Už předtím byla americká společnost Liberty Media největším sportovním impériem planety, teď ještě nabobtnala zabráním dalšího území. Majitel seriálu formule 1 se stal vlastníkem světového šampionátu silničních motocyklů. Nákup vyšel na 4,5 miliardy dolarů.

Po nejrychlejším podniku světa na čtyřech kolech tak drží Liberty čerstvě i nejrychlejší podnik na těch dvou. V motorsportu jsou F1 a MotoGP zároveň těmi globálně nejprestižnějšími.

Celková hodnota Liberty Media dělala loni podle amerického Forbesu 18,22 miliardy dolarů – díky tomu stojí na pomyslných stupních vítězů sportovních impérií úplně nejvýš a koupí MotoGP svou pozici ještě posílila.

Scénář obří transakce? Liberty získá přibližně osmdesát šest procent společnosti Dorna, která dlouhá léta MotoGP promuje. Zbylá procenta si ponechá management Dorny, jejíž generální ředitel Carmelo Ezpeleta zůstane dál v čele podniku.

Dohoda, o níž se už několik měsíců poměrně nahlas mluvilo, by měla vejít v platnost do konce letošního roku – zhatit ji může Evropská komise, fungující i jako antimonopolní úřad. Precedent tu je: v roce 2006 chtěl do svého portfolia MotoGP zahrnout tehdejší vlastník F1, investiční společnost CVC, avšak záměr mu zatrhla právě Evropská komise.

Podle vyjádření Grega Maffeie, CEO a prezidenta Liberty Media, se však situace změnila a existuje značná jistota, že regulační orgány do konce posledního letošního kvartálu bez námitek posvětí skutečnost, aby byly formule i motocykly v „jedné garáži“.

V souvislosti s převzetím MotoGP Maffei připomněl v rozhovoru pro CNBC, že v době vstupu do F1 se v USA jela jen jedna Velká cena, kdežto nyní tři. „Netvrdím, že se i v motocyklovém šampionátu dostaneme ke třem Grand Prix, ale příležitost k růstu v USA i na trzích v dalších geografických oblastech je velmi vzrušující,“ uvedl Maffei.

Faktem je, že formule 1 pod Liberty Media rozkvetla a její atraktivitu zvedlo mimo jiné spojení s Netflixem, který z každé sezony šampionátu připravuje oceňovaný seriál s unikátními příběhy stájí i jezdců. Lze proto předpokládat, že nový vlastník bude chtít pozvednout i šampionát motorek.

„S F1 se jim to povedlo, jsou to Američani a ti umí udělat show. Pokud udělají podobnou i s MotoGP, opravdu to pozvednou,“ řekl pro televizi Nova český jezdec Karel Abraham, který několik let motocyklové Velké ceny pravidelně obsazoval.

Liberty Media založil John Malone v roce 1991, v současnosti má společnost tři divize. Ty, které se nesoustřeďují primárně na sport, rozvíjejí informační a zábavní služby nebo streamovací platformu pro vyhledávání hudby a podcastů.

Vznik impéria se odehrál před třiatřiceti lety, avšak Greg Maffei má ještě o dost starší vzpomínku – ze sklonku šedesátých let minulého století, kdy se ho coby osmiletého chlapce na výletě s rodiči ptal číšník, zda chce do limonády jednu, nebo dvě třešně. Tázaný se styděl, takže kývl na jednu, následně mu ovšem celou večeři trýznivě vrtalo hlavou, proč si nevzal dvě.

„V lidské přirozenosti je držet se místy zpátky, přitom jsou chvíle, v nichž se vám nabízejí příležitosti a vy byste je měli využít. I v dospělém životě se mi občas stalo, že jsem si zpětně řekl: Sakra, proč jsem si nevzal ty třešně dvě?!“ vyvozuje dnes.

Formule 1 a MotoGP, tedy dvě třešně. Tentokrát Maffei nezaváhal.