Naděje mnoha organizátorů, sportovců a umělců se aktuálně upínají k očkování, promoření a ústupu pandemie vůbec. Přiznal to kupříkladu prezident Karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška, když v úterý oznamoval odsunutí akce na pozdější termín.

Bezpočet plánovaných událostí už z kalendáře 2021 vlivem pandemie spadl jako listí ze stromů pod náporem severáku, některé v něm však přece jen zůstaly a jejich kontury se začínají rýsovat. Co nás tedy čeká a (snad) nemine? Tady je krátký výběr významných akcí a podniků a při jejich přehledu se úporně držme přesvědčení, že „severní vítr nebude opět krutý“.

Expo

Kdy: 1. října 2021 až 31. března 2022
Kde: Dubaj

Prestižní světová výstava měla odstartovat loni, vir ji však „odhodil“ na letošek. Poprvé se koná v arabské zemi, tématem je udržitelnost a zúčastní se jí přes 160 zemí. Chybět samozřejmě nebude Česko, jehož národní den otitulkovaný jako „České jaro“ bude na Expu stylově k vidění 21. března 2022.

Koncepci jara a udržitelnosti ctí i český pavilon vycházející z architektonického návrhu Ateliéru Formosa AA. Uvnitř je prezentován český systém S. A. W. E. R. kultivující poušť získáváním vody ze vzduchu a třeba firma Lasvit zase v interiéru představí tuzemské sklo.

„Nikdo nepochybuje, že 1. října světová výstava začne,“ prohlásil v půlce dubna pro Forbes generální komisař české účasti Jiří František Potužník. „Jsem přesvědčen, že v Dubaji bude zajištěna téměř stoprocentní proočkovanost, ale aby byli přilákáni návštěvníci, musí země včas vyslat signál, že je bezpečná. Jestli se to povede, budeme nejspíš tušit až koncem léta.“

V souvislosti s Expem vytanul nedávno jistým německým podnikatelům na mysli nápad, že by do země, kde je víceméně normou abstinence, přetáhla z Mnichova i proslulý Oktoberfest. Ten byl už podruhé za sebou v bavorské metropoli zrušen, čímž město přijde o obrat v přepočtu 31 miliard korun. Pivní svátek v Dubaji však asi neklapne – mnichovská radnice je ostře proti.

Mistrovství světa v hokeji

Kdy: 21. května až 6. června
Kde: Riga

Dramatu o hokejového šampiona předcházelo drama mimo led. Loni bylo mistrovství kvůli koronaviru „odpískáno“ a spolupořadatelství letošního turnaje bylo následně odebráno Bělorusku coby reakce na porušování lidských práv. Zasadila se o to velkou měrou i automobilka Škoda, která pohrozila, že v případě mistrovství v Bělorusku vycouvá z pozice hlavního sponzora, v níž je už od roku 1993.

S nápadem nahradit Bělorusko koketovalo Slovensko, nakonec se ale celý šampionát s šestnácti účastníky odehraje v lotyšské Rize. A vzhledem k brzkému startu turnaje, do kterého vstoupí čeští reprezentanti v zahajovacím dni pikantním duelem s Ruskem, se však šampionát pravděpodobně odehraje bez diváků na tribunách.

Jiné to snad bude další rok a zejména v roce 2024, kdy turnaj hostí Česko. Kromě lákadla pro diváky je ostatně pořadatelství atraktivní i z ekonomického hlediska. Hokejový šampionát je celkem výkonný „stroj na peníze“. Když jej Česko hostilo v roce 2015 naposledy, činil hrubý zisk bezmála půlmiliardy korun pro pořadatele a 1,3 miliardy pro veřejné rozpočty.

Fotbalové Euro

Kdy: 11. června až 11. července
Kde: v jedenácti zemích, finále je v Londýně

Vládce fotbalové Evropy měl být znám před rokem a jistě netřeba únavně opakovat důvod, proč se tak nestalo. Starý kontinent tak pozná nového šampiona až v tomto roce, konkrétně 11. července po finálové bitvě na ikonickém stadionu Wembley v Londýně.

Vedle nezvyklého termínu je turnaj netradiční i v tom, že nemá nikde domov a bude rotovat po Evropě. Čeští fotbalisté sehrají své zápasy v základní skupině se Skotskem (14. června) a Chorvatskem (18. června) v Glasgowě, s Anglií (22. června) v britské metropoli.

Dobrou zprávou je, že Euro bude mít aspoň částečně diváky na tribunách. V Glasgowě a Londýně pustí do hledišť minimálně čtvrtinu kapacity stadionů. Cestování však bude logicky složitější, neboť se fanoušci budou muset podřídit pravidlům, které budou v dané době v jednotlivých zemích zavedeny.

Z tuzemského pohledu je zajímavé i to, že jeden z partnerů turnaje, koncern Volkswagen, si coby českou tvář soutěže Zažij Euro zvolil někdejšího brankáře Petra Čecha. Dítě, které hlavní cenu vyhraje, se bude moci osobně zúčastnit londýnského utkání národního týmu, ponese na něj míč a povečeří právě s Petrem Čechem.

Olympijské hry

Kdy: 23. července až 8. srpna
Kde: Tokio

Zrušte hry! Tohle volání v Japonsku sílí rychleji než tuková vrstva na bocích zápasníka sumo. Pod petici s touto výzvou raketově přibývají podpisy a v průzkumech se ke skrečování olympiády přiklání šedesát až sedmdesát procent Japonců. Přesto se megaakce s mocí vsugerovat lidem, že klání v lukostřelbě je tou nejatraktivnější a nejdůležitější věcí na světě, konat podle všeho bude.

A to i přesto, že olympiáda měla být původně vnímána jako symbol vítězství nad koronavirem a ve skutečnosti bude spíše připomenutím, že boj s nemocí nekončí. Nenastane-li senzační obrat rovnající se zázraku, nedostanou se na hry diváci ze zahraničí a můžeme tak pro ně upravit notoricky známé coubertinovské heslo všech olympiád: Není důležité zvítězit, ale nenakazit se.

Navzdory skepsi a námitkám, že covid-19 stále není uspokojivě vyřešen, zaplane olympijský oheň už kvůli vynaloženým prostředkům: vynucený odklad udělal z nadcházející olympiády tu, která nejvíc přešvihla původní rozpočet – o 7,2 miliardy dolarů. Investorům by se rozhodně nezamlouvalo zrušení podniku, do kterého už poslali astronomické peníze.

Karlovarský filmový festival

Kdy: 20. až 28. srpna
Kde: Karlovy Vary

Nikoli tradičně na začátku letních prázdnin, nýbrž na jejich konci. Odkladem o sedm týdnů chtějí pořadatelé nejprestižnějšího tuzemského filmového podniku vyzrát na covid-19 a oslavit 55. ročník festivalu. „Posun nám dává naději, že společnost už může být proočkována a promořena,“ uvedl prezident festivalu Jiří Bartoška s tím, že prioritou bude bezpečnost návštěvníků.

Kolik jich nakonec přijede? „Roční absence vyvolala obrovský hlad po filmech, čekám enormní zájem o projekce,“ prohlásil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. Z úst stejného muže zaznělo, že ačkoli se změnil termín, v souvislosti s podporou města i kraje zůstalo vše při starém a oba subjekty vloží do festivalu jako dřív po osmi milionech korun.

Salzburský hudební festival

Kdy: 17. července až 31. srpna
Kde: Salzburg

Dnes startující festival vážné hudby Pražské jaro se na poslední chvíli uvolnil pro nepříliš velkou část diváků, jinak se však spíš přesunul do online prostoru. Neméně proslulý festival v rakouském městě, spojený s geniálním Mozartem, naproti tomu počítá zejména s produkcemi pro živé publikum.

Tím spíš, že loňský program, vyšňořený na počest stoletého výročí festivalu, musel být výrazně redukován. Letošní vysoké ambice jde shrnout čísly: 168 představení za 46 dní na 17 místech.