Před rokem a jedním dnem jsme rozhodli o tom, že se prezidentem České republiky stal armádní generál ve výslužbě Petr Pavel.

Jeho soupeřem ve volebním klání chtěl být i jeden z nejbohatších Čechů, matematik, investor a dle svých slov dnes hlavně sociální inovátor Karel Janeček.

Ministerstvo vnitra jej ale do bojů nakonec nepustilo kvůli nedostatku podpisů v petičním archu. Janeček se v reakci na rozhodnutí obrátil na Ústavní soud, u kterého doufal, že jej vrátí zpět do hry. Nakonec ani u něj neuspěl.

„Co jsem vůbec nepochopil, byla reakce Ústavního soudu. Vůbec nedávalo smysl, že jsem byl vyřazen,“ míní Karel Janeček v prvním velkém rozhovoru pro média po loňské volbě, který vyjde ve formě podcastu v úterý 30. ledna na webu a dalších platformách Forbesu.

V něm dává nahlédnout i do budoucnosti: mimo jiné prozrazuje investorské plány, dalece přesahující hranice České republiky. „Jsem moc rád, že volba prezidenta nevyšla. Kdyby vyšla, nemohlo se stát to, co se mi podařilo,“ dodává padesátiletý Janeček a mezi řádky naznačuje, že nyní jej více než politika zajímá hlavně byznys a další rozšíření jeho volební metody D21.

O prezidentské kandidatuře za další čtyři roky proto neuvažuje. „Skoro určitě ne. Nemyslím si, že bude ten prostor, a hlavně si nemyslím, že k tomu bude dobrá situace,“ odpovídá Janeček na přímou otázku, zda bude za čtyři roky kandidovat.

Celý rozhovor, ve kterém detailně rozebírá své nové projekty i další budoucí plány a dotýká se také sociologických otázek včetně fenoménu dezinformací, si budete moci poslechnout v úterý na webu Forbesu a všech jeho podcastových platformách.