Osm milionů lidí. Sedm zemí. Jedno jednoduché zjištění největší analýzy, která kdy zkoumala vztah životního prostředí a lidské dlouhověkosti.

„Když je váš domov obklopený zelení, pravděpodobnost, že se dožijete vyššího věku, je daleko větší ve srovnání s těmi, kteří zeleň ve svém okolí postrádají,“ vysvětluje David Rojas, výzkumný pracovník Barcelona Institute for Global Health a Colorado State University a hlavní autor studie, která byla zveřejněna v magazínu The Lancet Planet Health ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací. 

Jeho tým zjistil, že každých 10 procent vegetace navíc v okolí 500 metrů od vašeho domova vám pravděpodobně prodlouží život o čtyři procenta.

Proč lidé s přístupem k většímu množství zeleně žijí déle?

Je známo, že pohled na zelené rostliny snižuje stres, konkrétně hladinu hormonu kortizol, který ho vyvolává. Dotýkání se rostlin také může mít vliv na mikrobiom na naší kůži, a může tak posílit náš imunitní systém. A velký vliv mají rostliny samozřejmě na kvalitu vzduchu. Jeden strom uvolní dostatek kyslíku, aby mohli dýchat čtyři lidé. Rojas upozorňuje, že zeleň pomáhá snižovat teplotu ve městech, díky čemuž jsou některé oblasti měst komfortnější pro bydlení.

Co bychom tedy měli udělat s těmito informacemi? Podle Rojase není řešení stěhovat se do přírody, ale přesunout více zeleně právě do blízkosti našeho obydlí a vysazovat rostliny přirozeně se v daném místě vyskytující a s nízkými nároky na údržbu. Také navrhuje, aby víc rostlin bylo i uvnitř budov a v místnostech, kde se přes den nacházíme.