Byl život strážce majáku a jeho rodiny inspirativní, osamělý nebo něco mezi tím? Cestovatelé mají nyní možnost zjistit to na vlastní kůži v mnoha částech Norska, kde se majáky – nyní automatizované – a jejich obytné prostory změnily na turistické ubytování.

Norské pobřeží je již dlouho ekonomickou hnací silou Norska – od prvních obchodních cest až po hlubokomořský rybolov a objevení ropy. Norské břehy lemují majáky, které pomáhaly námořníkům orientovat se ve zrádných vodách.

Slavných majáků je mnoho a jsou rozmanité. Kjeungskjæret je sytě červený osmiúhelníkový orientační bod pro pasažéry výletních lodí a pro ty, kteří připlouvají k Trondheimu norským pobřežním trajektem. Maják Dyna na útesu uprostřed Oslofjordu a nápadný, bezmála čtyřicet metrů vysoký maják Andenes na odlehlých ostrovech Vesterålen jsou dalšími pozoruhodnými příklady.

Mnohé z těchto historických budov mají unikátní architekturu a spoustu fascinujících příběhů. Naštěstí se Norsko v roce 1997 rozhodlo zavést národní plán na ochranu majáků. Z některých se stala muzea a jiné zůstaly pouhými orientačními body. Přesto několik z nich nabízí návštěvníkům skutečně jedinečnou možnost ubytování.

Styl ubytování se pohybuje od základního po luxusní a cokoli mezi tím, ale všechny nabízejí pohled na námořní historii Norska. Po celém Norsku je mnoho možností. Zde jsou některé z nejzajímavějších.

Maják Molja v centru Ålesundu

Mnoho majáků, které jsou k dispozici k přenocování, se pronajímá coby soukromé ubytování prostřednictvím AirBnB nebo přímých rezervací. Ale jedna z možností – ta nejdostupnější – je ve skutečnosti součástí velkého hotelu.

Maják Molja, který označuje vstup do rušného přístavu v Ålesundu, nyní slouží jako pokoj 47 a svatební apartmá hotelu Brosundet.

Svatební apartmá, které se často prezentuje ve svatebních časopisech a časopisech o luxusním cestování, je vybaveno postelemi navrženými tak, aby odpovídaly tomuto jedinečnému prostoru, a nabízí osobní donášku snídaňového koše. Pokud se zde chcete ubytovat, musíte si ho proto rezervovat s dostatečným předstihem.

Maják Lindesnes na jižním mysu Norska

Maják Lindesnes je orientační bod, který znají celé generace námořníků, protože označuje nejjižnější bod Norska. Přes den je Lindesnes oblíbeným turistickým místem, ale s příchodem večera se ztiší…

Těm, kteří se ubytují v domku strážce starého majáku (až šesti lidem), dělají společnost jen nárazy vln a nerušený výhled na jih. Pokud pobyt zde spojíte s návštěvou vysoce hodnocené podvodní restaurace Under, čeká vás opravdu nezapomenutelný výlet.

Pobyt na ostrově u slunného jižního pobřeží Norska

Po většinu letních dní pluje turistický trajekt z půvabného pobřežního městečka Lillesand na ostrov Saltholmen, kde se můžete také ubytovat v majáku.

Na malém ostrově se pořádají výstavy umění a navíc je tu možnost koupání, grilování, rybaření nebo lovu krabů. Základní ubytování je k dispozici v majáku na základě předchozí žádosti, je ale potřeba si přivézt vlastní spacák.

Zažijte norské bouře v Kråkenesu

Pokud jste se někdy plavili podél norského pobřeží, je pravděpodobné, že jste se u Stadhavetu setkali s rozbouřeným mořem. Aby pomohl lodím při plavbě nechvalně známým úsekem vody v západním Norsku, byl na jednom z nejexponovanějších úseků norského pobřeží na počátku dvacátého století otevřen maják Kråkenes.

Dnes maják nabízí návštěvníkům možnost přenocování a skutečný zážitek z pobřeží. Očekávejte slaný vzduch, silný vítr a opravdové spojení s přírodou. Pobyt zde je ideálním doplňkem k výletu podél Nordfjordu nebo k návštěvě města Ålesund. Můžete si vybrat mezi ubytováním v „bouřkovém apartmá“ v samotném majáku nebo v nedalekém „bouřkovém domě“.

Ostrovní život na dalekém severu Norska

Nádherná hornatá krajina severonorských ostrovů Lofoty láká zvědavé cestovatele z celého světa. Jedním z nejlepších způsobů, jak ostrovy poznat, je během krátké plavby osobním trajektem ze Svolværu do Skrovy, ostrovní komunity s přibližně dvěma sty obyvateli, z nichž mnozí stále pracují v tradičním rybářském a zpracovatelském průmyslu.

Odlehlý maják je součástí ostrovního projektu fotografování v přírodě a po domluvě nabízí i možnost přenocování. Základní pokoje jsou k dispozici v prostoru, v němž bydlel strážce majáku, a k dispozici je i doprava lodí a pronájem člunu.

Historická noc v Haugesundu

Jen co by kamenem dohodil od rozlehlého průmyslového závodu společnosti Hydro na ostrově Karmøy nedaleko Haugesundu se nachází historická dominanta západního Norska.

Høyevarde je jedním z nejstarších norských majáků, současná budova je stará více než 150 let. Zčásti díky nádherným zahradám se majitelé zaměřují na svatby a firemní akce, během července jsou ale k dispozici i individuální rezervace noclehů.