V Chorvatsku se dá dovolená strávit na tisíc různých způsobů. My jsme pro vás několik těch nejlepších vybrali a vyrazili jsme například po stopách Vinnetoua nebo pobyli na jedné z nejkrásnějších pláží na světě.

Když do vás v Chorvatsku narazí „bura“, občas se vám až zatají dech. Vítr, který vane z vrcholu Velebitu do Jaderského moře, může dosahovat rychlosti přes 200 kilometrů za hodinu. My jsme tento přírodní úkaz během několika dní, které jsme strávili v Zadaru a jeho okolí, pocítili nejsilněji na ostrově Pag.

Ten je proslulý především svou solí, jejíž léčivé účinky a výrobu nám poněkud lámanou češtinou popsal místní průvodce. Proč se vyrábí právě zde? Ostrov má pro ni ideální podmínky – pomáhá jí zdejší mikroklima, dostatek slunečných dnů po celý rok a stálý vítr.

Při procházce ulicemi Pagu, který nese stejné jméno jako ostrov, na kterém se nachází, se dozvídáme, že jsou postaveny a mírně zakřiveny tak, aby do nich tolik nefoukalo. Na těch, do kterých fouká nejméně, mohli kdysi bydlet jen lidé z vyšších vrstev.

Na Pagu rozhodně stojí za návštěvu Muzeum typické pažské krajky na náměstí Trg Kralja Pedra Kresimir IV. Vstup do něj stojí asi dvě eura, stejně jako do Muzea soli. Na ostrov se dostanete trajektem nebo po dálnici Záhřeb – Split a přes Pažský most. Tedy za předpokladu, že nebude uzavřen kvůli silné „bouři“.

Za nejdelší písečnou pláží

A když už je řeč o křehkosti mostů a síle přírody, své o tom ví i historické město Nin, které leží v laguně na východním břehu Jaderského moře. Během povodní v roce 2017 bylo značně poškozeno, ale velká část jeho kulturního dědictví zůstala zachována. Což je dobře, protože Nin bylo prvním politickým, náboženským a kulturním centrem středověkého Chorvatska a místem zrodu státu.

Čím může Nin kromě své houževnatosti a atmosféry přilákat turisty, jsou však také jeho písečné pláže. Zejména Královnina, dlouhá tři kilometry, je nejdelší v zemi a americký Travel Channel ji označil za jednu z nejkrásnějších pláží světa.

„Říká se, že její krása přitahovala manželku prvního chorvatského krále Tomislava a královská rodina tuto pláž navštěvovala vždy, když oficiálně přijela do Ninu, aby si užila pár vzácných chvil odpočinku,“ vysvětluje název pláže Marija Dejanović, ředitelka místního turistického sdružení.

Kino i laboratoř

Ani my se nemůžeme nabažit výhledu na pláž z našeho pokoje v hotelu Diadora v resortu Falkensteiner Punta Skala, kde jsme byli ubytováni. Tento pětihvězdičkový rodinný hotel byl totiž postaven tak, aby téměř z každého balkonu byl výhled na moře.

Všechny věkové kategorie si užijí kino, bazény, lázně, lezeckou stěnu a dětské koutky a chemickou laboratoř pro nejmenší. Sportovní centrum nabízí zázemí pro zábavu a konference.

Falkensteiner Family Hotel Diadora

V současné době zde probíhá výstavba luxusních apartmánů ve vilách, která má být dokončena v červnu letošního roku, a v příštích letech se plánuje pokračování výstavby letoviska Punta Skala.

Pro ty, kdo by chtěli vyzkoušet spíš glamping, je v Zadaru k dispozici Falkensteiner Premium Glamping Holiday Park s prostorem pro karavany a mobilní domy.

Po stopách Vinnetoua

Navíc, jak jsme se sami přesvědčili, rodinný podnik lze provozovat i dobrodružným způsobem. Marin Marasović vlastní hotel Rajna v obci Starigrad a nabízí turistům také zážitek v podobě safari jízdy po Velebitu na Land Roveru s několika přestávkami, během níž jsme se kochali rozsáhlými výhledy, jedli na farmě uprostřed hor a navštívili fotostěnu, kterou tam vytvořili slovenští fanoušci Vinnetoua.

Filmová adaptace tohoto populárního příběhu německého spisovatele Karla Maye se totiž natáčela právě v pohoří Velebit. Po stopách Vinnetoua se můžete vydat v 9 hodin ráno a za prohlídku národního parku s průvodcem zaplatíte 135 eur, děti do 12 let 67,5 eura. V ceně je zahrnut oběd, občerstvení a vstupné do rezervace. Možná zahlédnete i polodivoké koně.

A pokud vám po zdolání strmých horských stezek v terénním autě ještě chybí adrenalin, můžete si cestou zpět vyzkoušet nejvyšší bungee jumping v Chorvatsku. Na nedalekém mostě Maslenica můžete za 100 eur skočit z 56 metrů.

Článek původně vyšel na webu slovenského Forbesu.