Forbes RealDeal je souhrn, který vám na přelomu měsíce servíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

Praha má ambici fušovat developerům do řemesla a postavit do deseti let osm tisíc městských bytů. Že budou další pražské byty potřeba, je jasné. I proto, že po hypotékách byl v dubnu opět větší zájem a lidé zase chtějí kupovat byty.

Na realitním trhu se toho však událo více. Tady je výběr deseti zpráv, které stojí za to si přečíst.

Restart Strahova. Cvičili tu sokolové, koncertovali The Rolling Stones a teď se začíná postupně psát nová budoucnost strahovského stadionu. Mohla by být spojena nejen s fotbalem, ale i s technologiemi a byznysem. Praha, ČVUT a fotbalová asociace mají se Strahovem velké plány.

Nový provozovatel, nové jméno. Hotel Corinthia Prague na jaře změnil provozovatele. Nově je jím skupina Czech Inn Hotels byznysmena Jaroslava Svobody, která se na transakci dohodla se stávajícím majitelem IHI Towers. Nový nájemce v dubnu oznámil, že hotel ponese název Grand Hotel Prague Towers.

Revoluce v Revoluční. Původně tu měla stát budova s proskleným nárožím od Evy Jiřičné. Nakonec ale investiční skupina RSJ pro pozemek na konci Revoluční ulice vyhlásila architektonickou soutěž.

V ní uspěl návrh „levitujícího“ domu česko-francouzského tandemu peer collective a Studio Muoto. Tahle zpráva je sice z konce března, ale v dubnu o plánech v Revoluční ulici mluvil v obsáhlém rozhovoru člen představenstva skupiny RSJ Lukáš Musil.

Oživujeme! To, co analytici předpovídali, se vyplňuje. Hypoteční trh se měsíc od měsíce oživuje. V březnu poskytly banky a stavební spořitelny v Česku hypoteční úvěry za osmnáct miliard korun, což je proti únoru růst o patnáct procent a proti loňskému březnu o polovinu. Stojí za ním snižování sazeb i lepší ekonomický výhled.

Pusťte nás mezi sebe! Na trh, kterému vládnou soukromí developeři, se snaží vecpat Praha. Ta chce do deseti let postavit osm tisíc městských bytů, které mají pomoci s řešením dostupnosti, nebo spíše nedostupnosti bydlení. Po dvaceti letech nečinnosti by Praha v příštím roce měla začít stavět první bytové domy.

Jalový Dvůr | Vizualizace PDS

Komerční trh táhly Arkády Pankrác a CPI. Poradenská společnost Knight Frank spočítala objem investic do komerčních nemovitostí za první čtvrtletí roku. Vyšlo jí, že mezikvartální nárůst o 254 procent stojí hlavně na prodeji nákupního centra Arkády Pankrác a nákupu osmi hotelů do společného podniku CPI Property Group a Best Hotel Properties.

Celkem dosáhl objem investic v komerčním sektoru čtrnácti miliard.

Další Černý. Davida Černého teď bylo ve veřejném prostoru docela dost. Pro tu část veřejnosti, která jeho díla nemusí, máme doporučení nejezdit do Veselí nad Moravou – tam od května otevírá investiční skupina Trigema ubytování a bistro pod hlavičkou svého vinařství Dog in Dock, do nějž výtvarník přispěl čtyřmetrovým sousoším tří psů.

I ve Slaném jsou miliardy. Zanedbaný areál někdejší ČKD nedaleko centra Slaného se má změnit na čtvrť propojující kulturu, bydlení i sport. Za projektem za více než 1,3 miliardy stojí město spolu se skupinou S24 Jana Čermáka, který je momentálně nejvíce vidět coby spoluvlastník zadlužených firem Empresa Media a Médea Group Jaromíra Soukupa.

Take my money. Mezi miliardové projekty vložíme trochu byrokracie. Ale i ta se týká nemovitostí. Kolegyně Jana Divinová rozebrala vše podstatné, co se týká daně z nemovitosti. Tu je potřeba zaplatit do konce května. Letos navíc bude pro většinu poplatníků vyšší.

Z ostudy sídlo kosmického programu. Pražští radní schválili projekt dokončení rozestavěné budovy Centra Nová Palmovka v Praze 8. Vyjde na 2,6 miliardy a z budovy, kde měla původně mít Praha 8 radnici, tak bude moci být sídlo Agentury Evropské unie pro kosmický program. Praha si od projektu slibuje, že na Palmovku přiláká i zahraniční investory a technologické firmy.

Nedokončená Nová Palmovka | Foto IPR