Globální odbyt výrobců aut by po mírném poklesu v loňském roce mohl letos vykázat růst až o deset procent. Zlepšit by se dál mělo zásobování čipy a dalšími vstupními produkty, což by se následně odrazilo i v odbytu. Podle agentury DPA to uvedla poradenská společnost Ernst & Young (EY), která analyzovala údaje 16 největších automobilových koncernů.

„Situace v dodávkách se zlepšuje. Odbyt by se tak v letošním roce mohl zvýšit o deset procent,“ řekl vedoucí divize mobility pro západní Evropu u EY Constantin Gall.

Loni se celosvětový odbyt aut podle analýzy snížil o 2,7 procenta. Tržby a zisk byly přesto rekordní, protože se automobilovému odvětví podařilo prosadit vyšší ceny. Tržby největších automobilek se tak zvýšily o 18 procenta na 1,87 bilionu eur, což je v přepočtu 43,9 bilionu korun. Provozní zisk pak vzrostl o 16 procent na téměř 157 miliard eur, nebo cca 3,7 bilionu korun.

Podle Galla bude pro automobilky náročným úkolem udržet vyšší ceny a nesnižovat si marže i přesto, že se poptávka kvůli slábnoucí ekonomice může ochladit. Pokušení reagovat na to snížením cen bude značné, řekl Gall.

V průměru loni dosahovala provozní marže automobilových podniků 8,4 procenta. To bylo sice méně než 8,5 procenta o rok předtím, ale výrazně více než v předchozích letech. Nejvyšší marži měl podle analýzy výrobce elektromobilů Tesla, kde činila 16,8 procenta. Za ním následoval Mercedes-Benz s 13,6 procenta a mateřský koncern Opelu společnost Stellantis s 11,7 procenta. BMW měla marži 9,8 procenta a Volkswagen 7,9 procenta.