Startup Rossum, který před čtyřmi lety založila trojice doktorandů z ČVUT, trefil pohádkový jackpot. V investičním kole Series A vybral pěkně kulatých 100 milionů dolarů. To dělá v přepočtu téměř 2,2 miliardy korun a taky třetí největší investici, kterou kdy tuzemský startupový svět viděl.
V českém měřítku je částka pro Rossum takřka astronomická – na víc peněz si jednorázově sáhl jen první (a zatím jediný) český jednorožec, online supermarket Rohlík, když ve dvou posledních investičních kolech vybral 190 a 119 milionů eur. Třeba Productboard, další česká startupová megastar, ve svém největším investičním kole bral „jen“ 72 milionů dolarů.
Rossum teď zkrátka razantně rozčeřil vody. Svůj byznys postavil na umělé inteligenci vycvičené k tomu, aby za lidi četla a přepisovala do databází faktury a další nudné dokumenty. Investory Rossum nadchl tím, že buduje úplně novou kategorii softwaru – robota, jenž za firmy komplet obstará jejich komunikaci s ostatními společnostmi. Jen loni český startup ušetřil miliardu úhozů do klávesnice a dohromady nahradil 150 let lidské práce.
Za to si Rossum vysloužil vůbec nejvyšší částku, jakou se kdy českému startupu podařilo vybrat v Series A.
„Je to bomba. Ale zároveň je to taky závazek – vůči investorům i vůči celému českému startupovému ekosystému. Abychom to nepodělali. Takže jsme si udělali oslavu a druhý den se šlo do práce,“ krčí rameny Tomáš Gogár, který Rossum založil společně s Tomášem Tunysem a Petrem Baudišem, svými kamarády z vysoké.
Jednání o rekordní investici přitom podle Gogára proběhlo i rekordně rychle. „V polovině roku jsme začali s fundraisingem, vytipovali jsme si pár předních světových fondů a během týdne bylo jasné, že se s jedním z nich domluvíme. Měsíc pak trvalo to vypapírovat.“
Bombastickou Series A Rossumu vedl přední světový venture kapitálový fond General Catalyst, k němu se připojili i stávající investoři startupu: britské fondy SeedCamp a Local Globe i český Miton (který má mimochodem podíl i v Rohlíku).
„Pro Česko je to mimořádně dobrá zpráva. Rossum sídlí v Praze a právě do Prahy bude v následujících letech najímat stovky vysoce kvalifikovaných lidí. Díky firmám jako Rossum, Rohlík a dalším nadějným startupům vzniká v Česku technologický ekosystém, který může nakopnout českou ekonomiku jako celek,“ komentuje investici partner Mitonu Tomáš Matějček.
Stomilionová investice v dolarech také radikálně zvedla valuaci Rossumu. Spoluzakladatel Gogár se k hodnotě jejich startupu nechce moc vyjadřovat, přiznává ale, že teď je „někde mezi půlmiliardou a miliardou dolarů“ – takže takový třičtvrtějednorožec. „My ale pokukujeme až po vyšších násobcích miliardy než jen jedna,“ dodává Gogár a směje se.
Důležitější než valuace teď podle něj je, že díky rekordní investici mají v Rossumu nabito k rozsáhlé expanzi. Jak v Česku, tak ve světě.
Firma plánuje otevírat huby v Americe a v Asii. V USA už Rossum začal a Dálný východ je v plánu na příští rok – protože jejich zákazníky jsou často globální korporace a jejich byznys je rozprostřený přes většinu kontinentů. „A my jim potřebujeme být blíž,“ říká Gogár.
Mezi zákazníky Rossumu patří třeba Bosch, Siemens nebo Veolia. Ale i mladé a dravé firmy jako právě český Rohlík nebo vycházející globální technologické hvězdy Celonis a Flexport.
V Praze chce pak Rossum, který je už teď globálním lídrem v cloudovém automatizovaném zpracování faktur, významně rozšířit výzkum a vývoj a vybudovat AI lab, velké výzkumné centrum za desítky milionů korun.
„Chceme, aby díky Rossumu všechny firmy na světě mluvily stejným jazykem. Formát dokumentů najednou nebude způsobovat komunikační bariéru. Je to podobné jako ve světě lidí, pokud by v něm neexistovala jazyková bariéra, aniž bychom se museli učit jiný než svůj rodný jazyk,“ vysvětluje misi Rossumu Gogár.