Uprostřed Karlína, kousek od podniku Můj šálek kávy, má dveře dokořán nově otevřený butik Myau. Na adrese Šaldova 9, v interiéru laděném do béžova, kde hraje jemná hudba a ozývá se pravidelné staccato šicího stroje, nás vítá návrhářka Assel Janischová.

Samozřejmě v šatech ušitých podle svého návrhu. Připomínají spodní oděv, který mohla kdysi oblékat i Johanka z Arku – smetanové plátno, spousta sámků odkazujících k brnění a hlavně pohodlnost a svoboda při nošení.

To jsou také atributy, které Assel ve své tvorbě zastává. V sedmnácti opustila rodný Kazachstán a odešla studovat ilustraci a grafiku na Západočeské univerzitě v Plzni.

Namísto tužek a štětců ji to ale vždycky táhlo spíše k textilu, a tak magisterský titul dodělala na oděvním designu. Vlastní značku založila před třemi lety a jejím pilířem jsou dnes šaty připomínající noční košili i večerní róbu s vyšívanými spodničkami a barevně vzorovanými podšívkami. Volné, balonové, se spoustou vkusných ozdob – paspulek, volánů, šňůrek. 

Letos se designérce podařilo otevřít prostor, kam mohou zákaznice přijít si snové šaty osahat i vyzkoušet.

„Mám ke Karlínu citový vztah. První rok v Česku jsem totiž bydlela právě tady. Je to klidná čtvrť se spoustou krásných podniků,“ pochvaluje si dnes Assel v prostoru, který vlastními silami přeměnila v příjemný butik. Ještě před pár měsíci tu přitom sídlila IT firma, výlohy byly zatemněné a celý prostor fungoval jako lowcostově zařízené kanceláře. 

Namísto počítačů nyní prostor zdobí Asselina práce, kterou nepředstavuje v ucelených kolekcích, ale v jednotlivých vyladěných kusech. „Právě to oblečení, které já miluji celou svou duší, které vzniklo se spoustou vypracovaných detailů, se prodává nejlépe,“ chválí si Assel.

Takto pod logem Myau vznikly i kojicí šaty, když se designérka téměř před dvěma lety stala matkou a byla nespokojená s běžnými kojicími tričky. „Průstřihy na prsa byly buď moc vzadu nebo vepředu, špatně se to zapínalo. Takže jsem navrhla šaty se správnou délkou zipů, dají se rozepnout i zapnout pouze jednou rukou a díky umístění po stranách je kojení v nich velmi diskrétní.“

Podobně Assel vytunila i model lehkého kabátku, když chtěla vytvořit oděv podobný kimonu, ovšem těch se jí na trhu zdál přehršel. „Proto jsem se inspirovala původním kazašským oděvem a ozdobila jej spoustou ručních detailů – sklady, prošitím, Myau hvězdičkami, velkými kapsami a provazem,“ popisuje designérka a rukou přejíždí po oděvu, který připomíná hřejivou deku. 

Cena modelů se pohybuje od čtyř tisíc za hedvábnou blůzu, za šaty pak zaplatíte okolo dvaceti tisíc, stejně jako za kimono. Model kojicích šatů je k dispozici za necelých devět a půl tisíce.

K posledním novinkám patří také řada Myau Home, jež obsahuje artdeco polštáře se střapci či vyšitými holubicemi míru, navíc plněné zbytky látek. Polštářům sekundují psaníčka zdobená vlnkami a šňůrkami.

„Původně jsem je zamýšlela jako organizéry do prostorných shopperů. Když máte nepořádek v prostorné kabelce, vložíte do ní náš organizér a rázem máte ve všem přehled,“ vysvětluje Assel. „Ale zákaznicím je líto psaníčko schovávat, proto ho často využívají jako kosmetickou taštičku nebo přebalovací tašku.“ 

V hlavě návrhářky, která mluví klidným tichým hlasem, se nyní rodí nové plány na nadcházející sezonu. Na podzim chce být se značkou Myau součástí populárního Mini festivalu, prodejní akce pro rodiny s dětmi.

Právě tam chce představit novou kolekci vylepšených organizérů a tašek. Dvouletá dcera Agnes ji také inspirovala k vytvoření řady hraček – konkrétně medvídků v typických šatech Myau. A chybět prý ke konci roku nebude ani oblíbená kolekce pyžam, která jsou pověstná tím, že je škoda je nosit jen na spaní. 

Autorka je redaktorkou magazínu Esprit LN.