Ten model si princezna Diana poprvé oblékla, když ještě nebyla princeznou.

Přesto už na ni tehdy mířily objektivy celého světa, když na jaře 1981, pár měsíců před svatbou, přišla jako Lady Diana Spencer podpořit svého snoubence, tehdejšího prince z Walesu, na jeho zápas v koňském pólu.

Působila v něm vskutku roztomile. Devatenáctiletá dívka v červeném pleteném svetru, na němž byly řady malých bílých oveček – a mezi nimi jedna černá. Pod ním prostá blůzka s bílým krajkovým límečkem a k tomu obyčejné modré džíny. Věk nevinnosti.

Nikdo tehdy netušil, že se dívčí svetřík z dílny oblíbené britské značky Warm & Wonderful stane jedním z ikonických kusů Dianina šatníku.

Tehdy ještě nebyla černou ovcí.

Tehdy ji měla jen na svetru.

Teď, o víc než čtyřicet let později, se slavný pulovr vydražil za rekordní sumu. Ve čtvrtek večer v aukční síni Sotheby’s v New Yorku po divoké smršti příhozů skončila jeho cena na ohromující částce 1 143 000 dolarů.

Organizátoři aukce nazvané příznačně Fashion Icons přitom jeho cenu odhadovali na částku mezi 50 a 80 tisíci dolary.

Dianin svetr očekávání předčil víc než čtrnáctinásobně. Během patnácti minut proběhlo neuvěřitelných 44 příhozů a finální částka za kousek ikonické pleteniny se vyšplhala na víc než 1,1 milionu dolarů.

Je to nejdražší svetr prodaný kdy v aukci. Překonal i kultovní cardigan Kurta Cobaina, který si oblékl na vystoupení Nirvany v pořadu MTV Unplugged. Jeho aukční cena se později, dlouho po zpěvákově smrti, vyšplhala na 300 tisíc dolarů.

Dianina „černá ovce“ ho překonala mnohonásobně.

Z červeného princeznina svetru, který kdysi vytvořila designérská dvojice Sally Muir a Joanna Osborne, se později stal Dianin symbol.

Svetřík s ovečkami přitom dívka z rodiny středoanglických Spencerů vlastnila dlouho předtím, než ji v něm vyfotografovali coby příští manželku následníka trůnu. Je vyloučeno, že si už tehdy připadala jako černá ovce. Vtipný motiv na svetru se jí coby mladé dívce, vlastně ještě teenagerce, prostě líbil.

Dokonce si svetr u návrhářek nechala opravit, když na něm po jednom nošení, už jako princezna, našla vytržené oko na rukávu.

Sally Muir a Joanna Osborne neváhaly a upletly princezně zcela nový, identický kousek – později přišel od Diany z Buckinghamského paláce designérkám dokonce děkovný dopis. Tento náhradní červený svetřík s ovcemi pak Diana nosila opakovaně ještě během celých osmdesátých let.

Ovšem až to, kým se princezna Diana později stala, a co potom mnohem později tenhle kousek jejího šatníku představoval, prudce zvýšilo jeho cenu, jak se nyní ukazuje.

Je to svetr ženy, která se jako první dokázala britské královské rodině vzepřít. Která se nebála nahlas promluvit o svých pocitech v Buckinghamském paláci. A je taky ženou, která se nebála dát rozvést, když definitivně pochopila, že ji její královský manžel nemiluje – protože si už před mnoha lety, ještě dlouho před jejich svatbou, prostě zamiloval úplně jinou ženu.

„Jsme nadšené, že tento cenný svetr nyní našel nový domov a nese s sebou trvalý odkaz princezny Diany,“ uvedly designérky Sally Muir a Joanna Osborne v prohlášení v reakci na čtvrteční aukci.

Šaty princezny Diany jsou už po dekády mimořádně oblíbenou součástí kterékoli aukce související s módou slavných osobností. Diana byla módní ikonou, milovala módu, uměla s ní pracovat, mnohdy prostřednictvím volby svých šatů dávala najevo, v jakém rozpoložení se nachází nebo co si myslí.

Spolupracovala s designéry – byla osobní přítelkyní Gianniho Versaceho, z kabelky Lady Dior udělala globální bestseller. A neváhala své šaty i prodávat, když pochopila, jaký je o ně v souvislosti s její osobou zájem.

První dobročinnou aukci svého oblečení konečně Diana uspořádala už za svého života. A už tento tehdejší první Dianin „výprodej královského šatníku“, podobně jako její slavné porozvodové úzké černé minišaty zvané revenge dress, tedy šaty pomsty, vzbudil v polovině devadesátých let v médiích senzaci.

Ještě nikdy ale senzaci nevzbudil obyčejný pletený svetr s ovcemi. Teď má jeden takový cenovku přes milion dolarů. Princezna Diana vrací úder i víc než čtvrt století po své smrti.