Rádi byste vyrazili k vodě, ale ležení na dece vám nic neříká? Wakesurfing a wakeboarding jsou momentálně jedny z nejpopulárnějších vodních sportů, které ve světě i v Česku zažívají boom.

Nemusíte být profesionál, můžete vyrazit v partě přátel nebo s rodinou a o zážitek se podělit – ježdění za lodí není vůbec levná zábava. V dnešní době jsou součástí wakesurfových areálů trendy restaurace a bary, kde si dáte něco víc než langoše, hranolky a pivo.

Bohatý doprovodný program je samozřejmostí a dokonce se dá přespat ve stylových ubikacích, a spojit tak cestu k vodě i s výletem za kulturou nebo památkami.

Co jsou wakeboarding, wakesurfing a jetsurfing?

Wakeboarding spočívá v jízdě na wakeboardu taženém lodí nebo kabelovým vlekem po vodní hladině. Byl vyvinut jako kombinace vodního lyžování a surfingových technik. Je nejlevnějším z této rodiny vodních sportů, vyjde vás zhruba na tisícovku za hodinu.

Wakesurfing je jízda na surfu na nekonečné vlně, kterou tvoří speciálně upravený motorový člun. Hodina vyjde kolem 3500 korun za loď.

Jetsurfing nebo také motosurfing je sport, při kterém jedete na surfovém prkně opatřeném tryskovým motorem, řízeným pomocí ovladače v ruce. Dražší sport.

Oblíbený areál nedaleko Litoměřic Wake & Fun v Třebouticích nabízí všechny tři zmíněné sporty. Po Labi vás tu povezou za výkonným motorovým člunem a hlad po vyčerpávajícím surfování na řece zaženete v místní restauraci sestavené z lodních kontejnerů.

Pokud nebudete mít dost, můžete si ještě pinknout beach volejbal nebo se projet na paddleboardu.

Další zastávkou na naší cestě za aktivním letním ochlazením je Wake Surf Náklo u Olomouce. Tady se surfuje také za motorovým člunem na tyrkysové vodě pískovny Náklo.

Součástí areálu je bistro s barem, kemp a pro digitální nomády nebo home office je k dispozici moderní workspace v lodním kontejneru. Výhodou je blízkost Olomouce, a určitě tak stojí za zvážení návštěva restaurace Entrée, hostelu Long Story Short nebo galerie Telegraph.

Pokud se chystáte na dovolenou do jižních Čech, případně do Rakouska, můžete si udělat osvěžující zastávku v novém budějovickém areálu Wakepark ČB. Na místě čekají dva vleky: jeden bez překážek pro začátečníky a druhý pro pokročilé, osázený celoplastovými překážkami.

Pokud jste na wakeboardu nikdy nestáli, vše vám zdarma vysvětlí a ukážou. Wakepark je jako jeden z mála areálu v Česku dostupný MHD, jen patnáct minut z centra města. Součástí areálu je bar, beachvolejbalový kurt a nově také venkovní tělocvična.

Moderní areál vodních sportů na vás čeká také nedaleko Prahy. Wake Port se nachází v Brandýse nad Labem a jeho součástí jsou tři vleky pro vodní lyžování a wakeboarding.

Na své si zde přijdou jak začátečníci, tak pokročilí, na které též čekají překážky. Odpočinout si můžete na velkém promenádním mole, kde je i úvaziště lodí pro ty, kdo přijedou po Labi. 

Ve východních Čechách se nachází další moderně vybavený areál Wake Surf Rozkoš. Nabízí nejen wakesurfing, ale v nabídce jsou i jetsurf, paddleboard, vodní skútr nebo prostě šlapadlo.

K dispozici tu mají tři motorové čluny, areál s chatkami a občerstvíte se z amerického školního autobusu. Celou sezonu tu navíc pořádají spoustu doprovodných akcí. 

Další tipy:

  • Wake Park Džbán – na wakeboardu si můžete zajezdit i přímo v Praze! Wake Park Džbán najdete v areálu přírodního koupaliště v pražské čtvrti Vokovice.
  • Wake Surf Matylda – Matylda je zatopený povrchový důl na periferii Mostu, jezdí se za motorvým člunem.
  • Wake Park Merkur – jižně od Brna u Pasohlávek na vodní nádrži Nové Mlýny. Jezdí se zde na dvou vlecích.
  • Adventure park Frymburk – zdejší vlek pro wakeboarding je určený především pro začátečníky a nachází se přímo na hladině vodní nádrže Lipno.