I v roce plném silných filmových premiér jako Barbie či Oppenheimer se tahle vyjímá: druhá část velkolepé sci-fi podívané Duna dorazí v listopadu a čerstvě vypuštěný trailer jen umocnil obří očekávání.

Nezkoušej nikoho ohromit, slyší hrdina Paul Atreides, než se odvážně vydá vstříc pouštním dunám s cílem osedlat si písečného červa. Projet se na něm je znakem odvahy – a nutností, pokud chcete pouštní národ Fremenů vést. Což mladý panovník potřebuje, protože chce na svou stranu získat mocné spojence do nadcházející války o všechno.

První část Duny z roku 2021 byla zahřívací, druhá bude epickým válečným filmem, jak o ní mluví její režisér Denis Villeneuve. První ukázala, že i komplexní román Franka Herberta jde úctyhodně převést na plátno, druhá má dechberoucí formu doplnit o strhující obsah.

Více než dvouminutový trailer dává naději, že by se to mohlo povést: ukazuje poutavou akci, romantickou scénu, úchvatné vizuální výjevy a také přehlídku hollywoodských hvězd. Už tak silnou sestavu s Timothéem Chalametem, Zendayou, Joshem Brolinem či Javierem Bardemem doplní ve druhém díle ještě Florence Pugh, Austin Butler, Christopher Walken nebo Léa Seydoux.

Herbertova předloha se stala klasikou, dlouho považovanou za nezfilmovatelnou – předchozí nejslavnější adaptace od Davida Lynche z roku 1984 budí dodnes rozporuplné reakce.

Oproti ní se pokus Denise Villeneuva, jednoho z nejuznávanějších režisérů současnosti, dočkal nadšených ohlasů, šesti Oscarů a vydělal přes 400 milionů dolarů (přes 8,5 miliardy korun), což je s rozpočtem 165 milionů dolarů (zhruba 3,5 miliardy korun) solidní úspěch.

Tím spíš, že Duna se nebere za látku pro každého. Ústředním motivem druhé části je boj o písečnou planetu Arrakis, kde se těží vzácné koření potřebné k cestování vesmírem. Válka se bude odehrávat na pozadí milostného vztahu Paula a fremenské bojovnice Chani, který se v prvním díle dočkal jen lehkého náznaku.

„Vesmír Duny je komplexním světem politiky s řadou ekologických a technologických metafor, které jsou dodnes aktuální. V jeho středu ale zůstává tento vztah, v němž Chani funguje jako morální kompas,“ popsal Chalamet pro magazín Vanity Fair.

Režisér Villeneuve označil vztah obou postav za klíčovou součást filmu, bez níž by nefungoval. Romantické scény přitom vznikaly pod tlakem: Villeneuve se snažil točit během takzvané zlaté hodinky při zapadajícím slunci v pouštích Jordánska a Abú Dhabí. A herci věděli, že pokud se scéna nepovede, poputují do odlehlých lokací znovu.

Natáčelo se i v Itálii a Budapešti, především v druhé půlce roku 2022. Druhá část bez jakéhokoli skoku v čase naváže přímo na první film. „Není to pokračování, je to opravdu druhá část příběhu,“ zdůrazňuje Villeneuve.

Kanadský režisér snil o zfilmování Duny už od svého dospívání. Jako náctiletý si kreslil návrhy scén, tehdy to byl ještě vzdálený sen. O jeho spojení s možnou adaptací se mluvilo od roku 2016, kdy ještě pochyboval, že se opravdu povede získat na knihu práva.

Když pak projekt začal nabírat konkrétní obrysy, Villeneuve trval na dokončení svých rozpracovaných snímků Příchozí a Blade Runner 2049. Nakonec premiéru ještě pozdržel covid, ale před dvěma lety se režisér dočkal a pomohl zažehnout zájem o jednu z tradičních sci-fi značek.

Nedlouho poté byla oznámena příprava dvou videoher: strategie Dune: Spice Wars a onlinovky Dune: Awakening. V produkci HBO pak vzniká seriálová odbočka Dune: The Sisterhood, která by se měla věnovat tajuplnému sesterstvu Bene Gesserit.

Největší pozornost ale pochopitelně poutá Villeneuvovo dílo, které je nyní ve fázi postprodukce. „Je pro mě obtížné mluvit o filmu, když na něm stále dělám. To je podobné, jako byste se ptal hokejisty, aby popsal, jak dá gól, když teprve jede na bránu,“ vyjádřil se pro Vanity Fair.

Frankofonní Kanaďan svou národnost nezapře, ale víc než kvůli ní si ho filmoví fanoušci zapsali jako mistra sci-fi spektáklů. Listopad 2023 má tuto pozici stvrdit.