Sešup v zájmu o koupě nových bytů pokračuje. Podzim tak bude pravděpodobně pro developery a realitní makléře lovnou sezonou na klienty. Poptávka po nemovitostech během léta výrazně poklesla a nejvíce je to patrné na pražském realitním trhu.

„Období července a srpna 2022 je asi prvním z období, které je již výrazně zasaženo zvyšujícími se úrokovými sazbami, vysokou inflací a nárůstem cen energií, respektive stavebních prací. Dochází k prudkému poklesu poptávky,“ shrnuje analytik a specialista na developerský trh František Brož. Letní poptávka v meziročním srovnání poklesla o sedmdesát pět procent.

Téměř přesně tak kopíruje propady v zájmu o nové hypoteční úvěry, jejichž průměrná úroková sazba v srpnu vzrostla na 5,8 procenta. Podle aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace se oproti červenci objem i počet poskytnutých hypoték snížil zhruba o patnáct procent, a to po více než třetinovém poklesu v červenci.

Z meziročního pohledu tak propad zesílil na sedmdesát osm procent. Ve srovnání se srpnem předminulého roku je objem nižší o šedesát procent.

„Meziroční pokles hypotečního trhu vypadá na první pohled dramaticky, ale ve skutečnosti překvapivý není. Porovnáváme ho s rekordním rokem 2021, kdy byly v srpnu sazby na úrovni 2,3 procenta, nyní jsme na hodnotě 5,8 procenta. Do konce letošního roku tedy očekáváme, že se meziroční poklesy objemu prodaných hypoték budou pohybovat na podobných hodnotách,“ vysvětluje Ondřej Šuchman, manažer hypoték Modré pyramidy, člena Skupiny KB.

Objem peněz, které si lidé od bank během srpna na bydlení půjčili, poklesl o 1,6 miliardy na 8,2 miliardy korun. To je nejméně od začátku roku 2016. Zájem o hypotéky bude do konce roku pravděpodobně slabý i proto, že u úrokových sazeb hypoték v následujících měsících odborníci očekávají spíše stagnaci, než pohyb směrem dolů. První znamení možné změny trendu přitom na začátku září hlásily údaje Fincentrum Hypoindexu, počítajícího průměrné úrokové sazby hypoték jinou metodikou než Česká bankovní asociace.

Průměrná úroková sazba hypoték podle Hypoindexu počátkem srpna činila 6,23 procenta a za poslední měsíc klesla o 0,05 procentního bodu, což byl první pokles od května 2021. „Toto velmi mírné snížení způsobily především akční hypoteční nabídky některých bank,“ říká k tomu hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Poklesu poptávky po hypotékách i bytech si všímají také developeři, kteří zvýšili svoji opatrnost při umisťování větších projektů na trhu. „Množství nabízených bytů je na jedenasedmdesáti procentech objemu daného projektu. Projekty dané na trh obsahují pět set třináct bytů a k prodeji bylo uvolněno jen tři sta šedesát dva,“ vypočítává analytik Brož. Vlivem malé poptávky také výrazně roste nabídka volných bytů na trhu – meziročně jich je o šedesát procent více.

Co se týče průměrných cen, je patrný už jen mírný nárůst. Cena plochy volných bytů mezi obdobími vzrostla o 2908 korun za metr čtvereční na 155 790 korun za metr, což je nárůst o 1,9 procenta. „Průměrná cena volného bytu tak je již šest měsíců nad hranicí 150 tisíc za metr a jeho průměrná cena se šest měsíců drží pod deseti miliony, aktuálně na 9 861 032 korunách,“ dodává Brož.