Až čtyřicet satelitů – o tolik přijde společnost SpaceX kvůli nedávné geomagnetické bouři. To je skoro osmdesát procent z poslední várky devětačtyřicítky družic, které Muskova firma vyslala do vesmíru minulý týden. Měly se stát součástí sítě Starlink, která má zajistit celosvětové pokrytí vysokorychlostním internetem

„Satelity vynesené minulý čtvrtek bohužel v pátek vážně zasáhla geomagnetická bouře,“ uvádí SpaceX v prohlášení na svém webu. „Vlivem těchto bouří se atmosféra v místech nízkých drah našich družic zahřívá a zvyšuje se její hustota. Údaje z GPS na palubě satelitů naznačují, že rychlý nástup bouře a její intenzita až o polovinu zvýšily odpor vzduchu oproti podmínkám při předchozích startech.“

Satelity se v té době nacházely na své nejnižší dráze ve výšce 210 kilometrů. Atmosféra je tam sice velmi řídká, ale do vzduchoprázdna má daleko.

Co se vlastně přihodilo? Vše začíná u Slunce – z něj neustále proudí nabité částice neboli sluneční vítr. Ten při zvýšené sluneční aktivitě zesiluje a pak reaguje s magnetickým polem Země. Výsledkem je nestálé „kosmické počasí“, způsobující nejen čarokrásné polární záře, ale také narušení elektrických zařízení na Zemi i v kosmu.

Nabité částice ohrožují i zdraví lidí, kteří zrovna nejsou chráněni zemským magnetickým polem – například posádky kosmických lodí nebo Mezinárodní vesmírné stanice. Sluneční vítr si také pohrává s vnějšími vrstvami zemské atmosféry.

Satelity Starlink mají tvar plochých obdélníků. Hned po zaznamenání geomagnetické bouře dostaly z řídicího střediska povel, aby se natočily nejtenčí stranou po směru letu, a atmosféra jim tak kladla co nejmenší odpor. Ten přesto zůstal natolik silný, že většině družic znemožnil dostat se po bouři z bezpečnostního režimu a nechat se navést na vyšší, cílovou oběžnou dráhu.

Přibližně čtyřicet družic tak klesne zpátky do nižších vrstev atmosféry. SpaceX ale ujišťuje, že na hlavu vám nespadnou a neohrozí ani nikoho a nic jiného na planetě či na oběžné dráze.

„Klesající satelity nepředstavují žádné riziko srážky s jinými družicemi a byly navrženy tak, aby při vstupu do atmosféry zanikly,“ tvrdí SpaceX.

„Nezůstane po nich žádné kosmické smetí, ani jejich části nedopadnou na zemský povrch. Jedinečná situace nám ukazuje, jak dlouhou cestu má za sebou tým Starlinku, udávající směr vývoje systémů vedoucích k omezování kosmického smetí,“ prohlašuje společnost, jejíž projekt byl kvůli narušení pozemských pozorování kritizován astronomickou obcí.

Ostatní satelity Starlinku, které už létají na provozních, a tedy vyšších oběžných drahách, jsou zřejmě v pořádku a bouře se jich nijak nedotkla.

Vydání Forbesu Zázrak

Každý start rakety Falcon 9, která vynáší satelity Starlink do kosmu, stojí kolem patnácti milionů dolarů (nebo třiceti milionů, pokud zohledníme podíl na celkových nákladech na vývoj).

Vzhledem k tomu, že většina z poslední várky směřuje „k zániku“, společnost právě přišla o zhruba dvanáct, respektive dvacet čtyři milionů dolarů, které se jí už od zákazníků internetové sítě Starlink nevrátí.

I tak už v tuhle chvíli nad našimi hlavami krouží na dva tisíce funkčních družic Starlink a nedávno společnost SpaceX rozšířila nabídku pokrytí svým internetovým připojením, které družice zprostředkovávají.

Až bude flotila kompletní, má ji tvořit přes 4400 družic na pěti různých drahách ve výšce kolem 550 kilometrů.