Krištof Kintera, Jan Kaláb, Martin Krajc, Lukáš Novák, Jiří David, Pasta Oner, Lubomír Typlt, ale třeba i Anselm Reyle. Díla dvaceti nejzajímavějších současných českých i zahraničních umělců si můžete vydražit online i fyzicky v rámci charitativní aukce ve prospěch Nadace Spolu s odvahou.

Tedy organizace, která pomáhá vážně nemocným dětem a jejich rodinám zúčastnit se programů zážitkové terapie. Cílem tamních programů je přinášet smích a radost a zmírnit tak duševní zátěž, která s vážnou nemocí souvisí.

Dražba proběhne v rámci galavečera 3. října od osmé večer v Kunsthalle a paralelně se odehraje také online aukce. K dosažené ceně se tentokrát nebude přičítat aukční provize a celý výtěžek poputuje na konto nadace.

Proč jsou pro spoluzakladatelku Kunsthalle Pavlínu Pudil charitativní aktivity důležité? A může filantrop na sebe vzít společenskou odpovědnost v oblastech, kde selhává stát? O tom promluvila v rozhovoru pro Forbes.

Jaký cíl má úterní charitativní aukce v Kunsthalle? Co má zlepšit?

Cílem každé charitativní aukce je podpora a v tomto případě je to podpora Nadace Spolu s odvahou, která pomáhá vážně nemocným dětem a jejich rodinám pomáhá s navrácením do života prostřednictvím letních terapeutických táborů či je „drží za ruce“ při návratu do školy.

Nadace v letošním roce spustila unikátní školní program zaměřený na návrat dlouhodobě nemocných dětí do školního kolektivu. Finanční výtěžek charitativní aukce bude významnou podporou pro uskutečnění všech programů. 

Co pro vás osobně filantropie znamená?

Je to podpora oblastí, které jsou z podstaty něčím znevýhodněné. Zároveň mi není lhostejné, v jakém společenském ovzduší vyrůstají naše děti, které jsou naší budoucností.

V devadesátých letech jsem nechápala slova Václava Havla o občanské společnosti, ale teď vím, že pokud chceme žít ve společnosti, která je bezpečná, přátelská, odolná proti politickým vichřicím a zvratům a má vizi do budoucna, musíme se o ni zasloužit.

Jak?

Nejde pomáhat všude a všem, ale jako maminka dvou dětí jsem si vědoma, že ne každé dítě má štěstí na zdravý start do života. Proto jsem se rozhodla stát členkou správní rady Nadace Spolu s odvahou a pomáhat nemocným dětem a jejich rodinám.

Další mou aktivitou je podpora českého výtvarného umění, kam naše rodinná nadace zaměřila svoji pozornost a dlouhodobě podporuje propojování české a mezinárodní umělecké scény, zejména skrze nové místo pro umění Kunsthalle Praha.

V souvislosti s tím, že se tento týden v Česku vybralo víc než sto milionů korun na pomoc Martínkovi, který trpí AADC syndromem, nemáte dojem, že někdy filantropové suplují roli státu?

Kauza Martínka je velice dojemným příkladem, že lidé v naší zemi dokážou soucítit s nemocným dítětem a jeho rodinou a pomoci tam, kde vědí, že peníze z veřejných zdrojů nepomohou.

Role státu a jeho institucí je v moderní společnosti nezastupitelná, zajišťuje funkce, které by si občané sami nezorganizovali. Filantropové a filantropické aktivity roli státu nesuplují, ale doplňují a přinášejí i řadu pozitivních aspektů, například financují inovace, udržují tradici a kulturu a celkově přispívají ke zdravému ekosystému celé společnosti. Dárcovství a dobrovolnictví také naplňují odvěkou lidskou touhu konat dobro.

Má aukce co nabídnout i po umělecké stránce?

Osobně jsem z výběru děl pro letošní ročník charitativní aukce nadšena a myslím, že se nám podařilo poskládat pestrou a zajímavou kolekci.

Naší snahou pro každý ročník je, aby v aukci byli vedle známých umělkyň a umělců zastoupeni i mladí, talentovaní tvůrci a také zahraniční umělci. V letošním ročníku máme vedle české scény také umělce z Francie, Německa a Polska.

Snažíme se také o variabilitu výtvarných technik, v aukci je zastoupena fotografie, různé malířské techniky, freska, socha nebo skleněná plastika.

Ráda bych tímto pozvala případné zájemce k online účasti na charitativní aukci, stále je možné se registrovat v předstihu na webových stránkách Artslimit.com. Věřím, že si každý najde dílo, které bude jeho srdci i oku milé.

Proč se Kunsthalle spojila zrovna s touto charitativní aktivitou?

Protože souzní s misí nadace Spolu s odvahou a jejími aktivitami na podporu vážně nemocných dětí a jejich rodin. Její mateřskou organizací je Nadace Bátor Tábor, která vznikla v Maďarsku před více než dvaceti lety a působí kromě České republiky také v Polsku a na Slovensku.

Je zároveň členem mezinárodní sítě SeriousFun Children’s Network, asociace terapeutických táborů pro dlouhodobě nemocné děti, založené Paulem Newmanem v roce 1988.

Nadaci Bátor Tábor nám osobně představil její zakladatel, maďarský filantrop a mecenáš, Peter Kulloi a naše rodinná nadace se rozhodla její aktivity v České republice podpořit právě charitativní aukcí uměleckých děl v Kunsthalle Praha, kterou v jejích prostorách každý rok pořádáme jako jedinou charitativní aukci.

Ráda bych tímto srdečně poděkovala všem umělkyním a umělcům, kteří do letošního ročníku aukce věnovali svá díla – někteří z nich darují Nadaci Spolu s odvahou celý výnos z prodeje. Nesmírně si jejich pomoci vážíme, protože finanční prostředky z aukce jsou významnou podporou všech terapeutických programů pro nemocné děti.

Jak vnímáte obecně roli filantropie v umění?

Kultura a umění je oblast, kde stát jako první hledá rozpočtové úspory. Proto je role filantropie a mecenášství v této oblasti nezastupitelná.

Umění je součástí naší kultury, učí nás pohledem do děl umělců vytvořených v minulosti chápat události minulé, naše kořeny, hodnoty, bolesti, strachy, radosti a vášně předchozích generací. Vnímáním děl současných umělců vidíme různá zrcadla současné společnosti i sebe sama.

Konkrétně české výtvarné umění je oblastí s minimální podporou státu, korporací a jednotlivců. I proto jsme se rozhodli s naší rodinnou nadací The Pudil Family Foundation pomáhat tam, kde jiní nepomáhají, a založili jsme v Praze nové místo pro umění Kunsthalle Praha.