Milujete cestování a přes všechny své cestovatelské touhy se nedokážete rozhodnout, kam dřív? Chcete zmizet na celý květen nebo třeba listopad, ale nevíte, která destinace bude tou dobou pro workcation nejlepší? Nebo prostě jen chcete, aby vaše dovolená byla po všech stránkách perfektní, protože je za celý rok jen jedna jediná?

Pak právě pro vás jsme sestavili praktický cestovatelský kalendář, který pomůže se snadno zorientovat nejen v tom, jaké destinace právě teď letí, ale také kdy je zažijete za těch nejlepších možných podmínek.

Leden: Akagera, Rwanda

Akagera
Foto Christian Ruehmer / Unsplash

Existuje mnoho důvodů, proč jet do Rwandy. Jeho pulzující hlavní město Kigali vás překvapí svou pozitivitou. V národním parku Akagera si užijete safari, které stále zůstává mimo hlavní turistický radar, přestože tu spatříte slony, žirafy, zebry a nově sem byli vráceni také lvi a černí nosorožci.

Užijete si putování prastarými deštnými pralesy, kde běžně potkáte několik druhů opic, jako je colobus, pavián, šimpanz i vzácné rwandské horské gorily. Jen stovka lidí denně dostane povolení vyrazit v doprovodu stopařů do pohoří Virunga v národním parku Volcanoes, aby se zblízka setkali s kriticky ohroženými tvory, díky čemuž jde o nezapomenutelný zážitek.

„Zažít to můžete v kteroukoli roční dobu, ale v lednu začíná období sucha, a tak je to jeden z nejlepších měsíců pro trekking,“ doporučuje CN Traveller. Pokud byste si po dobrodružném cestování chtěli ještě odpočinout u moře, zamiřte na Zanzibar, jehož bělostné pláže jsou vždycky dobrý nápad.

Únor: Nosara, Kostarika

Nosara, Kostarika
Foto César Badilla Miranda / Unsplash

Poznejte malý kousek Střední Ameriky s velkou atmosférou. V této úžasně zelené zemi je pořád co objevovat. Můžete se projít drsným národním parkem Tenorio, vydat se hledat sedmdesát metrů vysoký vodopád Fortuna v blízkosti sopky Arenal a zakončit den gastro zážitkem třeba v některé z francouzských fusion restaurací v hlavním městě San José. Jistě vás potěší, že v únoru hlavní turistická sezona končí a ceny tu klesají.

Deštné pralesy jsou však stále ve svěží formě (monzunová sezona končí v prosinci) a kokosové pláže v Puerto Viejo idylické jako vždy. Pokud chcete klid, super lokalitu odkud vyrážet na výlety a kde si můžete třeba i zacvičit jógu, ubytujte se v Nosaře, kde se vykoupete v Tichém oceánu, anebo na divokém jižním pobřeží v Puerto Viejo, na březích Karibského moře, kde se podle CN Traveller nachází jeden z nejlepších ekologických hotelů v Kostarice, a sice bungalovy ve viktoriánském stylu Aguas Claras.

Březen: Gudauri, Gruzie

Gudauri, Gruzie
Foto Vruyr Martirosyan / Unsplash

Až bude zase zima na sníh tak skoupá jako ta letošní, vzpomeňte si, že o Gruzii se říká, že je jednou z posledních zemí, kde jde po celou sezonu lyžovat na přírodním sněhu. Sedmdesát kilometrů sjezdovek lyžařského střediska Gudauri leží na Velkém Kavkaze, a tak budete jejich svahy sjíždět s výhledem na okolní čtyřtisícové i pětitisícové vrcholy.

Užijete si tu tradiční lyžování, ale klidně i freeride v prašanu, místní sjezdovky jsou totiž opravdu široké a otevřené, a tak přímo zrozené k zábavě všeho druhu. Pokud vás láká adrenalin na svazích a zároveň si cestu nechcete plánovat sami, zkuste třeba českou cestovku Georgia Trip, která se specializuje i na heliskiing či skialpy.

Duben: New York, Spojené státy

Foto Luca Bravo / Unsplas

Jestli se už delší dobu chystáte na americký roadtrip, letos je ta nejlepší příležitost. V dubnu vás tu přivítá příjemné jarní počasí, které oceníte nejen při procházkách v New York City. Vyrazte ale dál už proto, že 8. dubna proběhne v celých Spojených státech úplné zatmění slunce, a jak upozorňuje National Geographic, znovu bude vidět až v roce 2044.

Ideálním místem, odkud tento jev pozorovat, jsou podle cestovatelského magazínu Niagarské vodopády: „Od 15.18 hodin zhruba na tři a půl minuty obloha nad hřmícím vodopádem ztmavne a Měsíc projde mezi Sluncem a Zemí. Na americké straně vodopádů budou nejlepšími místy pro pozorování Terrapin Point, Prospect Point a vyhlídková věž Observation Tower.“ Duha, která se ve slunečných dnech tvoří nad vodopády, při zatmění zrůžoví.

Květen: Marsa Matrouh, Egypt  

Foto Youhana Nassif / Unsplash

Letovisku Marsa Matrouh u Středozemního moře, kam se dostanete za pouhé tři hodiny, se přezdívá egyptský Karibik.

„Láká turisty nejen průzračným mořem a krásnými plážemi, ale také historií a možnostmi výletů na sever Egypta. Jedním z cílů může být téměř nedotčená oáza Síwa v oblasti západní Sahary, kde doposud žijí místní obyvatelé Berbeři. Na vlastní oči tu uvidíte také archeologická naleziště s hrobkami, historickou pevnost Šálí, Kleopatřinu lázeň, projedete se džípem v dunách největší pouště světa,“ doporučuje mluvčí cestovní kanceláře Čedok Kateřina Pavlíková.

Za poznáním se odtud můžete vypravit i do Alexandrie, do Káhiry za pyramidami v Gíze nebo do El Alamein. Do Marsy Matrouh míří letadla letos už od května z Prahy a přímé lety budou v létě nově také z Ostravy, Brna nebo Bratislavy.

Červen: La Palma, Kanárské ostrovy 

Foto Bastian Pudill / Unsplash

Ostrov, kterému se přezdívá La Isla Bonita neboli Krásný ostrov, patří podle Lonely Planet mezi nejzelenější z Kanárských ostrovů. Užijete si tu moře, ale i překrásné turistické trasy po okraji kaldery, případně výstup na nejvyšší vrchol Roque de los Muchachos. Velmi populární je Stezka vulkánů vedoucí podél nejkrásnějších sopek na jihu. Málo se ví, že se odtud můžete lodí vydat za velrybami a delfíny.

Umístění ostrova nahrává i fanouškům astronomie a pozorování hvězd. Za návštěvu stojí observatoř a různé astronomické vyhlídky, jako jsou San Bartolo Mountain, La Muralla nebo Llano de las Ventas.

Díky vlnám Atlantiku, který omývá břehy ostrova, si tady vychutnáte i vodní sporty, včetně surfování. „Teprve od letošní letní sezony mohou objevit tento menší a méně známý vulkanický ostrov také Češi. Zájezdy s odletem z Prahy do hlavního města Santa Cruz de La Palma startuje Čedok 4. června,“ přidává Kateřina Pavlíková další důvod, proč v červnu zamířit právě sem. Před začátkem letních prázdnin tu navíc bude stoprocentně úžasný klid.

Červenec: Tromsø, Norsko

Foto Thomas Claeys / Unsplash

Evropa v létě (občas doslova) hoří, a tak vydat se tam, kde je chladněji a kde si člověk od rozpáleného domova může trochu odpočinout, je ten nejlepší nápad. Skandinávie je pro tento účel ideální.

Je dobré vědět, že Oslo si dobře uvědomuje, že v oblíbenosti dlouho zaostávalo za populární Kodaní a Stockholmem, a tak v posledních letech dělalo maximum pro to, aby se stalo turisticky vyhledávaným cílem. Otevřelo několik nových muzeí, stalo se vzorem pro eco friendly městské fungování.

Byla by však škoda zůstávat jen tady. Už proto, že Norsko se letos podle studie společnosti Hemsol stalo nejzelenější zemí Evropy. Výlety a výhledy do jeho fjordů vás nadchnou, stejně jako další norská města, o nichž se mluví stále častěji – například Tromsø nebo Bodø.

Srpen: Highlands, Skotsko

Foto Murilo Gomes / Unsplash

Po Skandinávii se nabízí vyrazit objevovat Skotsko, a rovnou jeho slavnou a divokou Vysočinu (Highlands). Jde to navíc velmi stylově. National Geographic totiž hlásí, že výletní vlak Royal Scotsman bude od letošního května mít nové vagony s luxusními interiéry ve skotském stylu: tmavé dřevo, vlněný tvíd, motiv kostky.

Začnete na nádraží Waverly Station v Edinburghu a vydáte na svou až sedmidenní cestu srdcem Highlands, hrabstvím Perth, přes Inverness až k západnímu pobřeží. Cesta počítá se zastávkami na těch nejkrásnějších místech.

Prohlédnete si tedy místní hrady, vydáte se na procházky k vodopádům, budete pozorovat hvězdy, koupat se v jezeře, ale i ochutnávat místní whisky. Vlak má navíc i wellness vagon, a tak si cestu můžete zpříjemnit klidně i masáží.

Září: Korčula, Chorvatsko

Foto Hilthart Pedersen / Unsplash

Chorvatsko začínají turisté objevovat celoročně, ale pokud si chcete užít jeho letní tvář, ovšem bez davů turistů, vyrazte sem v září. Na půvabném ostrově Korčula bude slunce ještě krásně hřát, moře bude stále příjemně teplé, ale přitom tu zavládne pohoda a božský klid. Oproti červnu, který je plný příprav na prázdniny a všude se kutí, staví a vrtá, zářijové dny získají příjemně líné a tiché tempo.

Na Korčule si navíc užijete i spoustu historických památek, po celém ostrově je řada překrásných a úžasně schovaných pláží, ale také přírodních krás a turistických tras. A kdyby vám ostrov najednou byl malý, můžete se vydat třeba na výlet lodí do nedalekého Dubrovníku. Za objevování však stojí i menší ostrůvky v bezprostředním okolí. Dojet sem můžete klidně autem – jezdí sem pravidelný trajekt ze Splitu.

Říjen: Nosy Be, Madagaskar 

Foto Hannova Beats / Unsplash

Cestovat po Madagaskaru je zážitek, na který rozhodně nikdy nezapomenete. Pokud sem zamíříte, rozdělte si pobyt na cestovací část, během níž se pokuste vidět mnohem víc než jen slavnou alej baobabů a také co nejvíce poznat místní život.

Abyste všechny zážitky vstřebali, odpočinuli si a třeba měli i dostatek pohodlí pro práci, zůstaňte ještě nějakou chvíli na menším ostrově Nosy Be, kde se nachází hotely provozované zkušenými italskými nebo francouzskými hoteliéry.

Ovšem ani tady nechybí autentické místní vesničky, na nedalekém sousedním ostrově se pak rozkládá chráněná přírodní rezervace Lokobe s původním pralesem, ve kterém žijí lemuři, různé druhy chameleonů a delších endemitů. Blízko pak leží ostrůvky Nosy Komba či Nosy Tanikely, které jsou ideální pro šnorchlování.

K nejkrásnějším místům severovýchodního Madagaskaru jednoznačně patří Nosy Iranja, dva ostrůvky spojené písečnou cestou. Na jednom z nich se tyčí maják, který vyprojektoval slavný Gustav Eiffel, a barva vody, kterou tady uvidíte, strčí do kapsy i takové Maledivy. Od podzimu sem navíc z Prahy opět míří přímé lety, a tak tu můžete být už za devět hodin.

Listopad: Troll Peninsula, Island

Foto Norris Niman / Unsplash

Má to hned dva zásadní důvody: Většina lidí sem jezdí v létě, a tak tu v listopadu získáte ještě intenzivnější pocit, že máte tenhle ostrov prakticky pro sebe, a zároveň právě v tuto dobu je nejvyšší šance, že uvidíte polární záři. Abyste si ji vychutnali v plné kráse, ubytujte se na co možná nejodlehlejším místě.

Ideální k tomu je Troll Peninsula. Kromě ničím nerušené temné noci vás tu čeká také dramatická horská krajina, výlety do fjordů, ale třeba i heliskiing. Pokud budete chtít uniknout předvánočnímu stresu, tohle je ideální zašívárna. Koneckonců právě tady se natáčel detektivní seriál V pasti.

Prosinec: Kayseri, Turecko 

Foto RIDVAN AKGÜN / Unsplash

Co by to bylo za Vánoce bez sněhu. Bohužel se za ním ale musí jezdit stále dál. A nečekanou jistotou je v tomto i Turecko, které milovníci zimních sportů ještě tak úplně neobjevili. Svahy na úpatí třítisícové hory Erciyes vás nadchnou.

Z Prahy se v zimě létá přímo do oblasti centrální Anatolie a po zhruba tříhodinovém letu už vás čeká jen asi třicetiminutová cesta z letiště do hotelu. Když sem vyrazíte s Čedokem, máte dokonce v ceně zájezdu i skipasy. V oblasti nedaleko Kayseri vznikl nový lyžařský resort s kompletním zázemím od hotelů po lanovky a vleky, navíc lyžování tady vyjde mnohem levněji než v tuzemsku nebo sousedních zemích.

Největším lákadlem je lyžování bez front, kvalitní jídlo a hotelové služby. Pobyt si můžete ještě zpestřit netradičním zážitkem v podobě letu horkovzdušným balonem, z něhož uvidíte slavnou Kappadokii.