Před pěti lety způsobil světové pozdvižení únik informací o daňových rájích z panamské společnosti Mossack Fonseca. Dokumenty známé jako Panama Papers získalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů.

To hrálo prim také v aktuálním projektu Pandora Papers, ve kterém figuruje kromě jiných i jméno Andreje Babiše. Níže přinášíme odpovědi na základní otázky, které s kauzou souvisejí.

1. Co jsou Pandora Papers

Pandora Papers je souhrnné označení pro investigativní projekt, vycházející z mýtu o Pandořině skříňce. V té bylo podle řeckých pověstí uzamčeno všecho zlo i svízele světa, které po otevření uniklo ven. A stejně teď do světa unikly i dokumenty ze čtrnácti právních kanceláří, poskytujících takzvané offshorové služby.

Projekt koordinuje Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), které ke spolupráci přizvalo i český web Investigace.cz. Není to přitom poprvé, co na veřejnost podobné informace unikly. V roce 2015 předal anonymní zdroj německému deníku Süddeutsche Zeitung a ICIJ dokumenty o velikosti 2,6 terabajtu.

Jednalo se o únik jedenácti a půl milionu dokumentů z panamské společnosti Mossack Fonseca. Ven se tak dostaly informace o více než 214 tisících offshorových firmách a jejich vlastnické struktuře. Kauza známá jako Panama Papers tehdy ukázala na jména, mezi kterými byli státníci, nejbohatší lidé světa nebo celebrity. Kauza zasáhla celkem čtyřicet zemí.

2. Kolik novinářů pracovalo na Pandora Papers?

Pandora Papers jsou výsledkem společného úsilí více než 600 novinářů ze 117 zemí světa.

3. Kolik dokumentů dali dohromady

Projekt zahrnuje informace o správě téměř třiceti tisíc firem založených v takzvaných offshorových jurisdikcích. Novináři analyzovali dokumenty ze čtrnácti právních kanceláří, získali více než 11,9 milionu finančních záznamů obsahujících 2,94 terabajtu důvěrných informací.

Postupně odhalili, jak mocní a bohatí využívají offshorové společnosti a netransparentní jurisdikce. V dokumentech se objevují i jména zločinců, sportovců, různých celebrit, politiků, soudců, ale i lidí z daňových úřadů téměř z celého světa.

4. Jak se pozná offshorová firma

Na začátek je třeba říci, že offshorová firma nemusí nutně znamenat cokoli nelegálního. Stručně řečeno jde o podnikání, kdy je obchodní společnost založena mimo stát, ve kterém vykonává svou činnost – nejčastěji právě v daňových rájích.

Platí, že firma musí mít v dané zemi sídlo, místního zástupce a musí hradit vládě daného státu paušální daň, i když zpravidla velmi nízkou. Odměna je za to více než lákavá: údaje o majitelích společnosti nejsou veřejně dostupné, platí nulovou daň z příjmu a nemusí se bát dohledu úřadů.

Offshorové společnosti jsou terčem kritiky, protože řada z nich poskytuje zázemí pro praní špinavých peněz.

5. Proč je v Pandora Papers jméno Babiš

Dokumenty ukazují, jak premiér Andrej Babiš přes své firmy založené v daňových rájích nakoupil zahraniční nemovitosti v městečku Mougins v jihofrancouzském départementu Alpes-Maritimes. Jednou z nich byla monacká společnost SCP Bigaud, která nemovitosti včetně zámečku Bigaud v roce 2009 koupila.

Peníze na její konto poslala společnost Blakey Finance Ltd, která si je pro změnu půjčila ve Washingtonu od firmy Boyne Holdings LLC, vlastníka monacké společnosti. Za všemi třemi společnostmi stojí právě Andrej Babiš, který je anonymně založil s pomocí francouzské a panamské právní kanceláře.

„V podstatě sám sobě poskytl půjčku, a to na nákup šestnácti luxusních nemovitostí ve Francii,“ píše server Investigace.cz. Problém vidí novináři právě v původu peněz. „My netvrdíme, že byl spáchán zločin, ale Andrej Babiš by měl vysvětlit, kde vzal oněch patnáct milionů eur neboli 381 milionů korun. A proč si objednal založení tak složitého finančního schématu, který původ těchto peněz dělá nedohledatelným,“ uvádějí novináři na svém webu.

6. Vyšetřují kauzu policisté?

Případem nákupu luxusních nemovitostí ve Francii už se začala policie oficiálně zabývat. Národní centrála organizovaného zločinu se podle ní zaměří nejen na premiéra Andreje Babiše, ale i na všechny ostatní občany České republiky, kteří jsou v této kauze uvedeni. Jaké konkrétní kroky policisté podniknou, ale sdělovat nebudou.

Podle bývalého vyšetřovatele finanční kriminality Kamila Kouby může trvat vyšetřování dlouhou dobu. Neobejde se totiž bez mezinárodní spolupráce mezi Českou republikou, Francií a USA.

Premiér by měl převod peněz řádně doložit.

„Policisté mají od novinářů z webu Investigace.cz dostatek materiálů, aby došli k tomu, že jde o praní špinavých peněz, chybí ale zdrojový trestný čin. Proto by teď měli využít veškeré dostupné nástroje, aby odhalili, odkud ty peníze pocházejí,“ vysvětluje bývalý vyšetřovatel.

Schéma firem, které Pandora Papers zveřejnilo, totiž mělo podle něj zakrýt premiéra jako osobu, která nemovitosti nakoupila. „Pokud premiér tvrdí, že peníze odešly na Panamské ostrovy z české banky, pak by to měl řádně doložit. A policie už má dostatek nástrojů, jak jeho verzi ověřit,“ dodává Kamil Kouba.

7. Kdo další v Pandora Papers figuruje

Pandora Papers odhalily hned několik známých jmen. Z těch českých se zatím na veřejnost dostalo pouze to premiérovo, investigativní novináři ale upozorňují, že na seznamu uniklých dokumentů je přes 300 Čechů – například bývalý ministr nebo někteří nejbohatší lidé v zemi.

Ze zahraničních osobností pak jde například o jordánského krále Abdalláha II. bin al-Husajna, který tajně utratil více než sedmdesát milionů liber za patnáct domů ve Velké Británii a USA. Na veřejnost unikly i informace ohledně keňského prezidenta Uhurua Kenyatty, který je společně se svými šesti členy rodiny spojen s třinácti offshore společnostmi.

8. Jaké může mít kauza dopady

Když v roce 2016 vyšel první novinový článek o podrobnostech kauzy Panama Papers, lidé vyrazili na protest do ulic. Na Maltě obvinily úřady Keitha Schembriho, šéfa štábu bývalého premiéra Josepha Muscata, z praní peněz a podvodů. Ostrovem také otřásla vražda novinářky Daphne Caruany Galizii, která se na investigaci podílela.

Ve Spojených státech citovali zákonodárci Panama Papers, aby podpořili prosazení dvou důležitých částí legislativy: zákon o zastavení zneužívání daňových rájů a zákon o hlasovacích právech lidu, kterému se říká „nejodvážnější reforma demokracie od Watergate“. K novým legislativním opatřením přistoupila i Evropská unie.

Zatím nelze předvídat, jaké dopady budou mít nová odhalení v rámci Pandora Papers. Vzhledem k tomu, že zbývá pár dní do voleb do českého parlamentu, může to podle politologa Tomáše Lebedy ještě některé voliče ovlivnit.

„¨Někteří mohou kauzu považovat za účelovou, některým naopak může vadit, že jde o transakce v daňovém ráji, což pro lidi představuje špinavé peníze, proti kterým se Andrej Babiš vždy ostře vyhrazoval,“ říká politolog. Otázkou také podle něj je, jak se bude celá kauza dál vyvíjet, jaká další jména se na veřejnosti objeví a hlavně – kdy.