Zatímco v Česku se jaro rozbíhalo dost pozvolna, ve španělské Málaze už teplotami připomíná vrchol léta. Chcete-li se pořádně ohřát, ale také si užít skvělou gastronomii, architekturu i kulturní zážitky, zaleťte si do Andalusie.

Airbnb vyhlásilo Málagu top destinací roku 2023. Právem? Přesvědčit se o tom můžete snadno, z Prahy se tam dostanete přímým letem za tři a půl hodiny. Odměnou vám budou teploty kolem sedmadvaceti stupňů, mořský vzduch a pláže, skvělé tapas bary, útulné kavárny, muzea i památky.

Málaga nabízí dost atrakcí, a zároveň všechny v docházkové vzdálenosti. Její centrum je sympaticky kompaktní, a tak nejdůležitější místa zvládnete oběhnout za den nebo dva. 

Jedním z míst, které nesmíte minout, je bezpochyby místní katedrála, jejíž stavba začala v roce 1528 v období renesance, dokončovala se ale o více než dvě stě let později během baroka, a tak se v ní mísí různé styly. Přezdívá se jí La Manquita, neboli „malá jednoruká dáma“, protože má dostavěnou jen jednu věž místo plánovaných dvou.

Ještě hlouběji do historie se můžete podívat na Alcazabu, což je maurská palácová pevnost z 11. století umístěná na kopci Gibralfaro (v neděli je na ni vstup zdarma, o to větší ale čekejte nával turistů). Kromě zbytků hradeb a věží si můžete prohlédnout i malé muzeum nabízející artefakty z tehdejší doby. A především si prohlédnout Málagu z ptačí perspektivy.

Jestli ale Málaga něčím proslula, je to hlavně fakt, že právě tam se narodil jeden z nejvýznamnějších malířů všech dob, Pablo Ruiz Picasso. Co na tom, že se v deseti letech z města odstěhoval, jeho odkaz si místní hýčkají.

Na Plaza de la Merced najdete jeho sochu i rodný dům a můžete se tam odtud vydat na procházku po místech spojených s jeho životem. Hlavní atrakcí, kterou poznáte podle front u vstupu, je však Picassovo muzeum. Otevřelo se v roce 2003 a má ve sbírce dvě stě osmdesát pět děl, které věnovala Picassova rodina. 

Picasso je navíc dalším důvodem, proč do Málagy vyrazit zrovna letos. Svět si připomíná padesát let od jeho úmrtí a rodné město pochopitelně nezůstane stranou. Kromě speciálních výstav v rodném domě i muzeu se v Málaze chystají také koncerty či konference věnované jednomu ze zakladatelů kubismu.

Zajímá-li vás španělské umění, vyrazte i do muzea Carmen Thyssen, které se zaměřuje převážně na andaluské malíře 19. století. Pokud byste chtěli něco modernějšího, zvolte Centre Pompidou, tedy španělskou „pobočku“ známé pařížské galerie, kterou v přístavu v Málaze rozhodně nepřehlédnete.

A hledáte-li něco méně tradičního, zkuste jednu novinku. Letos se v Málaze otevřelo OXO Museo del Videojuego, tedy muzeum videoher. Najdete v něm velmi solidně zmapovanou historii tohoto fenoménu s úctyhodnou sbírkou starých herních zařízení, která si z velké části můžete sami vyzkoušet.

Ale nenavštívit Málagu a nezkusit tamní gastronomii, to by byl skoro hřích. Můžete vyrazit na tržnici a nechat se okouzlit tím, co vám bude nejlépe vonět. Nebo klidně jen samotnou budovou s ohromnou vstupní branou: dříve totiž prostor fungoval jako loděnice a musela se do ní vejít i velká plavidla. Pozor, zavírá se už ve tři odpoledne.

Pokud byste raději do restaurace, zvolte třeba El Pimpi –⁠ zbude-li na vás místo. Jejím spolumajitelem je jiný slavný rodák z Málagy, herec Antonio Banderas, který se v podniku docela často objevuje a okamžitě na sebe přitáhne pozornost lovců autogramů a selfie. Co na tom, že nejslavnější časy Zorra už jsou pár let minulostí.

Není to však jen slavné jméno, které k podniku poutá pozornost, koneckonců tohle místo s více než padesátiletou historií se stalo ikonickým ještě dřív, než do něj Banderas vstoupil. Kromě vyhlášených vín a jídel zaujme skvělou polohou s výhledem na Alcazabu i pozoruhodným interiérem s odhalenými dřevěnými trámy, kamennými oblouky a především velkými plakáty z býčích zápasů.

Další lákavou možností je bar Antigua Casa de Guardia, jehož historie sahá až do roku 1840 a údajně tam chodíval i Picasso při návštěvách rodného města. Kromě drinků si tam můžete dát i mořské plody, jimiž je koneckonců přístavní Málaga vyhlášená.

Jste-li spíše na novinky než na tradiční místa, zajděte si na oběd do tapas baru La Mundial. Vznikl jako součást nového butikového hotelu H10 Croma Málaga a nabízí vkusný interiér, skvělé jídlo i rozumné ceny. Zatím se v něm schází především místní, nebude však nejspíš dlouho trvat, než ho objeví davy turistů. Předežeňte je!

Nebo zvolte malou restauraci Blossom, která vznikla rekonstrukcí staré kavárny. A nyní nabízí kousek od katedrály možnost ochutnat moderní a kreativní pokrmy od vyhlášeného argentinského šéfkuchaře Emi Schoberta. Objevuje se i v michelinských tipech z Málagy.

Na své si pochopitelně přijdou i milovníci kaváren: sázkou na jistotu je značka Santa Coffee, která má ve městě hned několik poboček. Minout byste neměli ani sympatický podnik v klidnější ulici Next Level Specialty Coffee, případně malinký Delicotte Speciality Coffee & Tea.

Ubytovacích možností je tady celá řada, místo nejprofláknutějších voleb ale dáváme tip na dva butikové hotely v klidnější části města – čtvrti zvané Soho, která je zároveň na dosah od centra a hlavních atrakcí.

Prvním z nich je ICON Malabar, nový hotel zařízený v koloniálním stylu, jehož provedení odkazuje k bohaté historii Málagy plné fénických, římských či kartézských vlivů. Proniká do něj spousta přírodního světla a budete se v něm skutečně cítit jak v jiné, pomalejší době.

Krásně zrekonstruovaná budova z počátku dvacátého století vás okouzlí už prostorným, barevným a světlým lobby, ubytovat se můžete v jednom z devětašedesáti pokojů od základních dvoulůžkových až po apartmán s vlastní terasou.

Další zajímavou možností je Mariposa Hotel, který v uličkách Malagy snadno najde i místní nováček: jeho zelená fasáda plná živých tropických rostlin totiž spolehlivě přitáhne pohled každého kolemjdoucího.

Terasa hotelu Mariposa
Na terasu hotelu Mariposa s oblibou vyrážejí i kolemjdoucí, kteří ani na místě ubytovaní nejsou. | foto Mariposa

Jeden z trumfů hotelu se nachází na jeho vrcholu. Střešní terasa, klidný ráj, kde můžete buď jen tak relaxovat na lehátku, nebo si dát drink a olivy v baru. Nebo obojí dohromady.

Pokud se nicméně v Málaze ocitnete a nebudete si žádný z těchto tipů pamatovat, užijete si město i tak. Můžete se toulat rušnými uličkami a obdivovat pozůstatky maurské architektury.

Zastavit se na tapas k obědu, obdivovat pouliční umělce v přístavu, objednat si Tinto de Verano v některém ze střešních barů a pak, až bude vedro k nevydržení, vyrazit na městskou pláž a namočit si (alespoň) nohy do moře. Nebo se zchladit zmrzlinou. A pak si na cestu koupit iberskou šunku a španělské bílé víno. Ale odjíždět se vám chtít nebude – tady si život umějí užívat.