Po krátkém propadu na konci února bitcoin v březnu opět vystoupal. Cena kryptoměny se ustálila těsně pod hranicí 60 tisíc dolarů, čímž se blíží svému historickému maximu. A obchodníci nyní hledají signály, co se s trhem bude dít dál, jelikož v pátek 26. března vyprší opce bitcoinu v rekordní výši téměř šest miliard dolarů. 

Tyto opce umožňují investorům kupovat nebo prodávat kryptoměnu za danou cenu v určitém časovém období. Nyní se podle analytiků z firmy Bybt jedná o opce celkem 100 tisíc bitcoinů v aktuální hodnotě necelých šesti miliard dolarů. To významně převyšuje poslední rekord z ledna 2021, kdy byla výše opcí bitcoinu čtyři miliardy dolarů.

„Data ukazují na býčí tendence,“ říká Pankaj Balani, výkonný ředitel singapurské burzy s kryptoměnami Delta. Chce tím říct, že se spekulanti cítí před pátečním rekordním vypršením opcí optimisticky. Vychází přitom hlavně z toho, že v současnosti je více otevřených kontraktů na takzvané call opce, kde kupující věří, že cena bitcoinu poroste, než na put opce, u kterých kupující předpokládají pokles ceny.   

„Přitom dlouhodobě je více otevřených kontraktů na put opce než call opce, protože je bezpečnější sázet na pokles než na růst,“ vysvětluje Balani. „U put opcí zaznamenaly největší nárůst opce s realizační cenou 40 tisíc dolarů a s březnovou expirací. Právě 40 tisíc dolarů zůstává nejprodávanější realizační cenou opcí, které vyprší v červnu nebo později.“

Cena 40 tisíc dolarů se podle něj stala silnou psychologickou hranicí. „Je to výše, při které dostal bitcoin velkou podporu po oznámení 1,5miliardového nákupu ze strany Tesly Elona Muska,“ říká Balani. „Přestože už je mnoho z těchto kontraktů uzavřených, značná část je stále otevřená a má vypršet za pár dní,“ vysvětluje.

Svatý Martin
Vydání Forbesu Svatý Martin

Očekávaná rekordní výše opcí bitcoinu by mohla vyvolat fluktuaci ceny, stejně jako k tomu došlo při předchozích expiracích opcí, které vzbudily pozornost investorů.

Nedávný nárůst ceny bitcoinu, který jsme od začátku roku viděli už dvakrát, je připisován širšímu přijetí kryptoměny na Wall Street, rostoucímu zájmu firem, jako je Tesla či MicroStrategy, a také vlně obchodníků, kteří nechtějí přijít o svou příležitost.

Analytička Deutsche Bank Marion Labouré minulý týden předpověděla, že následující dva až tři roky by pro bitcoin měly být určující. Pokud se další firmy vydají stejným směrem jako Tesla, mohl by to pro bitcoin být způsob, jak svůj potenciál proměnit ve výsledky.