Před osmi lety vyšel Gentleman v Moskvě jako kniha od amerického spisovatele Amora Towlese a stala se bestsellerem. Teď ji do podoby seriálu adaptoval Paramount+ a láká na hvězdné ústřední duo Ewana McGregora a jeho manželky Mary Elisabeth Winstead.

S příchodem jara odstartovaly streamovací stanice seriálovou ofenzivu. A vyhrává divák: jak čerstvý Fallout od Amazonu, Ripley od Netflixu, Sugar od Apple TV+ či Sympatizant od HBO Max patří k vynikajícím počinům. A teď se k nim přidává i Gentleman v Moskvě, kterého v Česku uvedla SkyShowtime 18. dubna.

Vypráví příběh ruského hraběte Alexandra Rostova, kterého v roce 1918 odsoudí bolševický tribunál jako nenapravitelného aristokrata k celoživotnímu domácímu vězení v moskevském hotelu Metropol.

Musí přebývat v zanedbaném pokoji, který dříve sloužil jako ubytování pro služebnictvo, ale najde si cestičky, jak si pobyt zpříjemnit. Spřátelí se s personálem i osazenstvem hotelu, využívá luxusní hotelovou restauraci a zpoza zdí hotelu sleduje, jak se Rusko a potažmo svět venku mění.

„Sledujeme, jak se učí fungovat v uvěznění a smiřuje se s tím během hodně dlouhé doby,“ popisuje Ewan McGregor.

Třiapadesátiletý herec je spolu s osvědčenou předlohou hlavním tahákem seriálu, v němž si kvůli titulní roli musel nechat narůst knír. Však si možná vzpomenete, že s ním loni přijel i na festival do Karlových Varů.

„Věděl jsem, že nechci půl roku nosit ten nalepovací. Je to trápení, nemůžete s ním pořádně hýbat rty, nefunguje to, ovlivní to, jak mluvíte,“ vysvětluje hvězda Trainspottingu či Hvězdných válek. „V minulosti jsem si ověřil, že to ovlivňuje i vaši náladu, nemůžete se naplno vyjádřit, protože se bojíte, že vám spadne.“

I proto trval na tom, že si nechá narůst vlastní knír. Stal se ztělesněním titulní postavy, která si i tváří v tvář složitému osudu zachovává svoji hrdost a snaží se v těžké situaci hledat humor. Z jeho obsazení byl nadšený také autor knižní předlohy Towles, který u seriálu sloužil jako výkonný producent.

„Má v sobě kultivovanost aristokrata. Dokáže vystihnout i lidskou povahu člověka, který byl pokořen. Umí zprostředkovat pocit optimismu, víru, že lidi stojí za to znát a zajímat se o ně. A to vše zvládne s trochou smyslu pro humor a jiskrou v oku. Pro mě ideální volba,“ rozplýval se.

Rostov se během pobytu v hotelu seznámí s holčičkou Ninou, která mu ukazuje všechna jeho zákoutí, ale především také s filmovou hvězdou Annou Urbanovou, s níž naváže romantický vztah. A ani ho nemusel hrát, ztvárnila ji totiž jeho manželka Mary Elizabeth Winstead, s níž točil třeba už seriál Fargo.

„Je dokonalé přijít do práce a hrát romanci se svou ženou. Lepší už to být nemůže,“ říká McGregor. „Jejich vztah je pro hraběte tak trochu nepochopitelný, ona je jiná, moderní žena. A to byla velká zábava hrát.“

A zábavou je to také sledovat. Musíte přečkat poněkud pozvolnější rozjezd, ale pak odstartuje vizuálně skvostná podívaná s fantastickou výpravou a skvělými dialogy, kde se na pozadí scén z jednoho moskevského hotelu odehrává ruská historie dvacátého století.

Našincům o to „bližší“, jelikož mají s komunismem hlubokou zkušenost, poučná ale v těchto chvílích pro celý svět, neboť i průběh dvacátého století umožnil na počátku toho dalšího zrod putinovského Ruska současnosti.

A jsme zpět u silné předlohy, na níž Gentleman v Moskvě stojí. McGregor i Winstead se do ní nadšeně začetli. „Už jsem si ji pak musel šetřit a číst třeba stránku denně. Nechtěl jsem, aby to skončilo, fakt mě to moc bavilo,“ říkal McGregor.

Původně přitom v seriálu vůbec hrát neměl. O adaptaci knihy se začalo uvažovat už v roce 2017, kdy vyšla, a do hlavní role se počítalo s Kennethem Branaghem.

Před dvěma roky se ale oznámilo, že se produkce chopil Paramount+ a Showtime, většinu dílů režíruje Sam Miller a scénář napsali Ben Vanstone a Nessah Muthy, kteří se mimo jiné rozhodli dát větší prostor postavě herečky Anny.

„Nejvíce mě na celém příběhu bavilo, jak je překvapivý, ale zároveň obyčejný a lidský. A že dokáže být o tolika různých věcech, byť v jádru zůstává vyprávěním o člověku, který se musí přizpůsobit a zvyknout si na různé okolnosti,“ prohlásil Miller.

Pokud jste neměli čest s knihou, dejte adaptaci šanci. Ani v nabité jarní nabídce se totiž Gentleman v Moskvě neztratí.