Rakovina i další strašáci. Biochemička Julie Proft se věnuje technologickému transferu: pomáhá vědcům vyvíjet léky třeba na rakovinu a má pro to i osobní motivaci. Právě na tuhle zákeřnou nemoc jí zemřel tatínek, babička i blízký kamarád. Svou práci bere proto i jako poselství. 

Je úspěšnou vědkyní a manažerkou. Julie Proft pochází z Německa, pracovně působila dlouho v Kanadě, nakonec s dcerkou a někdejším francouzským partnerem zakotvila natrvalo v České republice.

Vede projektový tým v jedné z nejúspěšnějších transferových kanceláří IOCB Tech, kde se zabývá tím, jak vědecké projekty uvést do praxe: tedy tím, jak třeba unikátní vědecký výzkum dotáhnout do finálního stadia v podobě výroby nového léku.

Jde přitom o dlouhý, náročný a nákladný proces, kde navíc uspěje jen minimum projektů. Vyvinout lék trvá až patnáct let a stojí to miliardy korun. Ale na jeho konci stojí naděje na zdraví či na život. Usměvavá žena už na první pohled bourá stereotypní představy o uzavřených vědkyních.

Působí bezprostředně, do kavárny na rozhovor přichází v moderním outfitu doplněném o decentní šperky s pečlivě upraveným make-upem. Působí mladistvě, na svých pětačtyřicet let nevypadá. Při našem povídání dojde řeč nejen na vědu, ale taky na jógu, kterou ráda cvičí se svou desetiletou dcerou.

Bavíme se též o výchově dětí nebo třeba i o tom, proč jako vědkyně dbá na to, aby její dcerka dobře spala. Sama je původně úspěšnou biochemičkou, ale nechtěla trávit život jen se zkumavkami v laboratoři.

„Už během mého působení v Kanadě na Hotchkiss Brain Institute, spadajícím pod University of Calgary, jsem se věnovala i jiným společenským věcem. Organizovala jsem třeba vědecké kluby a různá setkání, zabývala jsem se tvorbou patentů, obecně mě to táhlo víc mezi lidi,“ vzpomíná Julie, kterou zlákal její současný obor, tedy transfer technologií.

Je v něm totiž mnohem víc v kontaktu s lidmi, navíc může pracovat z domova a je flexibilní: ideální podmínky pro ni coby matku a její work-life balance. Její obor je složitý, ale o to víc zajímavý a pro vědu klíčový.

Čím se přesně zabývá transfer technologií?

Transfer technologií je zjednodušeně přenos myšlenky, poznatku či vynálezu do praxe. Jde o dlouhou cestu, během které je nutné zajistit dostatečné financování, právní ochranu i správné komerční nasměrování původního nápadu.

Bez profesionálního transferu technologií se komerčního úspěchu prakticky žádný vynález nedočká. I tak v praxi v této oblasti uspěje přibližně každý desátý projekt. Jde o důležité téma vědecké i ekonomické. Ročně přitom může transfer přinést české vědě prostředky v řádech několika miliard korun.

Není to trochu frustrující, že devět z deseti projektů nedopadne? A čím to vůbec je?

Je to tak, je to trochu frustrující. Ale je to tím, že člověk je složitý, lidský organismus je komplikovaný a ne vše, co funguje ve výzkumu, se pak osvědčí při testování. Nemůžete vše naplánovat. Není to jen o lidském těle, ale také o našich individualitách, nejsme stejní. Proto je budoucností personalizovaná medicína každému šitá na míru.

Co dalšího obnáší vaše práce projektové manažerky?

Forbes Digital Premium