Je volně přístupný na YouTube a natočila ho jedna z nejmocnějších žen světa. Pod názvem Screams Before Silence ho natočila bývalá provozní ředitelka Meta Platforms. Sheryl Sandberg sice letos v květnu opustí i pozici členky správní rady globálního gigantu, ale do historie se právě zapisuje jinak.

Dává hlas obětem, které zažily sexuální násilí nebývalé krutosti a byly svědky bestiálního vraždění. Sandberg se vydala do Izraele, aby natočila výpovědi přeživších sedmého října.

Výsledek její cesty mohli diváci poprvé vidět minulý čtvrtek v New Yorku. „Po projekci následuje hodinová diskuse, protože Sheryl se domnívá, že je nutné některé záležitosti probrat do větší hloubky,“ říká pro Forbes Česko Brandon McCormick, který koordinoval mezinárodní tisk.

Proč se do projektu, který dokumentuje zvěrstva Hamásu, teroristické organizace, která sedmého října vtrhla do Izraele, aby povraždila na čtrnáct set lidí, unesla přes dvě stě lidí a mnohé své oběti před usmrcením bestiálně znásilnila, ale Sheryl Sandberg vůbec pustila?

Jedním z důvodů je mlčení. Feministické organizace po celém světě šokovaly Izraelce i židovské komunity tím, že většina z nich zrůdnosti palestinských teroristů nijak neodsoudila. Sandberg, která napsala dnes už legendární knihu Opřete se do toho. Ženy, práce a vůle uspět, chtěla dát obětem jejich vlastní hlas.

Výpovědi jsou to nesmírně těžké. Například když slyšíte, jak se čtyřicetiletá úspěšná právnička Amit Soussana nutí k výpovědi o tom, co všechno během svého věznění v Gaze prožila. Nejde to vydržet, ale zároveň to musíte slyšet.

A Sheryl Sandberg, již americký Forbes už víc než deset let považuje za jednu z nejvlivnějších žen světa, v žebříčku amerických self-made podnikatelek jí aktuálně náleží 17. příčka a v žebříčku nejbohatších lidí světa figuruje na 1905. pozici s odhadovaným jměním 1,9 miliardy dolarů, sama vede rozhovory s oběťmi.

Snímek ale režírovala Anat Stalinsky, jednačtyřicetiletá izraelská režisérka, která během newyorské premiéry prohlásila, že „Izrael je zemí, kde o posttraumatu nemůže být ani řeč. Nikdy nezmizelo.“

Na produkci pracovala izraelská filmová společnost Kastina, která stojí za mezinárodním trhákem – seriálem Fauda. Kameraman Saša Gavrikov natáčí vypálené kibucy poetickým způsobem. Tak, jako by se jednalo o lyrickou záležitost, ale ve skutečnosti diváka čeká horor.

A zračí se i na tváři samotné Sandberg, když prochází zdemolovaným kibucem Kfar Aza v doprovodu Chen Goldstein Almog a její dospívající dcery Agam. Obě byly sedmého října Hamásem uneseny a drženy jednapadesát dní.

V jiné části filmu jede Sheryl Sandberg na místo, kde se konal hudební festival Nova a brutálním způsobem tam bylo zavražděno okolo tří set osob. Právě zde se také konala hromadná znásilnění a se Sandberg se tu ve filmu schází s Tali Binner. Útok Hamásu přežila, když se sedm hodin ukrývala v miniaturním přívěsu. Byla svědkem znásilnění, vražd i nářku obětí.

Pokud světové organizace hájící lidská práva po sedmém říjnu nepatřičně dlouho mlčely, Unicef například odsoudil znásilnění Izraelek až po dvou měsících, aniž by jmenoval Hamás, persona Sheryl Sandberg nutí vysoké hodnostáře přehodnotit svoje postoje.

Například premiéru si nenechala ujít Pramila Patten, speciální zmocněnkyně Spojených národů, jejíž hlavní agendou je sexuální násilí. Snímek na svém účtu na Twitteru doporučuje také bývalá prezidentská kandidátka Hillary Clinton.

Sheryl Sandberg, která hodinový dokument natočila během čtyř dnů v Izraeli, v přeplněném manhattanském auditoriu Times Centra vystoupila s projevem, kde v jejím hlase bylo cítit dojetí.

„Film je tím nejdůležitějším, co jsem za svůj život udělala. Všem nám dává možnost nést svědectví obětí. Díky nám mají opět svůj hlas. Ukazujeme světu, čemu musely čelit. A musíme slíbit, že se to už nikdy nezopakuje.“