Převážně zbrojařská skupina Czechoslovak Group jednoho z nejbohatších Čechů Michala Strnada zvažuje, že by část své produkce přesunula na Ukrajinu.

S tamními státními firmami a organizacemi jedná o možnosti vytvoření společných podniků na výrobu munice a těžké pozemní techniky.

Investice by se měla pohybovat v řádu stovek milionů eur, tedy v přepočtu několika jednotek až desítek miliard korun.

„Ukrajina usiluje o významné posílení svého domácího obranného průmyslu. Skupina Czechoslovak Group je připravena být v tomto úsilí důležitým partnerem, což vyplývá ze skutečnosti, že Ukrajině dodáváme ve významných objemech dělostřeleckou munici i těžkou techniku,“ uvedl mluvčí CSG Andrej Čírtek.

Ukrajina podle něj potřebuje doplnit zásoby zejména dělostřelecké munice a získat kapacity pro munici standardní ráže NATO.

„Proto jednáme se státními firmami a organizacemi na Ukrajině o přenosu výroby. Podporuje nás v tom Ministerstvo obrany České republiky, které zároveň plní důležitou koordinační roli,“ sdělil Čírtek. Vedle výroby munice a těžké pozemní techniky by mělo vzniknout i zázemí pro její opravy. „Ambicí je, aby příslušné smlouvy byly uzavřeny ještě letos s tím, že výroba by mohla naběhnout během tří let,“ dodal mluvčí.

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad řekl, že by mělo jít o podobný model jako v případě německého zbrojního koncernu Rheinmetall a ukrajinské státní společnosti Ukroboronprom, které si loni zaregistrovaly společný podnik.

Působí zatím výhradně na území Ukrajiny a věnuje se údržbě, montážím, výrobě a vývoji vojenských vozidel. Cílem projektu je posílení výrobních kapacit ukrajinského zbrojního průmyslu. „Máme rozjednané dva nebo tři projekty společných podniků,“ řekl Strnad.

Od začátku ruské invaze v únoru 2022 poslala Czechoslovak Group na Ukrajinu asi 150 až 160 kusů techniky. „Nyní to bude více, protože se nám podařilo najít další zdroj, takže v současné době nakupujeme další kusy, které pro ně zrenovujeme,“ řekl Strnad.

Czechoslovak Group předloni zdvojnásobila hrubý provozní zisk na 5,62 miliardy korun. Tržby skupiny podle konsolidovaných výsledků vzrostly o tři čtvrtiny na 24,93 miliardy. Na růstu se podle skupiny podílela válka na Ukrajině.

Zbrojovka Excalibur Army, která do Czechoslovak Group patří, v roce 2022 zejména díky dodávkám vojenské techniky na Ukrajinu více než zpětinásobila své tržby na rekordních 13,506 miliardy korun z 2,497 miliardy korun v roce 2021. Čistý zisk zbrojovky vzrostl sedminásobně z 221,8 milionu korun v roce 2021 na 1,656 miliardy korun, což je také nejvyšší hodnota v historii firmy.

Petr Pavel minulý týden uvedl, že patnáct států projevilo zájem zapojit se do českého plánu na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu v zemích mimo Evropskou unii. Jsou mezi nimi například Francie, Dánsko, Británie, Nizozemsko a Německo.

Plán představil český prezident v polovině února na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Řekl, že Česko v zemích mimo Unii našlo pět set tisíc kusů dělostřelecké munice ve standardní ráži NATO a dalších tři sta tisíc kusů v sovětské ráži. Britský list Financial Times napsal, že nákup by měl stát 1,5 miliardy dolarů, v přepočtu pětatřicet miliard korun.