Leží na okraji Liberce, s krásným výhledem na Ještěd i na celé město. V minulosti sloužila jako výletní restaurace, později v ní sídlili úředníci Lesní správy. Teď z ní bude bytový dům.

Vilu z roku 1887, kterou navrhl architekt Josef Stracke a které se přezdívalo Švýcarská, koupil v roce 2018 liberecký podnikatel s řeckými kořeny Michalis Dzikos.

Ten je známý tím, že skupuje architektonické skvosty, navrací jim původní krásu a hledá pro ně nové využití. Tak se to stalo třeba v Brně, kde přestavěl někdejší banku na Zelném trhu na Hotel Grandezza nebo Mandelíkovu vilu u Kolína na hotel Chateau Kotěra.

Jeho nejnovějším projektem pak je rekonstrukce Barrandovských teras v Praze.

Novou tvář chtěl vtisknout rovněž Švýcarské vile. Návrh na její přeměnu zadal svému synovi Andreasovi. Nedávno ale podnikatel prodal dům firmě První podještědská stavební. Investor se změnil, architekt zůstal stejný.

„Dům byl dlouho nevyužívaný, zchátralý. Když jsem pátral ve stavebním archivu, abych zjistil, jak v minulosti vypadal, překvapilo mě, že fasáda byla mnohem zdobnější, než je teď,“ přibližuje Andreas Dzikos.

Cílem bylo navrátit vile alespoň částečně její původní vzhled. Z archivních materiálů ale měli k dispozici jen jižní pohled, a jak vypadala západní a východní fasáda, netušili.

„Tak jsme si začali domýšlet. Říkali jsme tomu pracovně černá skříňka. Jako v letadle, kdy máte k dispozici zařízení, které předává informace o tom, k jakým změnám došlo. A nám se zdálo vhodné uplatnit stejný přístup i u tohoto domu. A to jednak formálně, kdy výslednou dostavbou je černý kvádr, v němž se v exteriéru i interiéru prezentuje, k jakým změnám došlo,“ vysvětluje architekt Andreas Dzikos.

Dekory zpět na fasádu navrací ve formátu 2D, jde tedy jen o jakési fragmenty původních ozdob, které jsou docílené změnou omítek. Většinová je hrubá a tam, kde bývaly zdobné prvky, je hladká, nevystupuje do popředí, není plastická. Na východní fasádě pak zrestaurují nejcennější zachovalou část s ornamenty.

Oproti tomu černou dostavbou jasně architekti přiznávají, že je nová, proto je také tolik kontrastní, aby zdůraznila, že není součástí původního domu, který by se měl zároveň i proměňovat v ročních obdobích nebo v závislosti na denním světle.

V noci třeba splyne středová část s hustým a černým lesem a vyniknou více dvě bílá křídla. Naopak v zimě zase zanikne bílá část ve sněhu a vystoupí ta černá.

Ve vile bude dvanáct bytů. Co podlaží, to čtyři byty. V černé kostce o velikosti 1+kk, v obou křídlech pak od 3+kk do 4+kk. Byty jsou situovány na jih, s výhledem na Ještěd. Ve střední části je zakrývají dřevěné okenice, které mohou budoucí rezidenti libovolně otevírat a zavírat podle toho, jakou míru soukromí a zároveň i světla si budou chtít do bytu pustit.

I v interiéru pak architekti naznačují, kde končila stará a začíná nová část. Třeba střídáním podlahy – ve staré je položena dřevěná, v té nové pak začíná šedá stěrka. A to samé je i na stěnách, kde jsou v omítce naznačena okna, která tam kdysi bývala.

Podle výkonného ředitele První podještědské stavební Martina Stašáka už se řemeslníci pustili do přestavby. Je potřeba hlavně zajistit statiku, kdy u dvou krajních věží vybourávají stropy, které musí následně vystabilizovat.

Pak půjde dolů prostřední část, která se začne stavět nově odspoda a vršek propojí betonovou deskou, jež bude pak podlahou třetího patra. Celkovou investici odhaduje ředitel na padesát až šedesát milionů korun.

„Doprojektováváme teď ještě nějaké věci, takže počítáme s tím, že nás to trochu zdrží. Ale hotovo bychom chtěli mít v létě příštího roku,“ podotýká Martin Stašák.

Cenu bytu dopředu odhadnout nedokáže, ale vzhledem k tomu, že nepůjde o tuctový, ale designový dům, kde budou použité luxusnější materiály, dá se předpokládat, že se bude pohybovat kolem devadesáti tisíc za metr čtvereční.

Atraktivní je i místo – vila leží na okraji města, pod výletní Libereckou výšinou, u cesty do Jizerských hor.

Andreas Dzikos ale zároveň pracuje i na dalších projektech svého otce Michalise Dzikose. Jedním z nich je bytový dům v centru Liberce, který má už vydané stavební povolení a je v projekční fázi prováděcí dokumentace.

Na návrhu spolupracuje s architektem Jiřím Bučkem ze Sialu a stavba je situována na nároží ulic Moskevská a Jezdecká. „Fasáda je plánovaná z posuvných perforovaných hliníkových panelů a slouží k regulaci míry soukromí. V přízemí má být dvoupodlažní obchod, který oživí parter Moskevské ulice. V dalších patrech pak budou kanceláře a byty různých velikostí,“ přibližuje Andreas Dzikos.

S jeho výstavbou by se mělo začít ihned po dokončení prováděcí dokumentace a výběru dodavatele stavby.