Pandemie přinesla spoustu změn a inovací, včetně té jazykové. Vzniklo tak mimo jiné slovíčko covidiot. Označuje se jím člověk, který bojkotuje vládní nařízení, protože nový typ koronaviru považuje za „chřipečku s rýmičkou“.

Bylo by snadné svést takové chování na lokální záležitost, švejkovské manýry a českou laxnost. Jenže covidiotství trápí téměř každou zemi na světě, která registruje nejen větší počet nemocných, ale také těch, kteří ignorují vládní nařízení či zdravotnická doporučení.

Slavní covidioti

I když kulturní akce zatím zakázané nejsou, chuť navštěvovat koncerty, kina nebo divadla logicky klesla. Nejenže musíte sedět v roušce, ale také podvědomě vnímáte, že se zde můžete nakazit pravděpodobněji než doma na gauči v obýváku.

Klesá prodej vstupenek a kulturní segment prožívá už od března jasný propad tržeb. Situace logicky trápí nejrůznější interprety, kteří pak využívají platformy sociálních sítí, aby zde prezentovali svůj laický názor.

Svým followerům vysvětlují, že covid-19 není nijak nebezpečný a občané by neměli propadat panice. Výzva k zachování chladné hlavy je správná, ale bohužel ji v tomto případě často doprovází překrucování a zlehčování důležitých faktů.

Britský klid a švédská spořádanost

Takzvaní covidioti často rádi poukazují na švédský přístup a mnohdy se domnívají, že znamená naprostou absenci opatření a promoření co největšího počtu lidí.

Jan Kulveit, který se na Oxfordské univerzitě zabývá globálními riziky, ale upozorňuje, že takzvaná mírná karanténa švédského typu počítá s jasně vymezenými restrikcemi. „Část školství na distanční výuce, zákaz akcí nad 50 lidí, zbytečně necestovat a pracovat z domova,“ vyjmenovává vědec, podle kterého Švédové respektují doporučení vlády se vší vážností.

Spořádaní jsou i Britové, jejichž vláda přitom jedná podobně zmatečně jako ta naše.

„Je třeba být opatrnější než nařízení. V Anglii jsou omezení přísnější a lidé je dodržují, i když situace je klidnější než v Praze. První vlna tu zanechala 60 tisíc mrtvých a nikdo to nechce nechat znovu rozjet. Doufám, že Česko takovou přímou zkušenost nebude potřebovat,“ uzavírá Kulveit.

Jak se nechovat jako covidiot?

Můžete si myslet, že vám covid-19 neudělá nic kromě teploty nebo dočasné ztráty chuti, a přijde vám tím pádem neškodný. Ale neposmívejte se těm, kteří se ho obávají – případů, kdy se nemoc projeví daleko zákeřněji, je po celém světě až příliš.

Nenuťte své kolegy a podřízené, aby se zúčastňovali porad, pokud to můžete vyřešit po telefonu. Nepořádejte oslavy pro větší počet hostů a v uzavřených prostorách si opravdu důsledně zakrývejte ústa i nos.

Být lepší dnes znamená ohleduplnější, což je vlastnost, kterou využijete i po odeznění pandemie.