Zatímco přesun části výroby moravskoslezské firmy Lanex do Polska kvůli vysokým cenám energií vyvolal před rokem a půl v celostátních médiích poměrně velké emoce, její návrat byl už v podstatě úplně tichý.

Lanex vyrábějící lana a patřící do skupiny BR Group už několik měsíců vyrábí opět pouze v Česku, a to zpět „doma“ v Bolaticích na Opavsku. 

„Opatření trvalo necelého půl roku. Po srovnání cen energií v loňském roce jsme se opět vrátili k plné výrobě v České republice a výrobní provozy firmy Lanex Polska jsme zcela utlumili,“ říká pro Forbes šéf Lanexu Jiří Brož.

Ten v září 2022 oznámil, že firma musí kvůli prudce rostoucím cenám energií a v té době i absence státních podpor utlumit výrobu v Česku a naopak ji zesílit v Lanex Polska. Lanex se tehdy v Česku musel rozloučit s nižšími desítkami agenturních pracovníků.

Podle Brože totiž náklady podniku na energie vzrostly v té době na dvanáctinásobek – z jednoho milionu na dvanáct. A zatímco v Polsku už bylo jasné, že stát přispěchá s podporami ve formě zastropování cen energií pro firmy, česká vláda tehdy váhala.

Proto se Lanex rozhodl raději dříve než později přesunout část výroby do Polska, kde byly nejen ceny energií, ale i polypropylenového granulátu po řadu měsíců levnější než v Česku. 

„Utlumili jsme v Česku výrobu na dvou ze čtyřech extrudérů a zvýšili jsme kapacitu výroby na našich extrudérech v Polsku,“ vysvětluje Brož.

Vyšší úroveň cen potvrzují i statistiky. Průměrná cena elektřiny v Česku se podle posledních údajů Eurostatu v první polovině loňského roku meziročně zvýšila o 26 procent na 0,32 eura (zhruba 7,9 koruny) za kilowatthodinu (kWh). V Polsku to přitom bylo 0,18 eura, na Slovensku 0,19 a v Maďarsku 0,12 eura. Během času ale došlo i v Česku k zavedení dalších podpor průmyslu, a situace se tak opět vyrovnala.

„Situace ale pro nás nadále zůstává složitá. V Česku stále nakupujeme energii výrazně dráž než výrobci v Řecku, Španělsku nebo Portugalsku, takže se nám na světových trzích s našimi výrobky jen těžko konkuruje,“ dodává Brož s tím, že aktuální situaci by už ale přesun výroby do Polska nijak neřešil.

„Zvláště když máme v Bolaticích ucelený, uzavřený cyklus výroby a provozy vybavené moderními technologiemi,“ dodává.

Lanexu dle posledních zveřejněných výsledků za rok 2022 stagnovaly tržby na 773 milionech korun, ovšem došlo u něj k prudkému propadu zisku EBITDA o téměř polovinu ke 37 milionům korun.

„Vyjma půlroční epizody Lanexu jsme v nedávné minulosti žádnou výrobu do Polska nestěhovali, a v současnosti se v žádné další firmě z holdingu BR Group přesun výroby do Polska nechystá,“ dodává pro Forbes výkonný ředitel BR Group Petr Mitura.

Vydání Forbesu Zázrak

Podobný vývoj jako u Lanexu ovšem na podzim roku 2022 postihl i další firmu ze skupiny, sesterskou firmu Conrop, která se zabývá výrobou vysokoobjemových vaků v Bolaticích a ve Vítkově. I ta musela tehdy propouštět a přeorientovat se částečně na Turecko.

Obě firmy patří do skupiny BR Group ostravského podnikatele a velkého místního patriota Rudolfa Bochenka. Holding BR Group má výrobní provozy v Moravskoslezském, Olomouckém, Pardubickém a Libereckém kraji a také v zahraničí. Prostřednictvím svých firem exportuje do více jak devadesáti zemí světa.

„Každopádně bychom velmi uvítali takové kroky vlády, které by vedly ke srovnání cen energií v České republice přinejmenším se zbytkem Evropy,“ apeluje výkonný ředitel BR Group Petr Mitura.