skip to main content
Nemovitosti

RealDeal: Vítkovy římské námluvy, unikátní výhled a zdravé kanceláře

Nákupy a prodeje nemovitostí. Započaté a dokončené developerské projekty. Investice do betonu a cihly. Architektura. Nová jména. Forbes RealDeal je pravidelný souhrn, který vám vždy poslední den v měsíci naservíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech na českém realitním a stavebním trhu událo. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

Teplota k dvaceti stupňům, slunce svítí a obloha takřka bez mraků. Po týdnech chladu, deště a vichru trochu nezvyk, že?

Co tak i květnový nemovitostní souhrn projít poněkud netypicky? V číslech, svižně, abychom vaši pozornost od pěkného počasí neodváděli příliš dlouho. Tedy pokud si jej zrovna jako autor těchto řádků neužíváte pouze skrze kancelářská skla.

Reklama

1 – Všechny cesty vedou do Říma, do jaké části už přitom tolik nezáleží. Ukazují to i kroky Radovana Vítka. Poté, co se tuzemská realitní jednička nedohodla na vybudování stadionu s tamním fotbalovým klubem AS Řím, oslovila se stejnou nabídkou městského rivala Lazio. Alespoň to tvrdí Italové, podle nichž jde o senzaci.

2 – Pankrác zvelebil, nastal čas se posunout. Developer Radim Passer, podle Forbesu 33. nejbohatší Čech, začne po patnácti letech příprav s rozvojem další pražské lokality. Do Nových Roztyl, kde mají vzniknout kanceláře, byty i obchody, chce investovat zhruba pět miliard korun.

Vizualizace Nových Roztyl, zdroj: Passerinvest Group

3 – Na zhruba tři desítky milionů korun by měla vyjít rekonstrukce střešní terasy pražského Rudolfina. Díky tomu by mělo být již příští rok možné shlížet na krásy stověžaté metropole z nového, dosud nepoznaného úhlu.

4 – Rostou a rostou. Ceny bytů v republice se od přelomu tisíciletí zvedly v průměru na více než čtyřnásobek, jak nedávno vyplynulo z údajů Českého statistického úřadu. To by možná nebylo až tak děsivé, kdyby míra inflace za stejné období nečinila zhruba šedesát procent.

5 – Česko, Polsko, Německo, Slovensko a nově také Nizozemsko. Investiční skupina Accolade v květnu vstoupila na svůj pátý trh. Její první akvizicí v zemi tulipánů a větrných mlýnů bude moderní park v oblasti Venlo, patřící k významným logistickým uzlům.

Reklama
Logistická hala v nizozemském Venlu, zdroj: Accolade

6 – Hypotéky stále dostupné, jenže ceny neúnosně vysoké, jak už jsme si ostatně posteskli. A ani to počasí není žádná sláva. Co si tak raději koupit nemovitost u moře? Kolegyně Bibiana Beňová pro vás připravila šest destinací, do kterých se vyplatí investovat své úspory.

7Sedmipodlažní budovou Viadukt Anděl, kterou připravuje na pražském Smíchově, vstupuje JRD Group do segmentu komerčních nemovitostí. Ekologický developer, který se dosud věnoval rezidenčnímu bydlení, slibuje zdravé kanceláře protkané moderními technologiemi včetně estetické potrubní pošty.

Vizualizace Viaduktu Anděl, zdroj: JRD Group

8 – Měsíce v uzávěře končí, nastal čas cestovat a nakupovat. Crestyl obě aktivity spojil a stal se z toho jeden z největších realitních dealů v pandemických časech. Spolu s investiční skupinou Cornerstone Partners dokončil převzetí polské developerské firmy Budimex Nieruchomości. Cena? Osm a půl miliardy korun.

9 – Novela, která je roky potřeba. Novela, na jejíž podobě se nikdo neshodne. Devět desítek poslanců z řad ANO, SPD a ČSSD sice na konci měsíce zvedlo ruku pro nový stavební zákon, čímž se zasadili o jeho schválení. Jestli a kdy však přinese urychlení povolovacích procesů, nicméně není stále zřejmé. Na tahu je Senát.

10 – Pro ty, kdo nebudou roky čekat na případný propad na realitním trhu, neboť shánějí nové bydlení nyní, máme pár rad – deset věcí, které byste měli vědět, když kupujete nemovitost. A tutéž porci doporučení také pro situaci, kdy se byt či dům chystáte prodávat.

Reklama
Reklama