Ostrov ležící mezi Francií a Itálií je známý svými krásnými písečnými plážemi, pohádkovými vesničkami na vrcholcích útesů a nádhernými horami uprostřed země. Proč je tu tedy v srpnu tak prázdno?

Kempy po celém ostrově bývají během sezony plné turistů se stany i karavany. Avšak i místní, žijící v turisticky oblíbeném údolí Restonica, letos hlásí, že je oblast nezvykle prázdná.

Vliv na tržby místních podniků, které bývají kvůli turistickému konci léta v zátěži, je zjevný. Například Jeannine Mariotti, majitelka kempu Tuani, se pro rozhlasovou stanici France Info vyjádřila, že v jejím kempu je letos v srpnu o třicet procent méně lidí než v červenci.

Jean-Christophe Barrau, majitel restaurace L’hôtel Arena Le Refuge pak uvedl, že se jedná o nejhorší sezónu za pětadvacet let podnikání.

Foto Christian Klein / Pixabay

Korsiku každoročně navštíví přibližně tři miliony turistů, kteří si nechtějí nechat ujít místa jako Ajaccio, Bonifacio nebo Porto-Vecchio, považovaná za nejkrásnější místa Francie.

Například vesnice Sant’Antonino, postavená v devátém století na obranu regionu před maurskými nájezdníky ze Španělska, je oblastí s dechberoucím výhledem – podle veřejnoprávního kanálu France24 je označována za jednu z nejkrásnějších vesnic v celé Francii.

Francouzský ostrov je zároveň úzce spojen s Itálií a kdysi byl pod její kontrolou. Obyvatelé Korsiky se prohlásili za italsky mluvící republiku, ale Janovská republika, která zanikla roku 1805) prodala Korsiku v roce 1768 francouzskému králi Ludvíku XV., aby splatila své dluhy.

Rok nato francouzská vláda ostrov anektovala – a v témže roce se na ostrově narodil Napoleon Bonaparte, jeden z nejslavnějších francouzských panovníků.

Nízký počet turistů o letošním srpnu je obecně způsoben inflací a zvýšenými životními náklady. Také trajekt, který vás sem dopraví z pevninské Evropy, je poměrně drahý: zpáteční lístek z francouzské Marseille do Ajaccia vás vyjde přibližně na 315 eur pro dvě dospělé osoby cestující v osobním vozidle, ne v karavanu. Za cestu do Porto Vecchio to může být až více než 700 eur.

Kromě toho vzrostly ceny za pronájem automobilů a také ceny potravin v supermarketech a restauracích. Tím se Korsika dostává do nevýhodné pozice ve srovnání se svými cenově dostupnějšími středomořskými sousedy.

Z cestovatelského hlediska se Korsika dostala na titulní stránky novin na konci pandemie. Turisté se začali vracet na její krásné pláže, ale přivítala je stáda krav, které si mezitím zvykly na prázdné prostředí bez lidí a nechtěly se nechat vyhnat.

Leckteré z patnácti tisíc korsických krav dokonce neváhaly přejít do útoku. Jednoho turistu na pláži Lotu kráva kousla do krku, jiné turisty proháněla ulicí v Sainte-Lucie-de-Tallano.

Foto FreeImages.co.uk

Vedle krav si Korsika zajistila mediální pozornost objevem nového druhu savce: korsické divoké kočky. Místní obyvatelé o ní věděli už dlouho, ale teprve v roce 2019 bylo oficiálně potvrzeno, že je delší než běžná kočka.

Měří asi devadesát centimetrů, má větší uši, delší zuby a černé chlupy na konci ocasu. Spíš než ona ale zájem o ostrov rozproudí nadcházející epos o Napoleonovi, který v režii Ridleyho Scotta a s Joaquinem Phoenixem v hlavní roli vstoupí do kin v listopadu.