rozhodně zajímavá, celý projekt je de facto jedna velká marketingová kampaň pro tablety od Lenova.

Podle marketingového ředitele společnosti Wahida Razaliho vychází z myšlenky, že když se lidé chtějí do něčeho opravdu ponořit, dávají přednost tabletu před počítačem nebo chytrým telefonem. Budou se ale nořit i do extravagantních módních kousků?