skip to main content
Alles Gute

Němce trápí zvířecí mafie a o jejich byznys s pantoflemi z korku se strhla mela

Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura. Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku s názvem Alles Gute.

Do pantoflí!

Při aktuálních mrazech sáhne normální člověk po sněhulích, investory ale ani mráz a sníh neodvádí od chuti jít do sandálů. Dokazuje to i nad očekávání velký zájem o koupi německého výrobce Birkenstock, jehož pantofle s korkovou podrážkou milují po celém světě nejen mileniálové.

O firmu, která má za sebou víc než 250letou historii, se uchází lucemburská CVC a nyní svou nabídku předložila i americká private equity L Catterton. Za tou mimo jiné stojí luxusní koncern LVMH. Ano, luxus a korkové pantofle, bez komentáře.

Každopádně byznys má Birkenstock úctyhodný, jen loni tahle zatím stále ještě rodinná firma prodala na 24 milionů párů bot s obratem okolo jedné miliardy eur a ziskem zhruba 200 milionů eur. Očekávaná hodnota firmy je okolo 4,5 miliardy eur. Dnes pro Birkenstock, který je největším německým výrobcem obuvi, pracuje přes čtyři tisíce lidí a firma stále hledá další. Přitom to není tak dávno, kdy korkové pantofle platily nanejvýš za kvalitní ortopedickou obuv nebo obutí pro hipíky.

Potom co vedení firmy převzali najatí manažeři a rodina Birkenstocků ustoupila do pozadí, se ale začaly dít věci. Firmě se podařilo oslovit mileniály a z Birkenstocku, který nosil, ještě než to začalo být cool, Steve Jobs, se stal lovebrand hipsterů po celém světě. A mimochodem, Birkenstock už nejsou jen pantofle – firma se dala i na výrobu pásků, tašek, přírodní kosmetiky a pozor – postelí. S korkem, jak jinak.

Oáza

Lucembursko je, alespoň když přijde na daně, hotovou oázou. Je to sedm let, co se odehrála aféra známá jako Lux Leaks – podle které Lucembursko dlouhodobě pomáhalo zahraničním firmám s daňovými úniky. Země pak slíbila, že bude transparentnější a takové praktiky zastaví.

Ale ouha, mezinárodní síť novinářů (v čele s francouzským Le Monde a německým Sueddeutsche Zeitung) po několikaměsíční práci zjistila, že to není o mnoho lepší. V jejich rešerši OpenLux se například ukázalo, jak mnoho německých miliardářů tutlá své příjmy v Lucembursku.

Reklama

Kritika nyní míří hlavně na Reného Benka, rakouského investora, který vlastní řadu nemovitostí nejen v Německu, a také německá nákupní centra Galeria Karstadt Kaufhof. Právě tenhle řetězec přitom získal na začátku roku státní pomoc ve výši téměř půl miliardy eur. 

Předplatné Forbesu
Ze mlejna
Forbes 5/2022

Velký špatný

Tak hluboký pád jako loni německý export nezažil od finanční krize. Kvůli pandemii koronaviru se vývoz proti předchozímu roku propadl téměř o desetinu.

To je dost, ale mohlo by být hůř. Pro srovnání: v roce 2009, když se rozjela globální finanční krize, to bylo téměř dvakrát tolik. Loni poklesl i dovoz, o čemž ví své i čeští exportéři. Prý ale bude zase líp. Letos by se mělo podle předpovědí exportérům zase začít víc dařit a příští rok v létě už prý zase budeme na předpandemických výších. Tak schválně.

Nálada pod psa

Lockdowny, omezení kontaktů, zavřené podniky, osamělost… To všechno vede Němce k tomu, že si mnohem víc než dřív pořizují domácí mazlíčky. Podle tamních statistiků to loni bylo v případě psů dokonce o 20 procent víc než v předešlém roce. Situace se dostala tak daleko, že není skoro ani „co brát“ v útulcích. A byznys se štěňaty proto kvete, a to i ten ilegální. Zvířecí mafie prý patří hned po drogách a zbraních k největším ilegálním kšeftům v Evropské unii.

Kein Spass

Není to Rio ani Benátky, ale – čestné slovo – i karneval v Německu je zážitek. Jenže letos se kvůli koronaviru samozřejmě velké průvody v ulicích konat nemohou. A to není jen škoda, protože právě tohle je chvíle, kdy se Němci vybičují a dělají humory, zároveň to znamená i pořádnou ránu pro zdejší hospodářství. Konkrétně minus 1,5 miliardy eur, jak ukazují nové propočty německého institutu pro ekonomiku.

Foto AP