Advokátní kancelář Chrenek, Kotrba, v níž byl dosud majoritním vlastníkem Tomáš Chrenek, syn stejnojmenného majitele Třineckých železáren či sítě nemocnic Agel, se spojuje s kanceláří Toman & Partneři.

Od ledna budou firmy vystupovat pod jménem Chrenek, Toman, Kotrba. Vznikne tak kancelář, která má ambici zařadit se obratem mezi dvacítku největších právnických firem na českém trhu.

Kumulovaný obrat kanceláří za letošní rok dosáhne bezmála 170 milionů korun, hranice, na kterou si loni sáhly necelé dvě desítky největších advokátních firem na trhu.

Není to přitom tak dlouho, co advokátní kancelář Chrenek, Kotrba, dříve známá pod názvem Jansta, Kostka, měnila svoji vlastnickou strukturu i jméno. Nový název nesla teprve od roku 2021 poté, co z kanceláře odešel Miroslav Jansta – známý advokát, lobbista a zároveň předseda České unie sportu.

Druhý z jmenných partnerů, právník Jakub Kotrba, tehdy posílil svůj dosavadní podíl na 46 procent. Tomáš Chrenek mladší měl ve firmě 51procentní podíl, zbylé tři procenta držel právník Jan Nemanský.

Kancelář Chrenek, Kotrba se kromě obchodního práva obecně specializuje zejména na veřejné zakázky. Radila v řadě veřejných i developerských projektů, včetně zakázek pro pražský magistrát nebo České dráhy.

Advokátní kancelář Toman & Partneři je naopak silná v trestním právu a ochraně osobnosti. Její řídící partner Petr Toman v minulosti jako právník figuroval v řadě známých případů, například v takzvané kauze justiční mafie nebo kauze Opencard, v níž obhajoval bývalého primátora Bohuslava Svobodu.

Právě kombinace silných oborů každé z kanceláří byla jedním z důvodů, proč podle právníků ke spojení došlo. „Naší hlavní motivací bylo a je poskytovat klientům co nejkomplexnější právní servis,“ komentoval pro Forbes Tomáš Chrenek, který bude mít v nové kanceláři 51procentní podíl. Zbylé podíly si rozdělí další tři společníci – Petru Tomanovi zůstane 25procentní podíl, Jakub Kotrba bude mít 23procentní podíl, Jan Nemanský pak zbylé procento.    

„Po mnoho let jsem musel dělit svůj čas mezi poskytování právních služeb a management advokátní kanceláře. Velmi často šlo jedno na úkor druhého. Spolupráce s Tomášem Chrenkem a Jakubem Kotrbou mě zaujala mimo jiné proto, že mají zkušenosti s řízením moderních firem i v jiných oborech, než je advokacie,“ dodal Petr Toman.

Motivaci za spojením svých byznysů i další plány Forbesu prozradili v exkluzivním rozhovoru.

Proč jste se rozhodli kanceláře spojit?

Petr Toman: V posledních letech jsem přemýšlel, jak v této složité době posunout naši advokátní kancelář dopředu. Jak zůstat konkurenceschopný mezi tolika advokáty, jak rozšířit naše služby i mimo Prahu a jak zapojit do naší struktury více mladých, perspektivních advokátů. Nakonec jsme se rozhodli jít cestou spojení s jinou kanceláří, což nám připadalo jako nejrychlejší krok.

Složité ovšem bylo rozhodnutí, s kým bychom si nejvíce rozuměli. Důležité slovo měl i můj syn, který se mnou pracuje a který by měl jednou pokračovat v mých stopách. Když jsme se blíže seznámili s Tomášem Chrenkem, zjistili jsme oba, že jsou naše vize podobné. Zaujal nás také jeho podnikatelský drajv, který mnoho advokátů nemá. Spojení právě s ním nám tak začalo dávat smysl.   

Proč právě teď, je vhodná doba?

Tomáš Chrenek: Nedá se říct, že bychom z nějakého důvodu čekali právě na tento moment. Po úspěšné akvizici advokátní kanceláře Jansta, Kostka před bezmála třemi lety se nám nyní povedlo domluvit na fúzi s další přední advokátní kanceláři. Zkrátka se chceme posouvat dál a rozrůstat se.

Jak dlouho se fúze dojednávala?  

Petr Toman: Vyjednávali jsme asi tři měsíce. Šlo to velmi hladce. Důležité pro celé vyjednávání bylo právě to, že naše vize dalšího působení na trhu advokátních služeb byly velmi podobné.   

Kumulovaným obratem se nová kancelář zařadí mezi dvacítku největších kanceláří na českém trhu. Co si od toho slibujete?

Tomáš Chrenek: Věřím, že advokátní kancelář by měla být posuzovaná podle kvality poskytovaných služeb. Výše obratu z poskytování právních služeb je pak samozřejmě indikátor toho, že svoji práci nejen děláte dobře, ale dokážete ji poskytnout široké škále klientů. Našim spojením se právě toto tato škála rozšíří, to ale neznamená, že usneme na vavřínech.

Jak takovou kvalitu meřit?

Tomáš Chrenek: Důvěrou klienta. Někdy i kancelář s jedním advokátem bude díky absolutní důvěře svého klienta pro něj ta nejvýznamnější, ne každý chce spolupracovat s obří korporací. A o tom by to celé v naší profesi mělo být. Mít důvěru klienta a poskytnout mu nejlepší servis bez ohledu na obrat nebo počet zaměstnanců. 

Vy těch zaměstnanců budete mít po spojení kolik?

Tomáš Chrenek: Okolo stovky zaměstnanců. Z toho více než sedmdesát z nich budou advokáti a koncipienti. Ty pak doplňují další odborníci a zaměstnanci. 

To je vysoké číslo… Kanceláře na českém trhu se srovnatelnými hospodářskými výsledky mívají advokátů okolo čtyřiceti. Čím si to vysvětlujete?

Tomáš Chrenek: Nerad bych komentoval výsledky konkurence. Nicméně myslím, že provozovat právní firmu lze v mnoha variacích, záleží na vašem zaměření. Pokud si zvolíte úzkou specializaci a chcete být v jedné či dvou oblastech práva na naprosté špičce, můžete to zvládnout s úzkým okruhem předních expertů.

Na druhou stranu pak už ale nejste v pozici, kdy se na vás vaši klienti mohou obrátit doslova s čímkoli a vy to pro ně zvládnete při zachování vysoké kvality vyřešit. My v té pozici naopak jsme, byť určitě nejsme jediní, kdo se orientuje na komplexní právní služby.
 

Go big!
Vydání Forbesu Go big!

V jakých právních oborech se chce nová kancelář nejvíce profilovat?  

Petr Toman: Vše, co jsme dosud dělali v jedné i druhé kanceláři, budeme nadále dělat společně s větším počtem odborníků. To mi vyhovuje například v oblasti trestního práva, kterému se osobně věnuji nejraději. Nastudovat a pochopit trestní kauzu popsanou v desítkách šanonů a vytvořit a realizovat taktiku obhajoby není jednoduché. Navíc jde často o nárazovou činnost, která nejde zvládnout, pokud máte vedle toho ještě mnoho jiných povinností. Jedině větší tým je zárukou, že se to podaří. 

Tomáš Chrenek: Samozřejmě chceme stavět na silných stránkách obou spojujících se kanceláří. My do společné kanceláře přinášíme expertizu v oblasti veřejných zakázek, korporátního práva, fúzí a akvizic či práva nemovitostí. To je mimochodem silnou stránkou i v Toman & Partneři. Ti navíc přinášejí například rozsáhlé zkušenosti v oblasti trestního a rodinného práva.

Zajímavou specializací je také kyberbezpečnost a její právní rozměr. Stejně tak bychom ale mohli mluvit třeba o zdravotnickém právu, sportovním právu a tak dále. Spojením obou kanceláří je ta paleta odborností zkrátka široká.