Vědci a firmy po celém světě tak zuřivě pátrají po nejrůznějších elixírech mládí. U celé řady objevů přitom figuruje i jedno české jméno – Petr Šrámek. Zakladatel jednoho z nejvýznamnějších investičních fondů v oblasti longevity na světě tvrdí, že ví, kde tenhle svatý grál hledat.

Petr Šrámek právě snídá ve svém Healthy Longevity Café nedaleko pražského hlavního nádraží. Na jídelníčku kavárny nenajdete nic, co není zdravé. Menu je nadupané superpotravinami, a vyzkoušet tak můžete třeba shake s cvrččím proteinem, kávu s nabuzujícím MCT olejem nebo bowl s kimči. Spíš než kavárnu tohle místo připomíná džungli.

Prostor zaplňují obří monstery a strelície. Prosklenou střechou dovnitř proudí denní světlo, osvětlení respektuje lidský biorytmus a vzduch osvěžuje pokročilý filtrační systém. Design kavárny navrhli architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof ze studia Chybík + Krištof a soustředili se hlavně na pozitivní dopad na lidské zdraví.

Právě zdraví hraje v tomhle příběhu hlavní roli. Petr Šrámek je jedním z průkopníků longevity – oboru, který zkoumá, jak se dožít co nejvyššího věku v co nejlepším zdravotním stavu. Vedle kavárny provozuje kliniku Healthy Longevity Clinic ve Zlatníkách a na Floridě.

A jeho Longevitytech.fund nedávno americký Forbes zařadil mezi jedenáct nejvýznamnějších fondů, které investují do dlouhověkosti. V prestižním žebříčku si česko-americký fond vysloužil krásné třetí místo. Podpořil už 46 firem částkou patnáct milionů dolarů, což je v přepočtu asi 340 milionů korun.

A do nového fondu aktuálně raisuje dalších padesát milionů dolarů, tedy víc než miliardu korun. Přestože v Česku je zatím Petr Šrámek málo známý, ve Spojených státech, kde částečně žije, si vydobyl pozici jednoho z hlavních inovátorů v oblasti longevity. Věří, že v budoucnu se díky pokroku v medicíně a technologiích budeme dožívat až 120 let a že dosáhnout stovky ve zdraví bude naprosto běžné.

Nejnovější poznatky o tom, jak si prodloužit život, ostatně testuje i sám na sobě. A po posledním měření takzvaného epigenetického věku ve svých 55 letech hlásí, že jeho biologický věk je o šestnáct let nižší. Jen za poslední rok a půl se vitálnímu padesátníkovi podařilo „omládnout“ o deset let.

Longevity je megatrend dnešní doby. Vznikl o něm seriál na Netflixu, je to investiční hit a točí se v něm biliony dolarů. Kam až může tahle ekonomika růst?

Kolem roku 2026 by longevity ekonomika měla globálně dosahovat zhruba 27 bilionů dolarů. Někdy se o ní mluví jako o největší ekonomice budoucnosti. Už teď je jedním z největších ekonomických odvětví světa zdravotnictví, které se ale zabývá pouze nemocnými. Longevity řeší i zdravou populaci, a týká se tak každého z nás. Potenciál je tedy obrovský. Zdraví začíná být novou obdobou luxusu. Lidé se v budoucnu už nebudou předhánět, kdo má větší dům nebo lepší auto, ale opravdové bohatství budou demonstrovat tím, že jsou zdraví, ve skvělé kondici a vypadají mladě.

Do jaké míry tomu nahrává demografický vývoj?

Vedle vědeckého pokroku je demografie hlavním hybatelem tohoto trendu. Počet lidí starších 65 let už celosvětově překročil počet dětí do pěti let. Pokročilejšího věku se dožívá stále víc lidí, kteří byli celý život zvyklí být aktivní, sportovat a cestovat. Ti budoutvořit ohromnou poptávku po různých řešeních. Budou chtít trávit čas ve zdravém prostředí, což ovlivní cestovní i realitní byznys. Vzroste zájem o zdravé potraviny, což změní nákupní chování. Růst tak nebude jen longevity ve smyslu zpomalení stárnutí, ale celý wellness průmysl.

Víme, že nejefektivnější longevity terapie se objeví až v budoucnu.

Vypadá to, že jste tedy naskočil na správný trend ve správnou chvíli.

Výrazný boom v tomhle sektoru očekávám kolem let 2025 až 2026. S tím, jak přibývá klinických studií a důkazů o tom, že nové technologie skutečně pomáhají prodlužovat život, poroste i cena firem, které se longevity zabývají. Ještě než k tomu dojde, chceme během následujících dvou let proinvestovat padesát milionů dolarů. Jde o náš druhý fond, který má zatím asi dvacet investorů. Do toho prvního se zapojilo přes sto investorů a celkově do startupů nainvestoval patnáct milionů dolarů.

V portfoliu máte 46 firem. Podle jakého klíče si je vybíráte?

Chceme, abychom pokrývali komplexní spektrum řešení. Vybíráme si technologie, které budou k dispozici během pár let, ale i takové, kterým to potrvá pět nebo deset let. Víme, že nejefektivnější longevity terapie se objeví až v budoucnu. Už nyní ale chceme mít připravená řešení, která nám umožní alespoň částečně stárnutí zpomalit, abychom ho časem mohli dokonce zvrátit a de facto mládnout.

To zní trochu jako sci-fi. Co tedy už firmy ve vašem portfoliu umějí?

Forbes Digital Premium