Přichází jako varovně zdvižený prst v době chaosu, války a ekonomické recese, kterou právě prožíváme. Dnes už totiž víme, že opulentní sídla, divoké večírky a elegantní styl života těch nejbohatších občanů Výmarské republiky, je zběsilý charleston před velkou bouří.

Seriál Babylon Berlin je proto mnohem víc než neonoirová detektivka, za kterou bývá často označován. Předkládá nejen zločiny „velkého Berlína“, ale bere nás na exkurzi do života jeho obyvatel z různých společenských vrstev a vysvětluje, jak vedle sebe mohli v dvacátých letech minulého století existovat komunisté, monarchisté, národní socialisté, Němci, Židé, ruská aristokracie i oddaní stoupenci Lenina.

Babylon Berlin je adaptací knižních předloh spisovatele Volkera Kutschera. Hlavní roli komisaře Gereona Ratha hraje jiný Volker, pro změnu Bruch. Herec, který byl miláčkem německé filmové kritiky a získal v roce 2018 prestižní cenu Grimme-Preis, se během koronaviru stal takzvaným covidiotem. Podporoval hnutí zvané Querdenker, které kromě toho, že odmítalo protipandemická opatření, bylo spjaté s krajní pravicí.

Ani tato skutečnost ale nemění nic na tom, že Volker Bruch ztělesňuje Gereona Ratha velmi plasticky, coby muže zmítaného nejen dějinami, ale také vlastními pocity viny. A i ve čtvrté sérii má skvělou chemii s hlavní ženskou postavou, Charlottou Ritter, která si před svým angažmá u policie vydělávala coby sadomasochistické praktiky provozující prostitutka.

Když už jsme u sexuálních preferencí, Babylon Berlin pracuje s postavami s odlišnou sexuální orientací, ale necítíte žádnou pachuť tendenčnosti, naopak si dovedete představit, že LGBTQ+ menšiny tvořily důležitou součást undergroundových dějin Berlína.

I ve čtvrté sérii ukazuje režisér Tom Tykwer svou záviděníhodnou dovednost: spojit tempo a styl filmového vyprávění s hudbou. Jestli v první sérii vás dostala skladba Zu Asche, Zu Staub v podání Severije Janušauskaité, tentokrát z hlavy nedostanete song Maxe Raabeho Ein Tag Wie Gold, který symbolizuje právě sérii čtvrtou, jejíž prvních šest dílů je v současnosti k vidění na HBO Max.

O Babylon Berlin se hovoří jako o nejdražším evropském seriálu, kdy 190 natáčecích dnů vyšlo na čtyřicet milionů eur a štáb pracoval s třemi tisíci herci a pěti tisíci komparzisty.

A i když je Babylon Berlin detektivním příběhem, který jeho autor Volker Kutscher plánuje ukončit v roce 1938 (a aniž chceme spoilovat, nemá pro řadu ústředních protagonistů skončit vůbec dobře), působí přes veškerou svou temnotu jako úžasná podívaná.