skip to main content
Breaking News

Klíčový mezník. Kryptoburza Coinbase přesáhla hodnotu dva biliony

Na americkém trhu Nasdaq se ve středu začalo obchodovat s akciemi společnosti Coinbase Global, která je provozovatelem největší kryptoměnové burzy ve Spojených státech.

Akcie zahájily s cenou 381 dolarů za kus, což celý podnik ohodnotilo na zhruba 100 miliard dolarů (téměř 2,2 bilionu Kč) a výrazně přesáhlo referenční cenu 250 dolarů stanovenou v úterý. Následně se tržní cena vyšplhala na 112 miliard dolarů a ke konci obchodování poklesla na 83 miliard dolarů.

Ta uvedla akcie na trh prostřednictvím takzvané přímé kotace, která umožňuje vlastníkům prodat podíly v podniku za tržní cenu.

Vstup burzy Coinbase na akciový trh je klíčovým mezníkem ve vývoji digitálních měn a přichází v době jejich růstu, který zároveň podněcuje. Cena bitcoinu se tento týden vyšplhala na nové rekordy a přiblížila se hranici 65 tisíc dolarů. Rostlo i ethereum.

Na rozdíl od tradiční primární veřejné nabídky (IPO) se při přímé kotaci nevydávají nové akcie a firma si nenajímá banku či makléřskou firmu, aby uskutečnily tradiční proces upisování nabídky a stanovily cenu.

Reklama

„Vstup Coinbase na burzu je důležitý krok pro celý kryptoměnový ekosystém. Na jedné straně zvyšuje důvěryhodnost odvětví, zároveň ale může znamenat větší, byť nepřímou, kontrolu ze strany orgánů pro dohled nad kapitálovým trhem,“ uvedl ředitel největšího tuzemského obchodníka s kryptoměnami Bitstock.com Martin Stránský.

„Vývoj kurzu akcií Coinbase pak může být ovlivňován jak vývojem kurzu obchodovaných kryptoměn, tak i vývojem kapitálových trhů a americké ekonomiky,“ dodal Stránský.

Podle ekonoma BH Securities Štěpána Křečka nelze vyloučit, že cena akcií Coinbase bude v následujících týdnech kolísat. „Na rozdíl od jiných technologických společností je však Coinbase profitabilní. Navíc díky tomu, že působí na rychle rostoucím trhu, může výrazně zazářit. Investoři by však k tomuto titulu měli přistupovat jako k vysoce rizikovému,“ uvedl.