Narodila se v Rumunsku, už třetím rokem ovšem řídí český a slovenský Microsoft. V tomhle mimořádně otevřeném rozhovoru ale Violeta Luca víc než o umělé inteligenci a digitalizaci mluví o roli žen v byznysu a o tom, co by ženy během kariéry rozhodně neměly odkládat na vedlejší kolej.

Už třetí rok šéfuje české a slovenské pobočce globálního gigantu Microsoft. Violeta Luca se dobře orientuje nejen v procesu digitalizace českého byznysového prostředí.

Úzce spolupracuje s velkými firmami typu bank, energetických společností a výrobních podniků, tak i menšími a středními firmami a startupy; Microsoft řadě z nich a pomáhá jim růst a expandovat do světa. Pražské vývojové centrum Microsoftu se pod jejím vedením rozrostlo na tisíc vývojářů z celého světa.

Se šéfy a šéfkami velkých, malých i začínajících firem hovoří často o tématech spojených s tím, jak díky technologiím mohou snížit náklady a zvýšit výkon, rychleji inovovat a získat konkurenční výhodu. Violeta má však v českém byznysu ještě další úlohu.

Působí i jako vyhledávaná mentorka v oblasti leadershipu a osobního rozvoje: orientuje se především na podporu žen v byznysu a při jejich kariérním růstu – nejen v oblasti technologií. Work-life balance podle ní není klišé – naopak.

„Úspěšné sladění pracovního a osobního života, propojení kariéry a rodiny je stále zásadnější téma. Může se zdát, že už je dávno vyřešené, však jsou toho plné kariérní příručky. Každá žena vám pak ale bokem potvrdí, že je to pořád palčivý problém. A pokud ho nebudeme řešit, dojedeme na to. Nejen v byznysu, ale i v celé společnosti.“

„Jsem ráda, že jsem v Česku, i když první měsíce nebyly snadné,“ přiznává sympatická drobná žena, které byste jejích 43 let rozhodně nehádali. Složité to prý bylo hlavně proto, že pozici generální ředitelky českého a slovenského Microsoftu přebírala uprostřed covidové pandemie.

První měsíce musela pobočku řídit z Rumunska na dálku, prostřednictvím online meetingů. „Místy to byla výzva, i když je i zdejší tým zvyklý na mezinárodní prostředí i distanční komunikaci. Musela jsem si získat jejich důvěru, ale taky pochopit zdejší náladu a atmosféru, která zde panuje. A atmosféra se na dálku vnímá těžko,“ směje se dnes Violeta Luca.

„Nejdřív jsem hlavně poslouchala přes aplikaci Teams a kladla otázky. Zpětně si říkám, že to bylo pro nás všechny asi náročnější, než jsem si tehdy uvědomovala. Listen and learn – to opravdu funguje. Naslouchat, učit se, přinášet do diskuse hodnoty, které považujeme za důležité,“ konstatuje s tím, že danému byznysu dobře rozuměla – před angažmá v Praze vedla několik let rumunský Microsoft.

A řídila ho úspěšně, což jí vyneslo i účast v tamním žebříčku nejvlivnějších žen byznysu, který sestavuje rumunská edice Forbesu, i do jejich výběru TOP 100 generálních ředitelů.

Po pár týdnech se Violeta do Prahy konečně přistěhovala a Microsoft začala řídit osobně. A zdejší kulturu i prostředí si prý zamilovala. To platí o firmě, ale i o Česku. „Od prvního dne jsem si připadala vítaná a bylo mi mimořádně příjemně, i když jsem cizinka a neovládám češtinu. Praha je krásné místo k životu.“

Forbes Digital Premium