V osmi letech programovala, v šestnácti odešla z domu, v osmnácti pracovala jako asistentka v auditu, ve třiadvaceti byla hlavní účetní velké nadnárodní firmy. Dneska je Karin Fuentesová zakladatelkou, většinovou majitelkou a CEO fintechového startupu s aktuální valuací přes 325 milionů korun. Její téma? Vaše faktury. Její mise? Úplný konec papírování.

Článek vyšel ve speciálu Forbes Woman v dubnu 2023.

Tohle je příběh Karin, dívky z Mohelnice, již od dětství vždycky bavila čísla. A která se už jako malá naučila prát. Víc než s děvčaty se prý vždycky kamarádila s kluky, běhala po lese, lezla po stromech. A taky milovala videohry.

„Jenže doma nebyly peníze. Jedinou příležitostí, jak si zapařit, bylo přihlásit se na dotovaný školní kroužek programování. To mi bylo osm. A už mi to zůstalo,“ směje se. Má zastřený, trochu chraplavý hlas a v očích zvláštní jiskru.

Mluví rychle a bez zvláštního sentimentu, i když mluví o šikaně či o tom, jak si už jako teenagerka přivydělávala jako uklízečka v kanceláři.  Karin má v sobě zvláštní tvrdost. „To slyším často. Karin je tvrdá. Ve skutečnosti je Karin tvrdá jen naoko. Jsem takový ten ježík, ta rybička, co se nafoukne, když cítí nebezpečí,“ říká sama o sobě.

„Mám jiný tempo. Ostrý tempo. Jsem hodně rychlá. Vždycky jsem byla rychlá. I problémy vidím rychle. A chci všechno hned.“ Vždycky měla chytrou hlavu. Jenže vysněný gympl v Brně nevyšel.

„Znamenalo by to bydlet na internátu, a to jsme si nemohli dovolit.“ A tak vyhrála obchodní akademie v Mohelnici. „Nakonec to bylo super. Hodně IT – a taky jsem se dostala k účetnictví a k auditu. Získala jsem rychle dovednosti, o kterých se děckám na gymplu ani nesní. A jak se ukázalo, moje hlava a účetnictví se spolu uměly skamarádit.“

Nadané studentky si ve škole rychle všimli – a už v osmnácti dostala práci ve firmě jednoho z vyučujících, hostujícího odborníka z praxe, který na škole přednášel. A tak se z Karin z Mohelnice stala asistentka auditora a účetní. Téhle práci se věnovala třináct let, velmi zblízka poznala účetní praxi řady firem.

„A tam jsem viděla tu hrůzu s papírováním. Devadesát osm procent firem se dodnes topí v papírech a ve zbytečné administrativě. Faktury třeba mají elektronické, ale pořád zbytečně moc věcí tisknou. Nebo se jim hromadí. Všude šanony, účtenky, strašný nepořádek. Práce účetní je dodnes manuální otročina. I když by vůbec nemusela být.“

Karin tak přiměly k založení vlastního startupu osobní zkušenosti a zážitky, všechna ta zbytečná rutinní práce. A rozhodla se účetní procesy co nejvíce zautomatizovat a zefektivnit. Její Digitoo dnes umí data z faktur i účtenek nejen číst a třídit, ale taky je na pár kliků napojit na účetní systémy dané firmy. Pomáhá jí v tom umělá inteligence.

„Digitalizujeme celý účetní proces v jedné aplikaci. Přesnost čtení našeho systému je 95 procent a stále roste.“ Služby Digitoo dnes využívá víc než tři tisíce uživatelů působících na českém trhu. Digitoo se jako služba soustředí zejména na malé a střední podniky, kde vidí v digitalizaci největší problém.

Avšak i přesto jsou jejími klienty už i mnozí velcí hráči. Notino, Europ Assistance, Direct pojišťovna, Footshop, ale i oboroví specialisté a velké účetní firmy jako například Haven, Tax & Accounting.

„S Deloittem jsme uzavřeli partnerství a pilotujeme první velké firmy, přičemž každá z nich ročně zpracuje asi padesát tisíc faktur. V tomto objemu pro ně vlastní digitalizace nedávala smysl, vlastní systém by je stál řádově miliony až desítky milionů korun,“ přibližuje Karin Fuentesová potenciál pro Digitoo, na jehož dalším vývoji se aktuálně podílí přibližně sedm desítek lidí.

Mezi nimi vědci z ČVUT nebo Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Potenciál Digitoo už opakovaně ocenili i investoři. Nenápadný karlínský startup dnes sedmatřicetileté Karin Fuentesové zatím od investorů dosud vybral 2,5 milionu eur (tedy asi šedesát milionů korun).

A to mimo jiné i od renomovaných fondů, jako jsou Nation 1 nebo Kaya, který stál za úspěchem Slevomatu a v minulosti zainvestoval rovněž Rohlík či Twisto.

Dalšímu rozvoji služeb digitalizujících účetnictví pomocí umělé inteligence přispěl i nedávno založený venture kapitálový fond česko-slovenské investiční platformy Crowdberry. S dalšími Karin Fuentesová jedná.

Půjde o nadnárodní investiční skupiny, Digitoo nyní chystá expanzi do Velké Británie. „Jsme na začátku. Ale našlápnuto máme myslím fakt dobře.“

Co přesně je Digitoo?

Digitoo je vlastně umělá AI účetní a schvalovací systém, který je řešen také pomocí AI. Vezmeš faktury, dáš je asistentce, pak účetní a ty je musí ručně někam přepsat. Do Excelu, do účetního systému. Tohle za tebe dělá Digitoo. Fakturu přečte, zaúčtuje a přenese do účetnictví prakticky na klik.

Digitoo přináší možnost automatizace a digitalizaci do velmi rigidního odvětví, ve kterém vládnou excelové tabulky. A posouvá tak účetnictví v mnoha firmách konečně do 21. století.

Každé řešení, které dokáže šetřit čas zaměstnanců a s tím spojené náklady, je krokem vpřed. Digitoo je postavené tak, že papírová forma dokladu ve firmě nikdy nevznikne, a tím pádem po firmě ani nebude pobíhat.

Spousta firem už má přece dávno elektronické účetnictví, nebo ne?

Digitalizace účetnictví a podpůrných procesů tady sice existuje už delší dobu, byla ale dostupná primárně pro velké nadnárodní skupiny.

A co se týče čtení faktur, většinou se jednalo o velmi drahá technologická řešení vyvíjená na míru korporacím. Orientace na malé a střední podniky tu úplně chybí, i když ty potřebují s digitalizací pomoct nejvíc.

Proč to tak je?

Různé systémy, které jsou na trhu, vyžadují stále spoustu manuální práce. Jen velmi málo účetních procesů probíhá ve firmách automatizovaně a oprava chyb zabírá cenné sekundy, minuty a hodiny. Přes devadesát procent firem stále není digitalizováno.

Proto jsme se rozhodli postavit vlastní řešení, které digitalizuje celý účetní proces v jedné aplikaci a připojí se k účetnímu systému doslova na pár kliků. V současné době v běžné firmě faktura projde rukama až šesti lidí, než se zanese do systému.

Zpracování trvá i několik týdnů. S námi to trvá pár minut a nikdo to nemusí dělat manuálně. Moje vize je úplně eliminovat papírové faktury a účtenky. 

Jsou pořád takový problém?

Jsou. Něco o tom vím. Jsem účetní. Třináct let jsem dělala účetní ve velkých firmách. Devadesát osm procent firem má dodnes zbytečné množství podkladů v papíru. Účtárny jsou plné šanonů. Nenávidím šanony. Když to vidíš, nechápeš. Ale vlastně chápeš.

Kde je největší problém?

Technologie se strašně posouvají dopředu, ale v té účtárně ne. V účtárnách jsou často ti stejní lidé desítky let. Mají staré počítače, neznají aplikace, nemají technologie. Nemají k tomu vztah, vlastně z toho mají obavy. 

A z Digitoo obavy mít nebudou?

Děláme technologii takovou, aby byla user-friendly. Aby se jí lidé nebáli. Právě proto, že tu práci na vlastní kůži znám a znám ty lidi, kteří v účtárnách sedí, mi na tom strašně záleží. Je to pro mě osobní.

Firmy, které se už něco takového snaží dělat, vůbec nepřemýšlejí o účetních. Přemýšlejí o svém sektoru velkých zákazníků, na všechny ostatní kašlou. Není tam dostupnost ani prostupnost. Druhá věc je nekvalitní produkt. 

V jakém smyslu?

Zbastlí to nějaký ajťák, aby to frčelo, ale už nepřemýšlí o tom, aby to pro tu účetní bylo user-friendly. Aby se to ta paní nemusela půl roku učit, aby ji to hned, intuitivně bavilo používat. Když Češi v techu potřebujou něco udělat, udělají to. Ale moc o tom nepřemýšlejí. Udělal jsem to tak, aby to pochopila moje máma? Moje babička? 

Co je na čtení faktur pro takovou účetní nejsložitější?

Když má faktura strašně moc položek, což faktury od dodavatelů mívají, musí se to všechno manuálně zadat do systému, dají se k tomu kódy, jedna faktura se zadává třeba i hodinu. Digitoo tu fakturu nejen čte, ale taky chápe, takže kódy přiřazuje samo – automaticky. Je to vlastně juniorka.

Seniorní účetní ji naučí, co potřebuje, a ona pak zadává věci do systému. Sama účtuje. Je rychlá a je spolehlivá. Seniornímu účetnímu odpadá manuální práce. Zbývá na něj práce expertní. Edukujeme také firmy, aby jejich dodavatelé posílali faktury přímo do Digitoo.

Dodavatel to pošle do Digitoo, my to všechno vyčteme, vám jen přijde v aplikaci zpracovaná faktura ke schválení. Objednalas to? Dáš OK. 

Dnes naše služby používá okolo tří tisíc uživatelů.

Funguje to?

Dnes naše služby používá okolo tří tisíc uživatelů. Každý měsíc jich teď přibude sto. Myslíme, že jim to funguje, feedback je vesměs nadšený. 

Jsou to platící zákazníci?

Z osmdesáti procent už ano. Někteří z nich jsou v testování, mohou si náš systém vyzkoušet, osahat si ho, do nějakého počtu dokladů poskytujeme naši službu zdarma.

Někteří ani nedosáhnou na víc, nemají faktur tolik, takže jim to dáváme gratis. Jsme rádi, že to používají a taky že nám produkt testují. Ale teď se začíná hodně rozjíždět ta placená část. 

Dřív to tak nebylo?

Zpočátku jsme měli problém transformovat zákazníka na platícího, protože měli třeba nějaké problémy, něco jim nefungovalo. Dneska už tohle odpadá, všechno šlape, účty si otvírají automaticky. Sami začínají platit, protože jim systém funguje.

Ostrý start jste spustili vlastně před několika měsíci, firmu jste založili na konci roku 2019. Za tři roky docela velký skok. 

Já to tak vůbec necítím. Jde to všechno strašně pomalu. Ale jasně, je v tom i ta psychologická část, ta bariéra, kterou jsme museli překonat.

Psychologická?

Účtování, účetnictví, to je v každé firmě velká bolest. Když sáhneš firmě do účetnictví, začne být velmi opatrná. A je tu ten lidský faktor. V účtárně často dělají velmi pečlivé dámy ve středním a vyšším středním věku. Jsou spolehlivé, jsou výkonné. Ale jsou zvyklé na ty svoje metody.

Cokoli inovativní je pro ně skoro sprosté slovo. Paní účetní se technologií prostě bojí. Jim to způsobuje úzkost. Ale já to chápu! Mně taky některé nové technologické věci způsobují úzkost. I technologické novinky občas musím prodýchat. Trvá mi, než si zvyknu. A to v tom oboru dělám a inovace miluju.

Účetní je ale asi nemilují.

Jsou to lidi, kteří jsou zvyklí kontrolovat věci. Účetní jsou nastavené na to, že jejich úkolem je dodržovat nějaký daný řád. A teď tam přijdu já a řeknu jim – bude to jinak. Dostávají z toho úzkostné stavy. 

Mluvíte přímo s nimi?

Musím! Je hrozně důležité přímo účetní ve firmě zapojit do procesu změny. U nás v Digitoo trvá nejdéle ten proces edukování. Je ale nezbytný. Musíme to prezentovat účetním. Bez toho to nejde.

Jedna věc je PR, kdy je upozorňujeme na to, že proces změny je nezbytný. Druhá věc jsou webináře a semináře, kdy se snažíme změnit přemýšlení toho účetního. 

Funguje to, když se vidíte osobně?

Neuvěřitelně to funguje. Je to taková moje mise. Jsou to přece moje holky. Říkám jim – vždyť jsi chytrá, máš vejšku – proč pořád ručně přepisuješ? Proč děláš mechanickou práci? 

Co ony na to?

Jednou jsem šla na přednášku, požádala mě o ni jedna z poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství. Řekli mi, že mají jejich účetní z AI strach a nechtějí s ní pracovat. Že se prostě umělé inteligence bojí. Šla jsem jim to vysvětlit. 

Jak to dopadlo?

Bylo tam asi 200 účetních. Byly v jedné aule, nasraně na mě koukaly. Tak co, holka, co nám povíš. Bylo to zajímavý. Já jim řekla – holky, co blázníte, vždyť vy jste hustý, vy musíte znát daně, audit, regulace, zákony, auditorům kolikrát opravujete věci, ony kývaly, hm, hm, hm, to je pravda.

A já povídám – proč pořád otrocky přepisujete? To nemusíte dělat. Nemáte čas na svoje juniory – ony zase hm, hm, to je pravda, nemám ani čas je zaškolit.

A já – nechte technologii dělat tu otročinu a na vás zbude odborná práce. Expertiza. V tu chvíli se to zlomilo. Na konci po mně málem házely podprsenky, jak byly nadšené. Ježíš, to je skvělé, to hned chceme. 

Pomáhá, že jste sama původní profesí účetní?

Určitě. To je základ. Moje zásadní, největší výhoda. Ony to ode mě berou, vidí, že jim rozumím. Pojmenovávám základní procesy a problémy. Vím, kde jsou ty hlavní bolesti. Že nemají čas na juniory, že se nevěnují expertní práci, že opravují, místo aby použily své know-how tam, kde je fakt potřeba.

Řekneš pár základních věcí a ony vědí, že máš odpracováno, že víš, o čem mluvíš, protože některý věci prostě vědí jen ty účetní. Hodně to pomáhá. Mám feedback, že to je rozhodující moment. Že nejsem holka ze startupu. Že jsem prostě účetní, stejně jako ony. 

Jak se vlastně stalo, že z mladé holky byla najednou paní účetní? Dnes je vám 37, od roku 2020 máte Digitoo, předtím jste byla třináct let účetní. Ať počítám, jak počítám, musela jste začít brzo. Hned po škole. 

Ještě na škole. Já jsem v šestnácti odešla z domu. Jsem z Mohelnice. Abych mohla dodělat školu, uklízela jsem kancly. To jsem byla ještě na střední.

Původně jsem chtěla studovat něco jiného, ale moje máma neměla na to, aby mě udržela na internátu, a já jsem zas psychicky neměla na to, abych dělala fulltime střední školu a k tomu měla fulltime práci.

Takže jsem jen uklízela kanceláře, abych si vydělala na učebnice a základní věci. Chodila jsem na obchodku, kde bylo účetnictví a IT. Pro mě nakonec ideální kombinace.

Bavilo vás to?

Hrozně mě to bavilo. A šlo mi to. Šly mi i daně, odborné věci. Až mi jeden z přednášejících, hostující odborník z praxe, nabídl práci. Zdálo se mu prostě, že mám talent. Tak jsem se stala asistentkou auditora. To mi bylo osmnáct.

Jak to bylo dál?

Za půl roku mi nabídl, abych vedla jeho tým. Nebyla jsem ale dobrá na řízení lidí, bylo to moc brzy. Jsem zaměřená na výkon. Hodně rychle se učím věci, bavil mě audit, rychle jsem se učila zákony, protože rychle čtu a docela rychle mi to leze do hlavy.

Díky tomu snadno najdu chybu, metodicky, lehce si přenastavím něco, co nefunguje, jde mi orientace v zákonech. Ale na řízení lidí, na to jsem se v té době necítila. Bylo mi devatenáct a chtěla jsem něco jiného. Chtěla jsem ještě studovat. A chtěla jsem do Prahy.

Forbes Digital Premium