Trh s nemovitostmi ve světových městech zpomaluje. A týká se to i realit z nejdražšího segmentu, kde růst cen zmírňuje už druhé čtvrtletí po sobě. V některých městech jsou dokonce patrné i výraznější propady. Alespoň to ukazují aktuální data Prime Global Cities Index, který sestavuje centrála poradenské společnosti Knight Frank, jež v něm sleduje vývoj cen prémiových nemovitostí v pětačtyřiceti městech světa.
Ačkoli meziročně ve většině sledovaných měst ceny nemovitostí stouply, v pololetním a především mezičtvrtletním porovnání je patrné, že tento segment realitního trhu už rychlé zdražování nečeká. Co víc, leckde je vidět přesně opačná trajektorie.
„Ceny prémiových nemovitostí v období mezi červnem a zářím letošního roku poklesly u devatenácti z pětačtyřiceti sledovaných měst. V prvním čtvrtletí roku přitom takových měst bylo jen sedm,“ píše se v analýze Knight Frank.
Výrazný pokles je patrný především na trzích, kde během pandemie ceny prémiových nemovitostí naopak raketově stoupaly. Jde například o San Francisco, které hlásí vůbec největší čtvrtletní propad o deset procent, ale třeba i Toronto, Wellington, Stockholm, Vancouver, Los Angeles nebo Soul.
Jakousi anomálií je ve sledovaném žebříčku Dubaj, kde se zdá být situace přesně opačná. Ve třetím čtvrtletí tam totiž ceny stouply o 29,3 procenta a v pololetním srovnání je to téměř padesátiprocentní nárůst. A pokud se podíváme na meziroční vývoj, dostaneme se v případě Dubaje na nepředstavitelných 88,8 procenta.
Pražský trh Knight Frank ve své analýze nesleduje. Jeho údaje je ale možné porovnat například s daty, která ve svém reportu zveřejňuje realitní kancelář Svoboda & Williams, jež se prémiovému segmentu nemovitostí věnuje. Z nich vyplývá, že také v Česku nejdražší segment realit zasáhla po letech vzestupu stagnace.
Zatímco začátkem léta se meziroční růst cen držel u novostaveb na téměř deseti procentech, pololetní srovnání už ukazuje výrazné zpomalení růstové křivky. „Cenový nárůst za poslední pololetí se pohybuje pod jedním procentem. Nejčerstvější data za poslední tři měsíce dokonce indikují pokles cen o tři procenta,“ upřesňuje majitel Svoboda & Williams Prokop Svoboda.
Průměrná cena pražského bytu ve sledovaném segmentu, tedy v tom nejdražším, byla ve třetím čtvrtletí podle analýzy 158 036 korun na metr čtvereční. V samém centru města pak činí průměrná cena 196 204 korun na metr. Oproti prodejním cenám však poměrně výrazně stoupá nájemné. Prémiový trh v tom tak v podstatě kopíruje trend, který je v současnosti u tuzemských nemovitostí patrný obecně.
Pololetně vzrostlo průměrné nájemné v prémiovém segmentu o 17,1 procenta. „Stále více vlastníků, kteří chtěli své nemovitosti prodat, teď upřednostní dočasný pronájem,“ říká vedoucí oddělení rezidenčních pronájmů Svoboda & Williams David Šimeček. A dodává, že v tomto segmentu očekává rostoucí nabídku.