Wow! Forbes a recepty? Jak jde tohle dohromady, byznysové médium a vaření? Takhle to jde dohromady. Život je bohatý, to je naše hlavní heslo. A víme, že naši čtenáři nejen prací a podnikáním jsou živi. Mimo jiné – a to i díky změněným návykům kvůli covidu – rádi vaří. Takže vedle článků o byznysu, podnikání a inspiraci máme taky články o autech, restauracích či víně – a taky recepty. A to v sekci Forbes Life. Život je bohatý.

Medové jidáše neodmyslitelně patří k velikonočním svátkům. Jak je dobře známo, spletené prameny symbolizují provaz, na kterém se oběsil apoštol Jidáš kvůli zradě Ježíše. Jidáše se zároveň loučí se zimou, vítají jaro a nový život. Mají různou podobu a podle tradice by se měly jíst na Zelený čtvrtek, ideálně ještě před rozbřeskem. Díky tomu se může každý, kdo tak učiní, těšit pevnému zdraví, síle a ochraně nejen před lidskou zradou, ale i vosím bodnutím nebo hadím uštknutím. A za to přece stojí si je upéct, no ne?

Medové velikonoční jidáše

Na 20 větších jidášů potřebujete:

  • 25 g čerstvého droždí
  • 70 g krupicového cukru
  • 250 ml 12% smetany na vaření
  • 500 g hladké mouky
  • špetku soli
  • 90 g změklého másla
  • 2 žloutky
  • nastrouhanou kůru ze ¼ citronu
  • ¼ lžičky muškátového květu

Na potření:

  • 1 vejce (s troškou vody)
  • 3 lžíce medu
  • 1 lžičku rumu (volitelně)

Postup

  1. Na začátku si připravte všechny ingredience a dejte jim čas pro získání pokojové teploty. Pro krásně nadýchané těsto je zapotřebí použít vskutku změklé máslo, nikoliv rozpuštěné zahřátím. 
  2. Droždí rozdrolte do misky a přidejte k němu 2 lžičky cukru. Pomocí vidličky je pak spolu rozmačkejte, až vám vznikne hustá kaše. Přelijte ji zhruba třetinou vlažné smetany, přidejte lžíci mouky a znovu pořádně rozmíchejte, dokud nezískáte jemnou kašičku. Misku přikryjte a nechte 10 až 15 minut vzejít kvásek. 
  3. Mouku se špetkou soli prosejte do hnětací mísy, přidejte opravdu změklé máslo a žloutky pokojové teploty, cukr, vlažnou smetanu, citronovou kůru, muškátový květ a vzešlý kvásek. Jemného a pružného těsta docílíte alespoň pěti až desetiminutovým poctivým hnětením. V tomto směru dosti vypomůže síla robota, ale jsem toho názoru, že k přímému kontaktu s těstem by zkrátka dojít mělo, alespoň na malou chvíli. Nejlépe jej tak zpracujete a zjistíte, kdy už je skutečně připraveno spočinout v zakryté míse, než zdvojnásobí svůj objem a vykyne. Potrvá to (necelou) hodinu.
  4. Vykynuté těsto vyklopte na pracovní plochu a rozdělte na kousky o váze 45 až 50 gramů. Mělo by vám jich vyjít kolem dvaceti. Nebo vytvořte větší i menší tvary jako já – na jednom plechu pak budete mít 10 větších jidášů a na dalším 20 menších. Každý kousek rozválejte na pramen dlouhý asi 20 až 25 cm o síle cca 1 cm. Z něj pak tvořte libovolné tvary – nejčastěji se setkáte s tvarem stočeného provazu, na kterém se sám Jidáš oběsil. Tvary nejsou vůbec těžké a snadno je během chvíle zvládnete (vyzkoušejte sbíhající se spirály, esíčkovité spirály, preclíky, šneky, samotný provaz apod.). Tvary lehce postiskejte a případné volné konce zahrňte dolů pod těsto, ať předejdete nechtěnému rozpletení.
  5. Zamotané kousky těsta vyskládejte na plechy vyložené pečicím papírem, potřete vajíčkem smíchaným s troškou vody a nechte ještě asi 10 až 15 minut kynout. Pokud kynou rychle, není třeba čekat příliš dlouho. Po nakynutí je ještě jednou potřete vajíčkem a šoupněte do rozehřáté trouby. Pečte je při 190 °C asi 15 až 20 minut dozlatova. 
  6. Ještě horké jidáše potřete horkým medem, do kterého můžete přidat na vylepšenou trochu rumu. Ačkoliv těsto není (záměrně) přeslazené, potření medem mu přidá na sladkosti, krásně lesklém vzhledu i dokonalé vůni. Nechte jidáše vychladnout a podávejte jen tak s mlékem nebo s máslem a džemem.