Česko se učí jméno nové tenisové hvězdy. Po Petře Kvitové, Karolíně Plíškové, Lucii Šafářové či Markétě Vondroušové přišel čas Barbory Krejčíkové. Ve čtvrtek večer postoupila do finále pařížského grandslamu Roland Garros, jednoho ze čtyř nejvýznamnějších tenisových turnajů světa.

„I kdybych dnes prohrála, stejně bych na sebe byla pyšná. Byl to neuvěřitelný zápas,“ říkala šťastně po výhře nad Řekyní Marií Sakkariovou žena, která se v sobotu utkala s Ruskou Anastasií Pavljučenkovovou v souboji o titul – a také o zdaleka největší úspěch své dosavadní kariéry. A vyhrála.

Pětadvacetiletou hráčku ještě před rokem znali spíš tenisoví fajnšmekři. Dlouho už sice byla hvězdou ve čtyřhře, kde vyhrála po boku Kateřiny Siniakové dva grandslamy, ale v prestižnější a sledovanější dvouhře se nemohla chytnout.

Těsně před Roland Garros získala první titul na okruhu WTA ve Štrasburku.

Průlom zaznamenala až před rokem právě na Roland Garros. Tehdy jako 114. hráčka světa nečekaně postoupila až do osmifinále a dosáhla průlomu mezi elitu. Letos se dostala do finále silně obsazeného turnaje v Dubaji a těsně před Roland Garros získala první titul na okruhu WTA ve Štrasburku.

Dosud si v kariéře vydělala 3,585 milionu dolarů, pokud by v sobotu vyhrála, připsala by si dalších 1,69 milionu dolarů. A navíc je stále ve hře o titul i v ženském deblu, kde ji v pátek čeká semifinále.

Vzestup Krejčíkové je obdivuhodný a poutá i příběhem outsidera, který se nevzdal a dostal se mezi nejlepší. Pomohly také rady od bývalé wimbledonské vítězky Jany Novotné, která se Krejčíkové ujala v dobách, kdy se mladá tenistka potácela daleko za světovou elitou.

Novotná před čtyřmi lety zemřela, ale Krejčíková připomíná, že z jejích rad stále těží, a na svou někdejší mentorku často vzpomíná. I po čtvrteční vydřené výhře jí poslala pozdrav a poděkování do nebe.

„Opravdu se o mě starala. Moc mi chybí, díky ní jsem tady,“ pronesla Krejčíková na pařížském centrkurtu. A její obdivuhodné tažení ještě zdaleka nemusí skončit.