V pondělí po páté hodině předstoupil předseda senátu Miloš Vystrčil před novináře a na tiskové konferenci oznámil, že dopis od Ústřední vojenské nemocnice obsahuje závažné informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Vyjádření nemocnice si vyžádal poté, co prezidentova rodina i jeho kancelář odmítaly na toto téma uvést jakékoliv podrobnosti.
Vystrčil uvedl, že podle názoru ošetřujícího lékaře není Miloš Zeman v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. A také, že vzhledem k charakteru onemocnění hodnotí dlouhodobou prognózu prezidentova stavu jako krajně nejistou a tím i možnost návratu k vykonávání prezidentských pracovních povinností.
Předseda senátu dodal, že v dopise z Ústřední vojenské nemocnice je napsáno i to, že o zdravotním stavu prezidenta byl ve středu 13. listopadu seznámen Vratislav Mynář, vedoucí prezidentské kanceláře.
„Já z toho vyvozuji, že když vedoucí kanceláře prezidenta republiky vedl 14. října pana předsedu Vondráčka k prezidentovi, tak už věděl, že prezident dle názoru Ústřední vojenské nemocnice ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti,“ řekl Vystrčil.
Spolu s Vystrčilem na tiskové konferenci vystoupilo ještě několik senátorů, například Jiří Drahoš. A všichni přítomní senátoři se shodli na tom, že je v tuto chvíli na místě bavit se o aktivaci článku 66. Ústavy České republiky. Ten by umožnil, aby prezidentské pravomoci dočasně přešly na jiného ústavního činitele, předsedu Poslanecké sněmovny nebo eventuálně předsedu Senátu.
„Když si vezmete do úvahy, co jsem tady přečetl, jiná možnost bohužel nepřichází do úvahy, že se musíme bavit o tom, kdy a jak aktivujeme článek 66. Ústavy České republiky,“ dodal předseda Senátu.
„Ten dopis a jeho vyznění nedávají jinou možnost,“ dodal Drahoš. Vedení Senátu se sejde v úterý s předsedy sněmovních stran, aby společně probrali postup při převodu pravomocí prezidenta po dobu Zemanovy indispozice. Na postupu se totiž musí shodnout obě komory parlamentu.