Malebnou Broumovskou kotlinu v severovýchodních Čechách definuje panenská příroda protkaná labyrinty skalních měst i stavby věhlasného architekta českého vrcholného baroka Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Proč vyrazit na Broumovsko?

Na tomto místě se setkávají různé architektonické styly a slohy. Největším architektem je zde příroda, která tu v průběhu tisíciletí vybudovala soustavu nejimpozantnějších skalních měst ve střední Evropě.

Mezi její výtvory patří Adršpašské skály, Teplické skály, Broumovské stěny, ale i menší skalní města jako například Ostaš. Co na Broumovsku neminout?

Adršpašsko-teplické skály

Jedničkou mezi zdejšími skalními městy jsou bezesporu Adršpašsko-teplické skály, které jsou největším skalním městem ve střední Evropě. Tisíce skalních věží, čarovná příroda a dechberoucí výhledy okouzlí malé i velké turisty, kteří zde mohou mimo jiné zavzpomínat na scény z pohádek, jako jsou Princ a Večernice, Z pekla štěstí 2 nebo Třetí princ. 

Adršpach je doslova protkaný vyhlídkami, ze kterých se vám bude tajit dech. Můžete z nich obdivovat skalní útvary, jako jsou Milenci, Starosta a Starostová, Štěpánská koruna nebo Malý a Velký konšel. 

Za zmínku stojí zřícenina zaniklého skalního hradu Střmen, ze kterého byla pravděpodobně střežena cesta od Teplic nad Metují do Adršpachu. Celé panorama si můžete prohlédnout z Křížového vrchu, na jehož vrcholku se tyčí železný kříž z roku 1857. Cestu ke kříži lemuje unikátní křížová cesta ze sedmnáctého století. 

Za krásnými vyhlídkami se určitě vydejte i na rozhlednu Čáp, která se tyčí na stejnojmenném vrchu. K vrcholu rozhledny vede čtyřiačtyřicet schodů. Ze zastřešeného druhého patra můžete spatřit nedaleký vrch Ostaš, Adršpašsko-teplické skály, Broumovské stěny, Orlické, Jestřebí i Javoří hory nebo Zvičinu. Za dobré viditelnosti je vidět také vzdálenější Krkonoše.

Procházku vám zpestří adršpašské jezero Pískovna nebo Malý a Velký vodopád, který padá do skalní soutěsky z šestnácti metrů. Turistický okruh dlouhý 3,5 kilometru zvládnete projít za přibližně tři hodiny. 

Broumovské stěny

Neméně krásné zážitky vám poskytne panenská příroda obklopující Broumovské stěny.

Jejich skrytým pokladem je barokní kaple Panny Marie Sněžné, která se ukrývá na tři sta metrů vysokém skalním vrcholu Hvězda. Kapli s půdorysem hvězdy navrhl jeden z nejvýznamnějších představitelů barokní architektury u nás, Kilián Ignác Dientzenhofer.

Pokud bychom hledali lidského architekta, jehož vliv byl v broumovském regionu nejsilnější, pak je to bezesporu právě Dientzenhofer, který projektoval například i Zrcadlovou kapli v areálu pražského Klementina.

Na pražském Smíchově postavil vilu Portheimka a se svým otcem Kryštofem vytvořili také současné barokní průčelí pražské Lorety nebo se na Malé Straně podíleli na dokončení chrámu sv. Mikuláše.

Otec a syn Dientzenhoferové navrhli také osm z devíti kostelů z takzvané Broumovské skupiny kostelů, které v roce 2022 česká vláda prohlásila za národní kulturní památku. Jde o kostely ve Vernéřovicích, Ruprechticích, Otovicích, Heřmánkovicích, Vižňově, Šonově, Božanově a Bezděkově nad Metují.

Vraťme se ale ještě na chvíli na Hvězdu. Na vrcholku by vám neměl uniknout ani další skvost – slavná turistická chata Hvězda z poloviny devatenáctého století. Chata ve švýcarském slohu je opravdovým unikátem. Můžete se zde občerstvit i ubytovat.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Krásnou procházku si můžete užít i v Javořích horách, které vytvářejí přirozenou hranici s Polskem. Jejich dominantou je nejvyšší hora Ruprechtický Špičák, na které vás čeká rozhledna s vyhlídkou na panorama Broumovska, Krkonoš, polských Sovích hor i na Orlické hory. 

Nedaleké Jestřebí hory zaujmou nejen přírodním bohatstvím, ale také svým historickým rázem, dotvářeným obrannou linií bunkrů z druhé světové války, které se táhnou po délce celého hřebenu Jestřebích hor. 

Přírodu na Broumovsku dokresluje i zajímavá a cenná lidová architektura. V těch nejkrásnějších vesničkách lákají k návštěvě selská stavení i malebné roubenky. 

Statky broumovského typu jsou evropským architektonickým fenoménem. Vznikaly ve druhé polovině devatenáctého století, když se bohatá třída tamějších statkářů snažila ukázat své bohatství, a dodnes fascinují.

Ty nejzajímavější počiny lze najít v obcích Božanov, Martínkovice, Otovice, Velká Ves, Šonov, Rožmital, Heřmánkovice nebo Jetřicov. 

Pokud vám architektura broumovských statků učarovala, můžete se zastavit v Muzeu lidové kultury Sudetských vrchů, které se nachází na polské straně, kousek za českými hranicemi ve městě Kudowa-Zdrój.

Z přírody do města

Až si vychutnáte zdejší čistou přírodu a zatoužíte po civilizaci, zastavte se v některém ze zdejších okouzlujících měst.

Centrem turistického regionu Broumovsko je sedmitisícové město Broumov, které sice zaujme i svým historickým jádrem, kroky většiny turistů ale najisto zamíří primárně k nejvýznamnější památce města i celého regionu – k impozantnímu Broumovskému klášteru ze čtrnáctého století. 

Význam Broumova velmi vzrostl v době husitských válek. Když v roce 1420 husité vypálili Břevnovský klášter v Praze, opat Mikuláš II. se uchýlil do bezpečí opevněného Broumovského kláštera.

S sebou přinesl řadu cenných předmětů, včetně největší rukopisné knihy světa, tzv. Codex gigas, která se od roku 1648 nachází jako válečná kořist ve Švédsku. 

Pokud vám zbyde trocha času, nahlédněte také do hřbitovního kostela Panny Marie, který představuje jednu z nejstarších celodřevěných sakrálních památek ve střední Evropě. 

O tom, že je město Broumov opravdu výjimečné, mimochodem svědčí i to, že kandiduje na Evropské hlavní město kultury 2028.

Po cestě do Broumovských stěn se můžete zastavit v Polici nad Metují, kde kromě útulného náměstíčka a benediktinského kláštera najdete také jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky – stavebnice Merkur.

Kousek od Broumovských stěn leží městečko Hronov, které se proslavilo jako rodiště spisovatele Aloise Jiráska. Najdete tam jeho rodný domek, divadlo i muzeum. 

Odtud je to už jen kousek do Náchoda, rodného města spisovatele Josefa Škvoreckého. Symbolem města je impozantní renesanční zámek, který rozhodně stojí za návštěvu.

Tipy za hranicemi regionu

Pokud se v regionu zdržíte delší dobu a nabídka zajímavých míst na Broumovsku vám nestačila, máme pro vás ještě tři tipy na mimořádné výlety za hranicemi regionu.

Prvním z nich je z Adršpachu třicet kilometrů vzdálená dělostřelecká tvrz Stachelberg. Jde o největší moderní pevnost v Čechách a jednu z nevětších v Evropě, která měla Česko ochránit před hrozícím útokem hitlerovského Německa.

Ohromí vás zde jeden z největších bunkrů v zemi i tři a půl kilometrů dlouhá síť podzemních chodeb a sálů, která se nachází až 52 metrů pod zemí.

Ti, které fascinuje podzemí a utajená historie, určitě vezmou zavděk tipem na podzemní město Osówka, které se nachází asi třicet kilometrů od Broumova v Polsku. Podzemní město je poslední, hlavní a nejrozsáhlejší Hitlerovo sídlo postavené v Dolním Slezsku.

O účelu utajeného komplexu nacistické říše v Sovích horách se dodnes spekuluje. Možná měl být tajným sídlem Adolfa Hitlera, možná podzemní zbrojovkou pro výrobu tajných zbraní.

Osówka patří pod celek podzemních komplexů zvaný Reise (obr), které začali nacisté budovat v Sovích horách v roce 1943 stejně jako třeba podzemí zámku Ksiaž, který je dalším tipem v okolí. 

Ksiaž je největší zámek Dolního Slezska a po Malborku a Královském hradu v Krakově třetí největší historické sídlo v Polsku. Je výjimečný svou architekturou i historií.

Obzvláště fascinující jsou jeho novodobé dějiny. Dodnes se spekuluje o tom, že se měl Ksiaž stát hlavním Hitlerovým sídlem, a řada hledačů pokladů je přesvědčena, že někde kolem zámku je ukrytý nejhledanější poklad světa – Jantarová komnata.

Kde se najíst?

Skvělý kulinářský zážitek v broumovském výběžku zažijete v restauraci Kovářova Kobyla nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Útulná rustikální hospůdka vaří prostá, ale poctivá jídla z místních sezonních surovin.

Maso berou zásadně od drobných farmářů a něco dobrého dokážou vždy připravit i pro vegetariány. Potřebovat budete hotovost a pozor dejte i na otevírací dobu.

Příjemně posedět a pokochat se vyhlídkou na zdejší krajinu můžete i v restauraci Zámeček Janovičky. Restaurace v prostorách bývalého zámečku v jednoduchém prvorepublikovém stylu vám nabídne sezonní a krajové speciality i lokální suroviny. Její pokrmy byly v roce 2020 oceněny i v anketě Maurerův výběr.

Na skleničku dobrého vína se můžete zastavit v Broumově do Benediktinských sklepů, které se nacházejí pod budovou klášterního gymnázia. Degustace vína v kouzelném prostředí klenutých krápníkových sklepů je skvělým zážitkem.

Nějakou tu lahev si můžete odvézt i s sebou. A pokud vám k ní bude chybět skvělý sýr, pak se po cestě určitě zastavte v sýrárně Broumov, která navazuje na zpřetrhanou tradici výroby sýru na Broumovsku.