Dvě ženy, jedna mise. Eva Hlavsová online investiční platformu Fondee spoluzaložila, Laureen Höllge ji pomáhá rozvíjet. Jejich cíl? Rozinvestovat Česko – a ženy obzvlášť.

Na první pohled byste neřekli, že se tady řeší budoucnost investic. Kancelář ve druhém patře vinohradského bytového domu, zařízená příjemně a zároveň funkčně, připomíná spíš domov než sídlo investiční firmy.

Ale jen do chvíle, než se na konferenčním stolku objeví tři šálky kávy a prostor začnou vyplňovat pojmy jako spořák, úroková sazba, prvoinvestor nebo étéefka. Nesedíme jen na návštěvě, nýbrž v kancelářích české investiční platformy Fondee, kterou před šesti lety založila Eva Hlavsová společně se svým manželem Janem.

S Evou tu dnes ovšem na černém koženém gauči místo manžela sedí další žena: Laureen Höllge, COO společnosti a zároveň členka letošního výběru Forbesu 30 pod 30. Historie Fondee sahá do roku 2017 a na úplném počátku byla jen Eva s Janem.

Ti dva se poznali během studií ekonomie na Karlově univerzitě. Postupně se oba za dalším vzděláním přesunuli do Anglie – Jan na London School of Economics, Eva na Cambridge – a oba se po studiích uchytili v londýnské City.

Dnes sedmatřicetiletá Eva téměř šest let sbírala zkušenosti v Morgan Stanley, Jan působil mimo jiné v Greenstone Capital. Oba měli rozjetou úspěšnou korporátní kariéru, ovšem postupně je prý oba přestalo bavit šplhat po korporátním žebříčku.

„Zvlášť poté, co se nám narodila první dcera, jsme začali toužit dělat si věci po svém. A tak jsme se vrátili zpátky do Prahy a přemýšleli, co bychom chtěli dělat dál. A došlo nám, že je ideální moment rozjet vlastní podnikání, protože ani jeden z nás výjimečně neměl rozpracovaný žádný jiný projekt,“ vzpomíná Eva Hlavsová.

„Odjeli jsme proto na dlouhou dovolenou na Šumavu a během procházek jsme si postupně ujasňovali, že je velká škoda, jak tady v Česku hodně lidí přemýšlí o penězích a možnostech je investovat.“

„Překvapilo nás, kolik vzdělaných lidí i z řad našich blízkých s penězi vůbec nepracuje a ukládá je třeba na spořicí účty, kde se skutečně nezhodnocují, nebo je investují tak nevýhodně, že na nich nevydělají tolik, kolik by mohli.“

Hlavsovým se tehdy zalíbila představa vytvořit řešení, které by pomohlo naučit Čechy investovat efektivněji a zároveň jednoduše, srozumitelně a online – a tak se zrodilo Fondee.

„Dnes už je možností, jak z Česka investovat, podstatně víc, ale v roce 2017 jsme pro tuhle naši myšlenku viděli obrovský prostor, nic podobného tu tehdy nefungovalo,“ říká spoluzakladatelka platformy, v níž základ pro investování tvoří fondy akcií a dluhopisů, tedy burzovně obchodované fondy neboli ETF (exchange traded funds), které pro klienty nakupuje a prodává přes brokera J&T Banku.

Manželé Fondee naplno rozjeli počátkem roku 2020, Laureen Höllge se k nim přidala na začátku roku 2022. Do firmy přišla se zkušenostmi z americké poradenské společnosti BCG, ale třeba i z vedení kampaně pražských Pirátů před sněmovními volbami v roce 2021 a také jako spoluzakladatelka startupu Mamio, který sdružuje a podporuje matky na mateřské.

„Honzu znám už od střední školy, ale Fondee mě nejdřív přilákalo jako klientku, líbilo se mi, že o penězích se tady přemýšlí jinak. A pak se to nějak sešlo…,“ vypráví vysoká blondýnka s výrazným účesem, která si sama říká Lóra.

„Ve Fondee jsme začali postupně personálně růst a v určitou chvíli jsme si uvědomili, že už potřebujeme někoho, kdo nás bude koordinovat a organizovat komunikaci, abychom byli efektivní,“ doplňuje ji Eva Hlavsová.

Evo, s myšlenkou na vytvoření Fondee jste s manželem přišli už v roce 2017. Proč vám tak dlouho trvalo ho spustit?

Eva Hlavsová: Protože než jsme s ním šli ven, chtěli jsme si všechno pořádně otestovat. Ať už sami na sobě, nebo i na účtech našich rodinných příslušníků. (smích) A vyplatilo se to.

Jaké to bylo, spustit byznys těsně před koronavirovým lockdownem?

EH: Pro nás to paradoxně bylo relativně dobré, protože s tím, jak lidé měli víc prostředků a méně možností je utrácet, začali hledat příležitosti, jak je zhodnotit. Zároveň s krizí na akciových trzích chtěli zkušenější investoři využít příležitost levnějšího nákupu a vydělat na tom.

Po vypuknutí války na Ukrajině loni na jaře se situace na trzích zase změnila a přišly nové problémy v podobě vysoké inflace či růstu úrokových sazeb, stejná zůstala jen nejistota ohledně budoucnosti. Jak se vám daří teď?

EH: Vrátím se ještě kousek zpátky. Inflace začala růst už v roce 2021 a již v době, kdy byla na pěti procentech, si řada lidí říkala, jak vysoká je a co dělat s penězi, které měli do té doby jen uložené v bance. Pro nás byl třeba podzim 2021 silné období.

S válkou na Ukrajině přišlo určité ochlazení spojené s tím, jak poklesly akciové trhy, zvyšovaly se úrokové sazby a snížily se valuace technologických firem. Takže rok 2022 byl pro nás určitě náročnější, vnímali jsme u lidí větší opatrnost.

Přes tohle všechno se nám ale povedlo zvýšit počet klientů i objem peněz pod správou. Stále rosteme, jen ne tak rychle, jak jsme si před konfliktem na Ukrajině plánovali. 

info Foto Anna Kovačič
Eva Hlavsová

Kolik má dnes Fondee klientů a jak velký objem peněz spravujete?

EH: Výši financí pod naší správou nezveřejňujeme, ale můžu říct, že aktuálně máme jedenáct tisíc klientů a průběžně rosteme. Většina našich klientů je z Česka, ale od ledna 2022 jsme navíc na Slovensku a letos na začátku roku jsme vstoupili do Polska, takže postupně přibývají i zahraniční klienti.

Kdo je typický klient Fondee?

EH: Pokud zprůměrujeme statistiky, náš klient je mladší člověk, ve věku kolem 35 let, který žije ve městě, je zvyklý používat technologie, investuje na dobu patnácti let, tedy v delším horizontu, a nebojí se rizika – jeho portfolio tvoří ze zhruba sedmdesáti procent akcie. Na druhou stranu, čím déle jsme na trhu, tím častěji nás objevují i klienti vyššího věku.

Lóra Höllge: Průběžně se mění i profil našich klientů, zatímco zpočátku to byli spíš technologičtí nadšenci, během covidu se o investování online začaly zajímat širší skupiny lidí.

EH: Myslím, že třetina klientů Fondee jsou prvoinvestoři. Takže se nám náš záměr rozinvestovat Česko asi daří…

Řekly byste tedy, že se finanční gramotnost Čechů zlepšuje?