Máte rádi Itálii? Ať už cestujete za toskánským vínem, římskými památkami, nebo jen chcete navodit italskou atmosféru, tady je pro vás pár filmových a seriálových tipů. Nechte se na obrazovce pohltit zemí sladkého života, ale i papežských intrik a tajných společenství.

Sladký život (1960)

Filmy Federica Felliniho dostaly Itálii na výsluní zhruba tak, jako se to o pár let později podařilo kapele Beatles s Velkou Británií. A tento legendární snímek se dodnes považuje za vrchol jeho tvorby. Ve své době však Sladký život vyvolal skandál a odpor katolické církve nebo konzervativních poslanců, kteří chtěli promítání zakázat.

Fellini totiž v roce 1960 namířil na římskou smetánku reflektor, který ji ukázal v nepříliš lichotivém světle. Jeho cesta zhýralým nočním životem italské metropole a hrátky s náboženskou symbolikou způsobily, že Sladký život narazil na poměrně drsnou cenzuru. Například Španělé na něj mohli do kina až po smrti diktátora Franciska Franca v roce 1975.

V jiných evropských zemích i za oceánem však snímek bodoval, z titulní dvojice Anity Ekberg a Marcella Mastroianniho se staly hvězdy světového formátu. Jejich „koupání“ v římské Fontáně di Trevi je jednou z nejikoničtějších scén v historii filmu. 

Jestli chcete k fontáně dnes, připravte se na mraky lidí kolem. Římská radnice navíc zvažuje po nedávných incidentech s turisty omezení přístupu k této barokní památce. Na koupání zapomeňte, za to je pokuta 450 eur. 

Talentovaný pan Ripley (1999)

V italských kulisách se odehrává i příběh prolhaného, manipulativního, ale svým způsobem geniálního podvodníka, který si nonšalantně přivlastňuje identity jiných lidí. Román Talentovaný pan Ripley od americké královny psychologických thrillerů Patricie Highsmith se dočkal už dvou kvalitních filmových zpracování.

Je na vás, jestli dáte přednost Ripleymu v podání Alaina Delona, nebo Matta Damona. Druhá jmenovaná adaptace z roku 1999 má však hvězdnou hereckou sestavu, kde mladého Damona doplňuje Jude Law, Gwyneth Paltrow a Cate Blanchett.

Kromě úvodních scén z New Yorku se snímek točil výhradně v Itálii. Fiktivní městečko Mongibello, kde se příběh převážně odehrává, ztvárnilo město Positano a různé vesnice na ostrovech Ischia a Procida poblíž Neapole.

Mladý papež (2016)

U jména Jude Law ještě chvíli zůstaneme. Nelze totiž opomenout vůbec první seriál oscarového italského režiséra Paola Sorrentina. Ten se v roce 2016 zamyslel nad tím, jaké by to bylo, kdyby hlavou katolické církve nebyl liberální papež František, ale někdo úplně jiný. 

Výsledkem je precizně natočený pohled do srdce Vatikánu na nevypočitatelného, ultrakonzervativního mladého papeže kouřícího jednu cigaretu za druhou. Jude Law exceluje ve vůbec nejdražším italském seriálu v historii, první série o deseti dílech měla rozpočet zhruba pětačtyřicet milionů dolarů. 

Ve Vatikánu se totiž jen tak točit nemůže, tvůrci potřebovali například kompletní repliku Sixtinské kaple. Už jen kvůli péči věnované každému záběru to celé za zhlédnutí rozhodně stojí.

Andělé a démoni (2009)

Intriky kolem čerstvě zvoleného papeže bychom měli, co se podívat na to, jak se může zvrhnout samotná volba? Takzvaným konkláve začíná i druhé filmové dobrodružství Toma Hankse v roli Roberta Langdona. Profesor náboženské ikonologie z románů Dana Browna se na stříbrném plátně opět stává spíš akčním hrdinou.

Na rozdíl od Šifry mistra Leonarda, kde rozplétal spiknutí v katolické církvi, v Andělech a démonech čelí útoku samotná církev. Vyhrožují jí ilumináti, kteří před volbou nového papeže unesli čtveřici nejžhavějších kandidátů z řad kardinálů. A postupně je vraždí na symbolických místech, které dokáže odhalit pochopitelně jen Robert Langdon.

Jestli máte rádi rychlou a jednoduchou akci, tohle je film pro vás. Tom Hanks oduševněle pobíhá Římem, střílí fakta o symbolech a hrabe se v tajných vatikánských archivech. Jeho souboji s ilumináty sekundují pod vedením režiséra Rona Howarda i Ewan McGregor a Stellan Skarsgård. Výsledkem je film, se kterým mohou být fanoušci Brownových hrátek s historií rozhodně spokojenější než s adaptací Šifry mistra Leonarda.

Bílý lotos (2. série, 2022)

První série Bílého lotosu se na HBO objevila v létě 2021. Přehlídka rozmazlených bohatých turistů v luxusním resortu na Havaji u diváků zarezonovala.

V loňské druhé sérii odehrávající se pro změnu na Sicílii tvůrci propracované dialogy a všudypřítomnou satiru vypilovali ještě víc. Z herecké sestavy první řady se jako jediná vrátila cenami Emmy ověnčená Jennifer Coolidge. Navzdory novým tvářím je na programu opět řada komických situací, ale i generační střety pohledů na svět nebo hluboké debaty o morálních dilematech.

To vše v nádherném hotelu San Domenico Palace, městečku Taormina a několika dalších sicilských palácích a vilách. Nechybí ani jízda na Vespě a mafie.

Rose Island (2020)

Napadlo vás někdy, že byste si založili vlastní stát? Italského inženýra Giorgia Rosu to napadlo a jeden takový si jedenáct kilometrů od pobřeží města Rimini založil. Jeho skutečný, byť poměrně neuvěřitelný příběh, vypráví snímek Rose Island z roku 2020. 

Giorgio Rosa a jeho spolupracovníci v roce 1967 odtáhli na moře devět pilířů, které přidělali k mořskému dnu a nahoře nad hladinou na ně postavili platformu o čtyřech stech metrech čtverečních. Umístili na ni restauraci s barem, ale jen o zábavu tady v mezinárodních vodách nešlo.

Prvního května 1968 Rosa vyhlásil na svém umělém ostrůvku nezávislý stát a jmenoval se do funkce prezidenta. Ostrov měl vlastní vládu i měnu, úředním jazykem bylo esperanto. Nový mikronárod se rychle stal populárním a Rosu v prvních měsících zaplavily žádosti o občanství. 

Na smrtelné posteli v roce 2017 pak italský inženýr posvětil filmové zpracování svého příběhu. Ujal se ho Netflix, který před třemi lety naservíroval svižnou, vtipnou a v mnoha ohledech podnětnou podívanou.