Nebýt pandemie, tahle knížka by nejspíš nevznikla. A byla by to škoda.

„Lockdowny jsem nenesla moc dobře a moje děti to se mnou neměly zrovna jednoduché. Psaní pro mě představovalo terapii,” popisuje Jitka Esserová, autorka nedávno vydané knihy Jak se mluví s královnou, která zaujala i britského velvyslance v Česku Matthewa Fielda. 

Kromě toho, že na stránkách nechávala autorka děti zažívat něco hezkého, se alespoň v příběhu přesunula i do své oblíbené Anglie, kam se během pandemie nedalo jen tak odjet. Knihu, která kromě samotného příběhu přináší i zajímavosti ze života v Velké Británii a její historie, ilustrovala Petra Josefína Stibitzová.

„Je to krásná knížka a ukázka propojení České republiky a Velké Británie,“ řekl při představení knížky Matt Field, který je podle svých slov velkým knihomolem. Rodiče mu odmala hodně četli a sám dnes rád Česko poznává i skrze knížky. Kdo chce naopak poznávat Velkou Británii s dětmi, pro toho je Jak se mluví s královnou ideální volbou. 

Jaké další knihy pro děti ale vybrat z mimořádně široké nabídky na českém trhu, kde ročně vycházejí přes dva tisíce knih pro děti a mládež? 

Oslovili jsme několik specializovaných knihkupectví a odbornic na literaturu pro děti, aby doporučily nejlepší letos vydané knihy českých autorů. „Je to nesmírně těžký úkol. Přestože většina knih, které se na českém trhu objeví, patří k mainstreamu, nabídka kvalitní literatury je velká,“ říká Veronika Benešová Hudečková z pražského knihkupectví 2veverky.

Některé knížky se ve výběru objevují dokonce vícekrát, protože stojí za pozornost podle vícero odborníků a odbornic na dětskou literaturu. Podívejte se, které knížky z letošní sklizně tedy doporučují. 

Opičí matka

Opičí matka je blog a facebookový i instagramový profil Petry Schwarzové Žallmannové, která recenzuje nejen na sociálních sítích, ale i v odborných časopisech knihy pro děti a mládež. Věnuje se i podpoře čtenářství a pořádá kurzy ve školkách i školách. 

Bydlíme hned vedle zoo 

Robin Král, Alice Nikitinová, Meander

Nová kniha v řadě skvělé edice Repolelo. Veselé verše Robina Krále doprovodila neméně vtipnými ilustracemi malířka Alice Nikitinová, kterou známe díky výborné dvojici knih pro nejmenší o známé každodennosti Doma a Venku (Meander, 2021). Pobaví nečtenáře, ale může sloužit i jako první čtení pro prvňáčky. 

Čavargoš/Tulák

Tera Fabiánová, Milena Hübschmannová, Kher

Bilingvní kniha romské autorky Tery Fabiánové, která vychází po dlouhých dvaatřiceti letech v krásném novém kabátě s ilustracemi Magdaleny Rutové.

Příběh jednoho rozverného pejska s dobrým srdcem se bude líbit všem romským i neromským dětem od pěti let, ale klidně i po dobu celého prvního stupně. Výborně se hodí ke společnému čtení. Knihu vydává Kher, nakladatelství specializující se výhradně na tvorbu romských autorů. 

Rufus rybaří 

Jaroslav Tvrdoň, David Dolenský, Baobab

Volné pokračování veleúspěšného Rufuse zálesáka, v němž si výtvarník David Dolenský tentokrát přizval ke spolupráci Jaroslava Tvrdoně a pod pečlivou taktovkou nakladatelství Baobab vytvořili bohatě ilustrovanou knihu pro děti, které chodí rádi k vodě. Pro všechny aspirující rybáře od šesti let, jejich rodiče, prarodiče a kamarády. 

Strastiplná robotí existence

Taťána Rubášová, Jindřich Janíček, Labyrint

Již třetí pokračování dystopické, leč vtipně vyprávěné robotí série William a Meriweather pro děti zhruba od deseti let. Jednou nohou stojí v komiksu, druhou v klasické próze. Hodí se velmi dobře i pro ty, kterým se ani na začátku druhého stupně nechce moc číst. Příběh je okořeněný citlivým jazykovým humorem a po duši nás pohladí výjimečný výtvarný styl tříbarevného tisku. 

Srdcovka 

Štěpánka Jislová, Paseka

Autobiografický grafický román, který se hodí až pro kategorii young adult. Vztahy fyzické i psychické, pocity, vnitřní monology. Sebezpyt zarývající se pod kůži. Autorka nás nechává nahlédnout opravdu hluboko do svého nitra, ale rozhodně to není žádná červená knihovna. Krásné barevné provedení a grafická úprava.

Mravenčí chůva

Mravenčí chůva je projekt Marie Podvalové a Julie Dominiky Zemanové, které podporuje dětské čtenářství, šíří osvětu o čtení dětí a rodičů a pravidelně vybírají to nejzajímavější z knižních novinek. 

Jak se dělá design

Silvie Šeborová, Jiří Pelcl, Jiří Franta, Moravská galerie v Brně

Jedna z nejlepších knih o umění pro děti. Skrze povídání mezi strýcem a dvěma školáky přibližuje svět designu. Dozvíme se také spoustu informací o materiálech, ale i o obřích a oslnivých křišťálových lustrech pro Ludvíka XIV., o výrobě baťovek nebo o pisoáru, který proměnil myšlení o umění.

Ještěrky

Tereza Kopecká, Paseka

Svižný příběh o třech kamarádkách a jejich třech spolužácích je nejen místy napínavý i vtipný, ale také na malém prostoru rozehrává několik témat, která mohou být dětem blízká nebo pro ně důležitá – zamilování, vztahy s rodiči, kamarádství, jak zvládat svoje emoce, ale i Aspergerův syndrom či cukrovku. 

Babi

Martina Trchová, Host

Snové a fantazijní obrazové vyprávění zpěvačky a výtvarnice Martiny Trchové nás zavádí do světa malé holčičky. Ta vzpomíná a myslí na svou milovanou babičku. Ač jsou odloučené, dívenka se s ní setkává díky smyslům, své fantazii a skrze detaily kolem sebe. To vše v netradičním formátu silent book, tedy knihy beze slov. 

Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Jana Šrámková, Filip Pošivač, Albatros

Tonda by si k Vánocům ze všeho nejvíc přál kamaráda nebo kamarádku. Jenže rodiče ho kvůli tomu, jaký je a co mu je, drží doma na provázku. Vše se ale změní, když se domu přistěhuje Slávka.

Příběh Tondy a Slávky je velkým příběhem o přátelství, odvaze a strachu i o geniu loci místa, ve kterém žijeme. Kniha vznikla jako adaptace animovaného loutkového filmu, který sbírá mezinárodní ocenění. 

Výkladový slovník

Olga Stehlíková, Michaela Casková, Host

Dětský svět ve slovech a obrazech, který působí jako ten nejladnější tanec. Básnířka Olga Stehlíková dokázala na malém prostoru vystihnout momenty, které malé děti i my jako rodiče tak dobře známe. Michaela Casková naplnila slovo ilustrace tím nejlepším možným způsobem. Patrně nejkrásnější česká dětská kniha roku. 

Zlatá velryba

Dětské knihkupectví s e-shopem z Olomouce, které se soustředí na knižní produkci pro menší i větší děti v češtině i angličtině. Tipy pro Forbes připravila jeho spolumajitelka Tereza Pařízková.

Tam a zpět – sbírka českých palindromů

Marto Kelbl, Meander

V podlouhlém kabátku a s pevnými stránkami – to je kniha z edice Repolelo, kterou budete listovat pořád dokola a přemlouvat svou představivost, aby svět o nějaký ten palindrom také obohatila.

Výkladový slovník

Olga Stehlíková, Michaela Casková, Host

Poetická knížka, která vás pohladí při každém otevření. Nejkrásnější dárek skutečně pro všechny věkové kategorie.

Případ pro psí játra

Dagmar Urbánková, Baobab

Nejvtipnější knížečka letošního roku, která navazuje na zcela rozebraný titul Už měkoně vyvádějí. Dagmar Urbánková představuje další řadu přeslechnutí, která zásadně měnila představu o světě našeho dětství.

Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Jana Šrámková, Filip Pošivač, Albatros

Prozaická kniha, která rozhodně patří do domácí knihovny – příběh o přátelství, pochopení a odvaze, který přinese nádherný čtenářský i divácký zážitek.

Cíťa Proč svět nutně potřebuje citlivé INTROVERT(K)Y

Lenka Blažejová, blaze.je

Naučná a povzbuzující knížka, která by měla být dětem i dospělým na dosah, aby ji mohli otevřít, kdykoli jen potřebují. 

Knihkupectví 2veverky

Pražské knihkupectví s e-shopem, které se zaměřuje na produkci pro děti od menších nakladatelů, jejichž knížky se do běžné knihkupecké sítě často nedostanou. Kromě toho pořádá jeho majitelka Veronika Benešová Hudečková i kurzy pro školy a školky i pedagogy. 

Punťa a Ťunťa

Klára Pavlovcová, Verzone

Punťa a Ťunťa je debut autorky Kláry Pavlovcové. Knihu původně vytvořila jako svou bakalářskou práci na Sutnarce v Plzni, stojí za ilustrací i textem. Nechala se inspirovat skutečnými osudy dvou kačerů, kteří žili na její zahradě.

Punťa s Ťunťou se rozhodnou dostat na vrchol potravního řetězce, ze zcela zjevných důvodů – aby je někdo nespořádal k večeři. Veselý příběh, v němž dojde třeba na souboj se žralokem, aby se kačeři stali pány vod, dětem objasní kus biologie, ilustrace vytvořené technikou frotáže motivují k vlastnímu tvoření. Doporučujeme pro děti od tří let, skvěle se hodí i pro začínající čtenáře.

Boudo, budko!

Ester Stará, Marie Urbánková, 65. pole

Na knížku pro děti není nikdy dost brzy. V našem výběru tedy nechybí knížka pro nejmenší. Boudo, budko! je klasická lidová pohádka, kterou v tomto případě k vydání připravila Ester Stará.

Její knihy jsou promyšlené do posledního slova, tohle leporelo není výjimkou. Hravé ilustrace Marie Urbánkové budou bavit vás i děti. Leporelo je doporučeno dětem od dvou let, ale určitě jej můžete číst s dětmi i dřív. Knížku využijete i při budování slovní zásoby, jakou jsou zvuky zvířat. Autorky doplnily pohádku například o masky zvířátek a přes QR kód si můžete stáhnout třeba divadelní scénář.

O kapku víc

Mariana Tutschová, Labyrint

Knížka O kapku víc, podobně jako předchozí autorčina kniha Levou zadní, představuje skvělý způsob, jak děti uvést do tajů idiomů. Příběh o skaláře Kláře, která má na kahánku, je idiomy doslova protkaný.

Děti se seznámí s jejich použitím v kontextu, na každé stránce jsou ustálená spojení ještě vysvětlena. Tuhle knížku můžete pořídit i dětem, které objevují kouzlo písmenek prostřednictvím genetické metody čtení. Těch vkusných na trhu moc není a tato mezi ně bezesporu patří.

Jak se mluví s královnou

Jitka Esserová, Petra Josefína Stibitzová, Běžíliška

Jitka Esserová nás z Dejvic přenese do Velké Británie. Malý Mikuláš touží po malém dobrodružství, a to se mu splní. Proletí se na trase Praha–Londýn–Liverpool, v Buckinghamském paláci si dá čaj s královnou, dominanty Londýna prozkoumá na palubě letadla RAF, v Liverpoolu ochutná pravou anglickou snídani, čeká tam na něj Žlutá ponorka a The Beatles.

Příběh Jak se mluví s královnou je proložený řadou poznámek seznamujících čtenáře a čtenářky hravou formou s britskou kulturou, životním stylem, historií.

(Ne)chutná matematika

Zuzana Šuleková, Pipasik

Poslední tip není tak úplně kniha, ale pro kreativní sady nakladatelství Pipasik máme velkou slabost. Z této dílny vzešly mimo jiné krásné atlasy hub, ptáků nebo motýlů. Co produkt, to poklad, dobře promyšlený. Jejich posledním počinem je (Ne)chutná matematika.

Průvodce Kuba seznámí děti s čísly od jedné do desíti. Krabička obsahuje magnetickou popisovací tabulku, fixu, magnety a pracovní listy. Listy jsou opakovatelně popisovatelné, kromě základních čísel děti odhalují i jednoduché matematické úkoly. Matematika je prvním počinem připravované série Učíme se s magnety.

Knihkupectví Dlouhá punčucha

Brněnské knihkupectví s e-shopem, které se specializuje na kvalitní dětskou literaturu. Zde jsou osobní tipy od jeho majitelek Marcely Zachovalové a Zuzany Streichsbierové.

Boudo, budko!

Ester Stará, Marie Urbánková, 65. pole

V leporelu pro nejmenší oblíbená autorka a logopedka Ester Stará nově zpracovala známou lidovou pohádku. Kumulativní či opakující se motivy mají děti rády, navíc dobře poslouží pro rozvoj řeči a slovní zásoby. Za zmínku stojí vynalézavé ilustrace Marie Urbánkové i bonusový materiál ke knize, se kterým se dobře pracuje – divadelní scénář nebo masky zvířátek k vytištění.

Neposlušná Barborka

Daisy Mrázková, Baobab

Útlé dílo naší oblíbené ilustrátorky a prozaičky Daisy Mrázkové, která by letos oslavila už sté narozeniny. Na první pohled knížka o mísení základních barev a vzniku barev nových však otevírá důležité téma, nad nímž se spolu s dětmi můžeme zamyslet. Jak by vypadal jednobarevný svět? Jak děti vnímají dospělými často používané slovo „neposlušný“? Vyžaduje trochu neposlušnosti také odvaha a touha objevovat?

Čavargoš/Tulák

Tera Fabiánová, Milena Hübschmannová, Kher

Voříšek Tulák vypráví malému klukovi, svému novému kamarádovi, o neuvěřitelných příhodách, jaké zažil na svých cestách psím životem. Novému romsko-českému vydání humorné povídky pro děti od průkopnice romské literatury Tery Fabiánové dopřálo nakladatelství Kher překrásnou úpravu, v níž vyniknou také ilustrace oceňované Magdaleny Rutové.

Výkladový slovník

Olga Stehlíková, Michaela Casková, Host

Je možné najít poezii ve slovníku? Spisovatelka Olga Stehlíková dokazuje, že ano. Sestavila pro malé i velké čtenáře čtyřicet hesel, slov, která utvářejí dětský svět. Nedostáváme ale jednoznačné výklady, naopak.

Text i něžné akvarelové ilustrace Michaely Caskové v nás mají probudit fantazii, vydolovat vzpomínky a pocity. Možná i chutě a vůně. Můžeme s dětmi hledat, jaká další slova máme s naším dětstvím spojená. Jakou bychom k nim pořídili ilustraci?

Srdcovka

Štěpánka Jislová, Paseka

Autobiografický komiks čím dál úspěšnější komiksové kreslířky a scenáristky Štěpánky Jislové doporučujeme čtenářkám a čtenářům od patnácti let. Možná se právě snaží najít ve složité spleti lásky, vztahů a pocitů osamělosti pevnou půdu pod nohama, možná se snaží najít sebe. Podporou jim může být upřímné sdílení zážitků mladé autorky v atraktivní a dobře stravitelné komiksové formě.