Nejprestižnější světové poradenské firmy, jako je McKinsey nebo BCG, sáhly k nebývalému kroku. Pro příští rok zmrazily nástupní platy absolventů, nebo dokonce zbrzdily nástup mladých talentů, napsaly Financial Times. 

Jednoduše řečeno, absolventi amerických univerzit se ve své pracovní smlouvě, podepsané v roce 2024, budou muset spokojit se stejnou mzdou jako jejich kolegové, kteří nastoupili o rok dříve.

„Válka o talenty, která po pandemii stoupala, musela ustoupit tvrdší konkurenci na pracovním trhu. Cestou, jak udržet přiměřeně vysoké zisky, je zabrzdit inflaci mezd,“ uvádí list. 

To je v příkrém rozporu se situací ještě před rokem, kdy firmy zvedaly nástupní platy nejvíce za poslední dvě desetiletí. Přetrvávání historicky vysoké inflace tak ve výsledku znamená, že reálná hodnota nového poradenského místa bude v příštím roce výrazně nižší.

„Je to kocovina po večírku,“ domnívá se Fiona Czerniawska, analytička amerického poradenského sektoru. „Tváří v tvář klesající poptávce zákazníků v některých oblastech jejich podnikání a všeobecnému tlaku na ceny se poradenské firmy snaží zvýšit zisky omezováním náborů a snižováním mezd,“ řekla.

Výši nástupních platů firmy nezveřejňují. Napovědět, co se na americkém náborovém trhu děje, ale mohou údaje společnosti Management Consulted, která se věnuje právě výši nabídek pro uchazeče. Pro absolventy ekonomických oborů se v základu pohybují ve výši mezi 112 až 192 tisíci dolarů ročně.

Otázkou je, jestli stejná situace nastala i u nás. A zdá se, že studená sprcha ze Spojených států tuzemské poslední ročníky vysokých škol zatím zneklidňovat nemusí. Oslovení nejvýznamnější hráči oboru se totiž americký model napodobovat nechystají. 

„Žádné zmrazování nástupní mzdy u nás neprobíhá, i nadále se budeme snažit o co nejatraktivnější nabídky pro uchazeče, abychom byli na pracovním trhu konkurenceschopní,“ říká jednoznačně Martina Kučová, personální ředitelka PwC Česká republika.

„Nedávno jsme nabrali sto nováčků do auditu, průběžně nabíráme i kolegy na místa poradců, právníků a dalších profesí. Momentálně máme otevřených 130 pozic, hledáme například zkušené auditory nebo daňové poradce,“ uvedla. 

„Naše náborová strategie je dlouhodobá a ani letos se zásadně nemění,“ ujišťuje také manažer HR z KPMG Tomáš Probst. Nejvíc lidí firma hledá do oddělení auditu, daní a consultingu a mladé talenty chce kromě klasických kanálů získat i v soutěžích, na workshopech nebo v restauracích při „pub kvízech“. 

Česká pobočka globální společnosti McKinsey dotazy na to, zda se zmrazení nástupních platů dotkne i tuzemského trhu, nechala bez komentáře. Z veřejně dostupných zdrojů, včetně sociálních sítí, je ale zřejmé, že cílí na mladé, včetně studentů, a stále nabízí řadu volných pozic.

Jednou zásadní změnou ale český trh prochází. Oslovené společnosti potvrzují, že obecně je počet uchazečů o vypsanou pozici nižší než před dvěma roky. Důvodem však nejsou dlouhotrvající inflace či nově vzniklá konkurence, ale to, že na trh práce přicházejí velmi slabé populační ročníky.

Situace na americkém trhu je tak sice pro firmy v Česku důležitá, ale nenechávají se jí unášet. „Česká kancelář KPMG je samostatnou entitou, která se řídí primárně situací na tuzemském trhu. Mzdy nových i stávajících zaměstnanců revidujeme průběžně,“ uvedl Tomáš Probst za KPMG.

Stejně to vidí i další hráč Velké čtyřky, který se už teď chystá na nejdůležitější období roku z pohledu lidských zdrojů, poradenská a technologická společnost Deloitte. Ta mladým vzkazuje, že ohledně náboru talentů se u nich nic nemění. 

„Aktuálně máme otevřeny pozice jak pro studenty či absolventy ekonomických oborů, tak i těch technických. Rovněž se již nyní připravujeme na vrchol naší náborové sezony, kterou je tradičně jaro, protože nejvíce juniorních kolegů a kolegyň nastupuje začátkem září,“ říká za Deloitte Martina Schiestlová, ředitelka oddělení lidských zdrojů.