Pařížské Port de Versailles se třetí červnový týden mění v epicentrum budoucnosti. A když si stáhnete příslušnou aplikaci, můžete zkusit napsat komukoli, kdo je na akci také. Otázkou samozřejmě je, zda vám třeba nejbohatší člověk světa Bernard Arnault odpoví.

V obrovské výstavní hale, kam letos na největší evropské setkání startupů VivaTech dorazilo přes 150 tisíc lidí, byl k vidění robotický pes, umělá ruka precizně líčila rty a Elon Musk hovořil o nutnosti pečlivého lidského dohledu nad vývojem umělé inteligence.

Obrovský výstavní prostor Arnaultova konglomerátu LVMH předvedl nejen nové technologie jednotlivých značek, například kabelku do metaverza od Loewe nebo novou kolekci Diora, ale také se zde představily vybrané startupy.

Jim určenou Innovation Award na Vivatechu představil sám Arnault a jeden ze souvisejících panelů se například týkal kreativity a umělé inteligence, kdy proběhla diskuse o proměně průmyslu s luxusním zbožím skrze AI.

O krok dál je v tomto ohledu L’Oréal, který chce kombinovat vědecké přístupy a nejnovější vývoj umělé inteligence tak, aby to jeho zákazníci každodenně pocítili.

Někdy jsou to vynálezy zdánlivě povrchní, ale přesto zvyšující pohodlí – jako když se Maybelline spojil s Microsoft Teams a výsledkem je velmi přesná šablona na rozličné make-upy pro videohovory. Jindy šlo o vyloženě převratné novinky, jako například přístroj nazvaný Hapta.

Zahrnuje hlavici na rtěnku či řasenku, obsahující stabilizátor ovládaný umělou inteligencí. Díky němu se mohou nalíčit i osoby s nízkou pohyblivostí paží.

Nástroj je zatím určen pouze pro produkty značky Lancome a uveden má být příští rok ve Spojených státech. Jak ale na konferenci prohlásil CEO L’Oréal Nicolas Hieronimus, jeho společnost chce technologii zdokonalit a pak ji postoupit ostatním.

Dlouhé fronty se tvořily na vyzkoušení přístoje Brow Magic, který byl vyroben ve spojení se společností Prinker. Jednalo se o aplikátor na domácí tetování obočí, který barvu během několika sekund přesně nanese.

„Je to jako Nespresso,“ říká Guillame Bernad, který má v L’Oréal na starosti oddělení inovací. Řeč je nejen o tetování obočí, ale o mechanice hlavice pro domácí barvení vlasů. Profesionální služby nenahradí, stejně jako milovníky kávy neuspokojí ranní espresso z kapsle, ale je kvalitnější než káva rozpustná.

Nejočekávanějším hostem summitu byl samozřejmě Elon Musk, který do četnosti sdílení stories a retweetů zastínil i zdejší projev francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Miliardář, přetahující se s Arnaultem o pozici nejbohatšího člověka světa, vyjádřil přání, aby byl další vývoj umělé inteligence regulován.

S tímto tvrzením mírně polemizoval hlavní AI technolog společnosti Meta Yann Le Cun, který na VivaTechu prohlásil, že „umělá inteligence způsobí celkové zmoudření lidstva, což bude ku prospěchu všem“. Prezident Macron s takovou představou souzní a na konferenci ohlásil další francouzskou investici do umělé inteligence.

Nejvýraznějším účastníkem summitu byla ale obecně Jižní Korea. Na VivaTechu představila svůj technologický ekosystém, který umožnil vznik třiadvacítky startupových jednorožců, a ekonomiku opřenou o malé a střední firmy.

Už nyní se můžete registrovat na další rok a trénovat své schopnosti prezentace. Velkou část summitu tvoří neoficiální, ale hlavně programem organizovaný networking, kdy si nadnárodní giganty vybírají nové startupy, které budou podporovat.