Americké ministerstvo zemědělství vyšetřuje technologickou společnost Neuralink miliardáře Elona Muska. Firma vyvíjející mozkové čipy čelí nařčením z týrání zvířat, její zaměstnanci si totiž stěžují na testování, kvůli kterému zvířata zbytečně trpí a umírají. Počet zvířecích obětí už stoupl na zhruba 1500, včetně téměř tří stovek ovcí, prasat a opic.

Vyšetřování probíhá na žádost amerického federálního prokurátora už několik měsíců. Informovala o něm agentura Reuters s odkazem na interní dokumenty a rozhovory s více než dvacítkou současných a bývalých zaměstnanců Neuralinku. Těm vadí tlak vedení společnosti a Elona Muska na co nejrychlejší vývoj čipů, který podle nich vede ke zpackaným testům.

Stížnosti pracovníků popisují nutnost opakovat neúspěšné testy, což zvyšuje počet testovaných a zabitých zvířat. Inspektoři americké vlády nyní zkoumají, zda takové jednání neporušuje federální zákon na ochranu zvířat (Animal Welfare Act). Kvůli vývoji mozkových čipů, které mají v budoucnu například rozpohybovat protézy hendikepovaných pacientů, zemřelo od roku 2018 zhruba 1500 zvířat.

Foto Getty

Přesně to určit nelze, protože společnost o počtu testovaných a zabitých zvířat nevede záznamy. Samotné číslo však nemusí nutně znamenat, že Neuralink porušuje zákony nebo standardní výzkumné postupy. Testování nových vynálezů v oblasti zdravotní péče nezřídka na zvířatech probíhá, včetně jejich zabíjení kvůli zkoumání post mortem.

Podle zaměstnanců Neuralinku by však zabitých zvířat nemuselo být tolik, kdyby CEO Elon Musk netlačil na rychlost výzkumu. Začátkem tohoto roku Musk například rozeslal pracovníkům článek o švýcarských vědcích, kteří vyvinuli elektrický implantát, jenž umožnil ochrnutému muži opět chodit. ‚‚Nepostupujeme dostatečně rychle. Přivádí mě to k šílenství,“ cituje Reuters Muskův mail zaměstnancům z 8. února, kterým komentoval švýcarský objev.

Na žádost o komentář k aktuálnímu vyšetřování Musk ani další členové vedení Neuralinku nereagovali. Poslední veřejná prezentace společnosti proběhla před více než rokem, firma na ní předvedla opici s mozkovým čipem, která ovládala svou myslí videohru. Musk nyní věří, že zařízení Neuralinku je už připravené i pro člověka. Testy na lidech by podle plánů společnosti měly začít během šesti měsíců.

K tomu však potřebuje souhlas amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který zatím nemá. Neuralinku se ostatně dlouhodobě nedaří dodržovat lhůty, které si stanovil. V prezentaci z roku 2019 Musk uvedl, že chce dosáhnout schválení od regulačních orgánů do konce roku 2020. Na konferenci koncem loňského roku pak řekl, že doufá, že testy na lidech zahájí v roce 2022.

Cílem Neuralinku je vyvinout čip, který by umožnil mozku ovládat složitá elektronická zařízení, ochrnutým lidem obnovit motorické funkce a léčit mozkové choroby, jako je Parkinsonova choroba, demence či Alzheimerova choroba. Musk hovoří také o spojení mozku s umělou inteligencí. Jednou z prvních funkcí, kterých Neuralink hodlá dosáhnout, je obnova zraku – podle Muska i u těch lidí, kteří se narodili slepí.

‚‚Než zařízení umístíme do člověka, chceme být nesmírně opatrní a mít jistotu, že bude dobře fungovat. Myslím ale, že jsme FDA předložili většinu našich dokumentů,“ řekl Musk na začátku prosince.