Ve středu se pro běžné akciové investory chystá velká událost. Svůj debut si na technologické burze NASDAQ odbude první kryptoburza – Coinbase.

Spolu s tím se akciovým investorům otevře možnost expozice na svět kryptoaktiv, a to nejen bez nutnosti otevírat si speciální účet u některého brokera, ale hlavně bez nutnosti vybírat si konkrétní kryptoměnu.

Přes platformu Coinbase můžou její uživatelé nakupovat, prodávat, vyměňovat a ukládat téměř 140 kryptoaktiv, z čehož Coinbase (a její akcionáři) inkasují transakční poplatky. Pojďme se tedy této společnosti podívat trochu víc pod kapotu.

Coinbase založil v roce 2012 bývalý vývojář v Airbnb Brian Armstrong. Základní myšlenkou bylo umožnit přístup k bitcoinu široké veřejnosti transparentním a efektivním způsobem. Samotný bitcoin byl představen Satoši Nakamotem v roce 2008. Od té doby se hodně změnilo.

Coinbase kromě malých retailových investorů poskytuje profesionální služby také velkým institucionálním investorům. Především ale od roku 2015 spravuje vlastní kryptoburzu Coinbase Pro. Klientské pokyny tím pádem neposílá třetím stranám, se kterými by se musel dělit o část poplatků, ale vyřizuje je sám.

Provozní metriky jsou úctyhodné, a to hlavně při pohledu na předběžné hodnoty za první kvartál letošního roku a jejich srovnání s koncem roku 2020.

Počet registrovaných uživatelů narostl skokově na 56 milionů ze 43 milionů. Přes Coinbase proteče až jedenáct procent veškeré tržní kapitalizace kryptoměn. To znamená, že na jeho platformě byla v prvním kvartálu 2021 uložena kryptoaktiva v hodnotě 223 miliard dolarů (polovina z toho institucionálními investory) a zobchodován objem až 335 miliard dolarů.

Dokonce i základní finanční metriky vypadají skvěle. Předběžná čísla za první kvartál 2021 hlásí tržby ve výši až 1,8 miliardy dolarů, což by bylo až o čtyřicet procent více než za celý loňský rok. Ano, čtete a chápete to správně.

Navíc na rozdíl od mnoha startupů v poslední době vstupujících na burzu je Coinbase již teď profitabilní, dokonce i na úrovni čistého zisku. V prvním kvartálu 2021 by se mohl pohybovat mezi 730 až 800 miliony dolarů, což by vycházelo na čistou marži až kolem 43 procent.

Ve světě investic nicméně platí, že nic není zadarmo, a výjimkou není ani Coinbase. Výčet rizik spojených s byznysem Coinbase zabírá v prospektu až 58 stran. A i když jsou podobné výčty obsáhlé u každé společnosti, i rizika Uberu měla „jen“ 49 stran.

Pokud odhlédneme od těžko předvídatelných rizik typu regulace a hackerské útoky, velkým problémem je závislost byznysu na vývoji kryptotrhu. Samotný Coinbase říká, že výše jeho tržeb se opírá hlavně o cenu bitcoinu a o volatilitu na kryptotrhu jako takovém. Vyšší cena a vyšší volatilita rovná se vyšší tržby.

Celý byznys bude jen těžko předvídatelný.

Exkluzivní první letošní kvartál se tedy nemusí za rok zopakovat a celý byznys bude jen těžko předvídatelný. Coinbase se snaží tuto nejistotu trochu srovnat pravidelným předplatným za některé nadstandardní služby, ale má před sebou ještě dlouhou cestu.

Primárním problémem nakonec stejně bude extrémně vysoká valuace. Viděli jsme, že investoři a jejich apetit po riziku neznají v poslední době mezí, takže tuším, že zmíněných 58 stran rizik pro ně nebude představovat žádný problém a na akcie Coinbase se doslova vrhnou.

Jak už padlo na začátku, je to koneckonců první možnost, jak se přes akcie dostat do světa kryptoměn. Kolik tedy budou akcie Coinbase vlastně stát? To pořádně nevíme, protože úpis má formu direct public offering, kde není dopředu odhadnuta cena.

Jediným vodítkem jsou poslední privátní transakce z počátku tohoto roku, během kterých byla průměrná prodejní cena kolem 344 dolarů za akcii. A i když už u této ceny by byla valuace velice štědrá – a celý Coinbase by měl hodnotu téměř sedmdesát miliard dolarů –, osobně si myslím, že se půjde ještě o hodně výš.

Autor je akciový analytik společnosti Patria Finance.